SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2017 rok w mediach społecznościowych - prognozy na 2018 rok

Przedstawiamy drugą część podsumowania 2017 roku i prognoz na rozpoczęty rok w branży mediów społecznościowych. Wypowiadają się menedżerowie z firm Lyrebird, LiquidThread, Gazeta.pl, Schulz Brand Friendly, Social Media London Style, WebTalk, DDB&tribal, ContentHouse, Whites, K2 Media, Vizeum Polska, ITBC Digital, Veneo i Clickad Interactive.

Article

Marta Szufranowicz, startegic planner w DDB&tribal

Porażka roku / świat
Fake’owe newsy. Mniejszym problemem jest artykuł o niepotwierdzonych, zbawiennych działaniach oleju koksowego, większym polityczny lobbing. Walka z dezinformacją była jednym z najbardziej palących problemów Facebook’a i Google’a 2017 roku. W efekcie w odpowiedzi na prośbę Kongresu Stanów Zjednoczonych, Facebook ma udostępniać amerykańskim użytkownikom informacje o tym, które z widzianych przez nich postów wyborczych były dostarczane przez rosyjską propagandę.

Czy walka z manipulacją w czasach podzielonych społeczeństw, powierzchownym analizowaniu treści i kryzysu wiarygodności starego porządku może zakończyć się sukcesem? Kluczem jak zwykle jest stara, dobra praca u podstaw, czyli edukacja. Świat i podejście do Internetu zmienia się bardzo szybko, podczas gdy w szkołach uczymy się cały czas tej samej podstawy programowej. Może na Informatyce powinien być dodany egzamin z analizy rzetelności informacji, które w dorosłym życiu mogą wpływać na tak znaczące decyzje, jak wybory polityczne?

Sukces roku / Polska
Kampania sexed.pl.
Nawet najbardziej złośliwe insynuacje Pana Wildsteina nie zmienią ogromnego sukcesu akcji edukacyjnej zainicjowanej przez Anję Rubik. Akcja w bardzo prostej formie porusza najbardziej kluczowe tematy naszego życia seksualnego, o których niestety nie dowiemy się na tzw. lekcjach przygotowujących do życia w rodzinie. Analizując kampanię od strony reklamowej mamy komplet elementów składających się na sukces: spectrum ludzi opinii, trafiających do różnych grup: przykład Maffashion i Małgorzaty Szumowskiej; prosty i krótki materiał video, a wiadomo rok 2017, podobnie jak 2016 i 2015, był rokiem wideo, oraz w końcu współpracę zasięgowego wydawcy jakim jest "Glamour".

Wszystkie te elementy złożyły się na sukces kampanii, doprowadzając Anję do Anny Zalewskiej, Minister Edukacji, która zaprosiła topmodelkę do otwartej dyskusji na temat edukacji seksualnej
w Polsce. Go Anja!

Serwis roku
And the winner is … Instagram. czyli R.I.P Snapchat.
Za wielką wodą wiele rzeczy wygląda inaczej: na przykład ludzie regularnie korzystają z Twittera albo wydawcy inwestują nadal w nowe opcje promocyjne na Snapchacie. Ale drogi Snapchacie z perspektywy polskiego reklamodawcy, cały Twój budżet został przeniesiony na Instagram i jego Instagram Stories, bo w 2017 nie dałeś absolutnie żadnego powodu, żeby stało się inaczej. Instagram chociaż mniej śmieszny i bardziej ekstrawertyczny niż Snap ułatwia marketingowcom życie. Z jednego miejsca docieramy do większej grupy osób, mając wachlarz różnych formatów, pełen obraz statystyk i wyników kampanii. Instagram w 2017 udowadnia, że nie zawsze czysta gra popłaca, a naprawdę dobre pomysły są zbyt dobre by wykorzystywać je tylko raz. Dlatego korzystając z pomysłowości Snapchata i dodając funkcje Facebook’owe można spokojnie wygrać rok.

