SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

36 proc. Polaków nie wyklucza emigracji

Ponad jedna trzecia z nas nie wyklucza wyjazdu do pracy w Unii Europejskiej, jeśli tylko będzie taka możliwość.

60 proc. społeczeństwa o emigracji nie myśli. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badawczy Pentor Research International.

20 procent pytanych odpowiada, że wyemigrowałoby zdecydowanie, ponad 16 procent się waha. O emigracji na pewno nie myśli 38 procent z nas. Odpowiedzi "raczej nie" - udziela ponad 20 procent.

Jerzy Głuszyński z Pentora przyznaje, że większość, bo 60 procent o wyjeździe nie myśli. Z drugiej jednak strony 37 procent Polaków chętnie by z Polski wyjechało. Zdaniem socjologa, składają się na to dwa czynniki. Z jednej strony, Polska przez wiele lat była krajem zamkniętym, z naszego kraju się nie wyjeżdżało, tylko uciekało. I teraz chcemy nadrobić zaległości. Drugi czynnik, w opinii socjologa, to krytyczny stosunek do rynku pracy w Polsce i do możliwości, które są nam oferowane.

Najchętniej do pracy za granicą wyjechaliby ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Choć tu nie ma dużych różnic, bo Polacy z wykształceniem podstawowym też by z takiej szansy skorzystali. Większość wyjazdów byłaby za chlebem, choć nie tylko. Część z nas chce się za granicą uczyć, część zdobywać doświadczenie zawodowe. Taka emigracja, w opinii Jerzego Głuszyńskiego, w wielu przypadkach nie jest przecież na całe życie.

W ubiegłym roku Pentor przeprowadził podobny sondaż. Wtedy gotowość wyjazdu za granicę zadeklarowało 39 procent, czyli tylko o dwa procent więcej niż teraz. Jerzy Głuszyński zaznaczył, że to granica błędu statystycznego. Podobnie, jeśli chodzi o tych, którzy by nie wyjechali.

Instytut Pentor Research International przeprowadził sondaż telefonicznie 26 kwietnia na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3 procent.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 36 proc. Polaków nie wyklucza emigracji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl