SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2016 rok w branży blogerów i youtuberów, prognozy na 2017

W ramach naszego podsumowania minionego roku w branży mediów i marketingu zajmujemy się dzisiaj branżą twórców internetowych, przede wszystkim blogerów i youtuberów. Wypowiadają się o niej zarówno sami twórcy (m.in. Jacek Gadzinowski, Marco Kubiś, Rafał Masny), jak też managerowie z sieci kanałów youtube’owych i agencji social mediowych.

Article

Michał Maciejewski, strategy director w Pitted Cherries

Wydarzenie roku
W Polsce - najpopularniejsi polscy youtuberzy w reklamie telewizyjnej sieci Play. 8 internetowych twórców video wzięło udział w dużej kampanii reklamowej giganta, dzięki czemu stanęli w jednym szeregu np. z Kubą Wojewódzkim, Margaret czy Agnieszką Chylińską.

Na świecie - przejęcie przez Instagram funkcjonalności SnapChata, co w dłuższej perspektywie może okazać się skazaniem Snapa na powolną i bolesną śmierć.

Sukces roku
W Polsce - jeszcze większe otworzenie się formatów telewizyjnych na blogerów. Ekskluzywny Menel reklamuje bank, Łukasz Jakóbiak przeprowadza wywiady z uczestnikami „The Voice of Poland”, a Tamara Gonzalez Perea szaleje w TVN-owskim Agencie.

Na świecie - o największym sukcesie w mijającym roku może spokojnie mówić Mark Zuckerberg. Jego decyzja dot. zakupu Instagrama w 2012 roku okazała się dobrą inwestycją. Zmiany wprowadzone w 2016 roku okazały się zaś strzałami w dziesiątkę. Królestwo infuencerów coraz mocniej ugruntowuje swoją pozycję.

Porażka. rozczarowanie roku
W Polsce - ciągłe funkcjonowanie przestarzałego prawa prasowego z czasów PRL, wedle którego  blog może być uznany za prasę, a w Polsce prasę trzeba zarejestrować. Oczywiście zazwyczaj brak rejestracji nikomu nie przeszkadza i blogerzy mogą spać spokojnie. Jednak w sytuacji, gdy bloger zacznie pisać coś niewygodnego dla władzy, przestarzałe prawo nagle zaczyna działać…

Na świecie - Twitter podjął decyzję o zamknięciu Vine. Aplikacja powoli będzie wyłączana, ze względu na brak zysków. W 2013 roku Vine był numerem jeden wśród aplikacji na iTunes. W swoim najlepszym momencie miał ponad 200 mln aktywnych użytkowników, niestety jego popularność sukcesywnie malała na rzecz Snapchata oraz Instagrama.

Człowiek roku
W Polsce - Jessica Mercedes, która znalazła się na liście 40 najbardziej wpływowych Polaków magazynu „Wprost”.

Na świecie - Chiara Ferragni, według wielu prestiżowych podsumowań - najbardziej wpływowa blogerka 2016 roku na świecie.

Serwis, kampania, projekt roku
W Polsce - Warto byłoby tu powiedzieć o wielu kreatywnych kampaniach, ale wspomnę o tylko o 3 ważnych realizacjach dla naprawdę dużych marek - Pandora wysyłająca Jessicę Mercedes do Bangkoku, Coca Cola umieszczająca na swojej puszce wizerunek Maffashion i Orange angażujące Krzysztofa Gonciarza do kampanii internetu światłowodowego.

Na świecie jednym z największych projektów 2016 roku było otworzenie kanału na Snapchacie przez Las Vegas. Do współpracy przy promocji nowego kanału miasta zaproszono DJ Khaleda - „Króla Snapchata”, którego śledzi ponad 6 milionów osób. DJ Khaled miał za zadanie pokazać swoje ulubione miejsca w mieście w ciągu dwóch dni. Dzięki tej akcji kanał Las Vegas w ciągu dwóch dni zdobył ponad 25 000 nowych followersów.

Kolejny case, o którym warto tu napisać to wykorzystanie przez Mercedes-Benz bardzo nietypowego Influencera. Loki – the wolfdog na swoim Instagramie ma ponad 1,3 mln obserwujących. Wraz z właścicielem pojechał Mercedesem na wycieczkę po górach.

Premiera, nowość roku
W Polsce - aplikacja indaHash łącząca marki z instagramowiczami. Czyli zautomatyzowanie procesów współpracy influencerów z markami.

Na świecie - nowe logo Instagrama :) Z początku wywołało niemałe kontrowersje, ale potem okazało się, że jest kapitalnym, nowoczesnym i zapamiętywalnym symbolem nadchodzących zmian.   

Trend roku
W Polsce - content wideo, który w 2016 roku królował w mediach społecznościowych. Bardzo wielu popularnych polskich Influencerów coraz częściej rezygnuje ze słowa pisanego na rzecz materiałów video. Sporo namieszał oczywiście SnapChat i Instagram Stories.

Na świecie - użytkownicy mediów społecznościowych chcą wiedzieć co dzieje się u ich ulubionych influencerów w czasie rzeczywistym. Na popularności w 2016 roku zyskały więc transmisje na żywo.

 


Maciej Pietrukiewicz, influencer marketing specialist w LiquidThread

Wydarzenie roku
Krzysiek Gonciarz dzięki swojemu dużemu sukcesowi na Patronite wskazał innym twórcom nie tyle kolejne źródło dochodu pozwalające uniezależnić się od współpracy z markami, co sposób na rozwinięcie działalności. Dzięki pieniądzom zgromadzonym od fanów (w szczytowym momencie było to nawet 35 tys. zł miesięcznie, a łącznie Krzysiek ma zebranych na ten moment prawie 200 tys. zł) mógł nakręcić film, na który prawdopodobnie nie znalazłby sponsora. Także dzięki nim mógł przyjechać do Polski i zorganizować bezpłatne spotkania w różnych miastach z fanami. Wreszcie: mógł zatrudnić osoby, które zajmą się montażem, social mediami czy sklepem internetowym - to pozwoliło Gonciarzowi wprowadzić jego działalność influencerską na znacznie wyższy poziom. W jego ślad poszło wielu twórców i już teraz widać u niektórych ten sam efekt, co w dalszej perspektywie czasowej może być solidną podwaliną pod fantastyczny rozwój branży influencerów.

Sukces roku
Trzy słowa: książka Michała Szafrańskiego. Różni zasięgowi twórcy wydawali w tym roku swoje książki, ale to właśnie Michał stał się ikoną, jeśli chodzi o sam proces ich wydania. Liczby mówią same za siebie: 5 miesięcy, ponad 1,65 mln przychodów i prawie 900 tys. zysku na czysto, jeśli odliczymy podatki i darowizny dla Pajacyka!  Prawdopodobnie nie sprawi to, że teraz każdy twórca będzie próbował wydawać swoją książkę w modelu self-publishingu, ale wielu influencerom dużo łatwiej będzie bazować na wiedzy, którą Szafrański dzieli się bardzo chętnie. Największym sukcesem jest właśnie to, że są tacy ludzie jak Michał, którzy nie zgadzają się na przyjęte normy i wydeptują własne ścieżki, a potem dzielą się swoim know-how z innymi.

Porażka, rozczarowanie roku
W Polsce jest to mowa nienawiści w najróżniejszych odmianach. Jest to przerażająco powszechne zjawisko i mimo wielu akcji mających na celu zwalczanie jej, nadal niewiele się zmienia. Niestety swoją "zasługę" w tym mają również internetowi twórcy, gdyż zdarzały się przypadki, że oni sami podsycali spiralę hejtu lub wręcz byli za nią odpowiedzialni.

Człowiek roku
W Polsce w tym roku mieliśmy dwie osoby, które wyznaczały nową jakość. Michała Szafrańskiego możemy doceniać nie tylko ze względu na sukces finansowy jego książki, ale również za bycie sumieniem polskiej blogosfery. To właśnie z ust Michała padają najczęściej słowa dotyczące etyki w pracy influencera, a jego prezentacje są kluczowymi podczas najważniejszych konferencji dla blogerów i youtuberów.

Drugim twórcą jest Krzysiek Gonciarz odpowiedzialny za najlepszą kampanię z marką w tym roku, rozpromowanie idei Patronite'a wśród twórców oraz wyznaczanie trendów w tworzeniu jakościowych materiałów video. To, co łączy Michała i Krzyśka, to olbrzymia doza szczerości i naturalności, którymi posługują się na co dzień w swoich działaniach w sieci.

Serwis, kampania, projekt roku
„Sztuka Składania Historii” Krzysztofa Gonciarza we współpracy z Intelem była przykładem kampanii idealnej. O jej sukcesie świadczył na pewno świetny odbiór i ludzie masowo dopytujący się o kolejne filmy, ale również świetne wplecenie produktu w tematykę kanału Gonciarza. Na końcu otrzymaliśmy wspaniale wykonaną, dopieszczoną wizualnie reklamę, w której od samego produktu ważniejsze były emocje towarzyszące tym materiałom. Dzięki sile influencera, jego „wpływowości” i sposobie opowiadania historii z marką w tle w tej kampanii sukces odniosły wszystkie trzy strony.

Premiera, nowość roku
Debiutem roku jest z pewnością kanał Cezarego Pazury. Założony co prawda w zeszłym roku, ale dopiero w 2016 zaczął lawinowo zyskiwać subskrybentów. Jest to ewidentnie przełamanie pewnego niekorzystnego trendu, gdyż przygody polskich celebrytów z YouTube zazwyczaj kończyły się niepowodzeniem. Wielokrotnie okazywało się, że przeniesienie olbrzymiej popularności do internetu nie jest wcale takie proste... Pazura z kolei skorzystał z doświadczenia sieci partnerskiej i od razu zobaczyliśmy efekty - teraz już ponad 300 tys. subskrybentów. U Cezarego pojawiali się inni zasięgowi twórcy, sprawdzone youtube'owe zasady publikacji, formaty, a potem wreszcie unikalna wartość, czyli niepublikowane ciekawostki i wspomnienia z filmów, w których występował aktor. Dziś spokojnie możemy mówić o Pazurze jako o youtuberze.

Trend roku
Zdecydowanie większy udział tzw. długiego ogona w kampaniach marek w internecie. Reklamodawcy oraz agencje zaczęły zauważać, że warto do kampanii angażować twórców nie tylko ze ścisłego topu z uwagi na to, że ci influencerzy mogą mieć mniejsze, ale zarazem i bardziej zaangażowane, sprofilowane społeczności. Z drugiej strony pojawiła się także pewna „wyporność” u tych największych twórców - niektórzy mają po kilkanaście/kilkadziesiąt produktów czy usług, które promują w ciągu roku, i dla swoich fanów przestają być wiarygodni. Inną kwestią są budżety, gdyż nie wszystkie marki są gotowe płacić za tych najpopularniejszych twórców - na szczęście rynek jest na tyle elastyczny, że nawet małe firmy mogą sobie w tym momencie pozwolić na zaangażowanie za relatywnie niskie kwoty solidnych influencerów.

Prognoza na 2017 rok
Coraz więcej twórców będzie przechodzić ze słowa pisanego w video. W tym momencie jeszcze wielu blogerów się waha, aby zrobić ten krok lub robią to niekonsekwentnie, dzieląc czas na bloga i kanał. W 2017 rosnąca wiedza i know-how w branży, presja odbiorców (którzy mniej czytają, a więcej oglądają filmów na YouTube), wszechobecność video oraz większe budżety na kampanie reklamowe sprawią, że blogerzy coraz częściej będą tworzyć swoje kanały na YouTube.

  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Dołącz do dyskusji: 2016 rok w branży blogerów i youtuberów, prognozy na 2017

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj Rej
Nic wartościowego z tych podsumowań nie da się wyciągnąć. Ot takie kółko wzajemnej adoracji.
odpowiedź
User
Marek
ale bełkot kto to zrozumie
odpowiedź
User
Człowiel
Z piraceniem akurat problemów nie ma żadnych :) jak się chce to wszystko można mieć za darmo bez problemu :) . Żaden torrent nie jest potrzebny do tego
odpowiedź