Trend roku
Trochę na przekór tendencjom podzielonych społeczeństw: solidarność w sieci i akcja #metoo. O samej akcji powiedziane zostało już prawie wszystko, jej oddźwięk zaskoczył pewnie same inicjatorki, a skala polskich i zagranicznych wpisów wywołała ogromny buzz poza social mediami.

Nauka, która płynie z #metoo to fakt, że z naszą aktywnością w social mediach, jest trochę jak z głosowaniem w wyborach. Nikt nie wierzy, że ma realny wpływ na to co się dzieję i żywi się silnym przekonaniem, że jeden głos nic nie zmieni. A jak pokazuje nasze socialowe i pozasocialowe życie, warto zabierać i oddawać głos, a samego siebie traktować jako micro-influencera. Wiem, wiem, żyjemy w social mediowych bańkach i każdy z nas wśród swoich znajomych ma większość osób o podobnych poglądach. No właśnie: większość. Jeśli każdy z nas dotrze choćby do kliku osób spośród swoich 600 znajomych to wróżę nam ogromny sukces. Tak, by w czasach podziałów, fobii i radykalnych poglądów zabierać głos w kwestiach, które mogą nas jako społeczność i społeczeństwo na nowo połączyć.

 


Grzegorz Miłkowski, CEO w ContentHouse

Wydarzenie roku
Wydarzeniem roku - zarówno w Polsce, jak i na świecie, gdyż na tym polu nie rozdzielałbym tych dwóch rynków, tak mocno połączonych ze sobą ekosystemem social mediów - była dalsza hegemonizacja Facebooka na rynku reklamowym. W minionych latach Facebook robił to jeszcze w białych rękawiczkach, teraz już nie musi… Dalsze drastyczne ograniczanie zasięgów organicznych doprowadziło właściwie do ich likwidacji.

Otwarta wojna na formaty wideo z Google, objawiająca się m.in. tym, że na Facebooku już nie uruchomimy playera YouTube, tylko jesteśmy wysyłani poza serwis w celu obejrzenia filmu. Facebook tłumaczy to brakiem możliwości sprawowania kontroli nad treścią, która jest osadzona w „obcym” playerze. Realnie jednak Facebook walczy również o dominację na rynku treści wideo i chce zmusić twórców contentu oraz reklamodawców do wyboru jego playera i przeniesienia promocji wideo do Facebooka. Ma do tego wszelkie narzędzia i pozostaje czekać, jak wybroni się z tego Google.

Sukces roku
Krótko i konkretnie: Facebook przekracza 2 MILIARDY użytkowników, więc z tego medium korzysta już połowa internautów na całym świecie.

Porażka / rozczarowanie roku
Likwidacja zasięgów organicznych przez Facebooka, o czym pisałem na początku. Wszyscy tego się spodziewaliśmy, jednak to wciąż rozczarowanie, mimo że wiedzieliśmy, iż zmierzamy do tego punktu. Facebook z perspektywy marek z medium społecznościowego przekształcił się w powierzchnię reklamową.

Serwis / kampania / projekt roku
W Polsce wrażenie na mnie zrobiła kampania Showmax. Nie jest to tylko i wyłącznie kampania realizowana w oparciu o social media, jednak „social” stanowił jej istotny element, jeżeli chodzi o dotarcie do odbiorcy. Showmax, dzięki kampanii wprowadzającej tę markę na Polski rynek, z nikomu nieznanego produktu VoD, w ciągu zaledwie kilku miesięcy przeskoczył w rozpoznawalności u Polskiego konsumenta takiego giganta, jakim jest Netflix.

Wychodząc poza granice naszego kraju, wrażenie zrobiła na mnie kampania filmu „Blade Runner 2049”. Naprawdę kawał świetnej roboty, również np. z dedykowanym contentem filmowym pod kątem internetu, który wprowadzał w fabułę tej kinowej produkcji. Szkoda, że film tym razem docenili tylko krytycy, a widzowie w kinach nie dopisali z frekwencją i „Blade Runne 2049” okazał się finansową porażka.

Premiera, nowość roku
Coraz większe wykorzystanie chatbotów i sztucznej inteligencji w obsłudze klienta w internecie - zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Polsce świetnie radzi sobie na tym polu np. Orange.

Trend coraz mocniejszej automatyzacji obsługi klienta w internecie dzięki samouczącym się algorytmom mocno zaznaczył swoją skuteczność w 2017 roku, więc stawiam, że w 2018 roku będzie to jeden z głównych tematów np. podczas konferencji branżowych.

Trend roku
Social media & content marketing to idealna para, więc to połączenie było w internecie jedną z wiodących form komunikacji. Zwiększyła się m.in. świadomości firm na temat mierzalności content marketingu, szczególnie w ujęciu kampanii w social media oraz wynikającej z niej możliwości zaawansowanej analizy danych. Marketerów przekonywały też do tej drogi możliwości dokładnego sprawdzenia, jak zainwestowany budżet realnie konwertuje na biznes i sprzedaż.

Osoby odpowiedzialne za marketing i rozwój komunikacji w firmach uświadomiły sobie, że komunikacja marketingowa w oparciu o pożądaną przez odbiorców treść, naszych potencjalnych klientów, jest często tańsza oraz dużo bardziej skuteczna niż inne formy reklamy.

Social media AD 2017 to też dominacja przekazu filmowego w komunikacji. Marki zaczęły wykorzystywać content filmowy w social media jako tańszą, lepiej targetowaną i skuteczniejszą alternatywą dla standardowych kampanii „spotowych” w telewizji. Mijający rok pozwolił nam doświadczyć, również w Polsce, ambitniejszych - jeżeli chodzi o jakość i ideę kreatywną - formatów filmowych w komunikacji cyfrowej.

Prognoza na 2018 rok
Rok 2018 w social media może stać się rokiem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Technologie już są dostępne na wyciagnięcie ręki. Szczególnie technologie AR dostały porządnego „kopa” w ostatnim czasie od Apple dzięki nowym iPhone’om. Widać już pierwsze efekty, np. Ikea wprowadziła najpierw na rynek w USA, a kilka dni temu w Polsce, aplikację, która pozwala umeblować swoje mieszkanie wirtualnymi meblami. Rozszerzona rzeczywistość pozwala każdemu sprawdzić, jak dany mebel będzie się prezentował w konkretnym miejscu w naszym domu, czy się zmieści, czy wpasuje w aranżację. Ta aplikacja działa naprawdę dobrze i pomaga podjąć decyzje zakupowe. A to dopiero początek tego, co niedługo doświadczymy dzięki rozszerzonej rzeczywistości.

Oprócz tego infuencer marketing, podobnie jak w minionych 12 miesiącach, będzie coraz bardziej zwiększał swoje znaczenie. Na drugi plan zejdą klasyczni celebryci, znani z klasycznych mediów, a ich miejsce zajmą interenetowe gwiazdy, które władają wyobraźnią młodszych konsumentów. Internetowi influencerzy będą pozyskiwali coraz większe budżety marketingowe i kto wie, ale być może już w 2018 roku, na szczycie najlepiej opłacanych gwiazd/celebrytów, znajdzie się internetowy influencer. Jeżeli nie nastąpi to w przyszłym, to na pewno doczekamy się tego w 2019 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 2017 rok w mediach społecznościowych - prognozy na 2018 rok

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
W związku z ograniczaniem zasięgu organicznego firmy zwrócą większą uwagę na monitorowanie konwersji. Społeczności bardzo łatwo można monitorować pod kątem pozyskiwania telefonów czyli konwersji offiline. To przełoży się na dodatkowe zainteresowanie reklamą ze strony firm, które są obecne online, ale nie sprzedają w ten sposób. Calltracking na styku internetu i połączenia telefonicznego zyskuje popularność.
odpowiedź
User
Janusz Kamiński
Dzięki za ciekawy temat. ;)
odpowiedź