SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

4,08 zł za euro - politycy zaszkodzili polskiej walucie

We wtorek polska waluta wyraźnie traciła na wartości. Analitycy oceniają, że inwestorzy tracą zaufanie do złotego, m.in. z powodu wzrostu ryzyka zawirowań politycznych.

4,08 zł za euro - politycy zaszkodzili polskiej walucie

"Wcześniejsze założenia mówiące, iż złoty nie przełamie kluczowej bariery 4 zł za euro, można w tym momencie wyrzucić do kosza. Dzisiaj po południu za wspólną walutę płacono już 4,06 zł, co jest najwyższym poziomem od czerwca 2006 r. Gorsze nastroje widać na pozostałych rynkach wschodzących, co tłumaczy się niepewnością związaną z dzisiejszym posiedzeniem Fed (chyba nieco na wyrost), ale tylko złoty traci w takim tempie" - poinformował główny analityk First International Traders Marek Rogalski.

Według niego osłabienie złotego można częściowo wyjaśnić problemem opcji walutowych, ale nie wyjaśnia to całkowicie problemu.

"Wczorajsza decyzja prezydenta Lecha Kaczyńskiego o wecie ws. 'pomostówek' wprowadziła tak naprawdę nowy element ryzyka. To pytanie o dalszy kształt reform w Polsce, które pada w dość niefortunnym momencie, kiedy świat, a także wkrótce i Polska, jest ogarnięty kryzysem" - ocenił Rogalski.

Według analityka może się okazać, że obecny układ polityczny wyczerpał swoje możliwości. Tymczasem dobre notowania w sondażach mogą zachęcić Platformę Obywatelską do rozpisania nowych wyborów.

"Warto będzie zatem obserwować rozwój wypadków na scenie politycznej w najbliższych tygodniach. Niestety nie będzie to skłaniać do umocnienia złotego. Kluczowy poziom, który może być testowany już w najbliższych dniach to okolice 4,09-4,10 zł za euro, wyznaczane przez maksima z czerwca 2006" - spodziewa się Rogalski.

Na przebieg dzisiejszej sesji na rynku walutowym może wpłynąć jeszcze decyzja amerykańskiego Fed w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się cięcia stopy funduszy federalnych do poziomu 0,50 proc.

We wtorek o godz. 16:30 za jedno euro płacono średnio 4,0761 zł a za dolara 2,9612 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3763.

We wtorek o godz. 09:05 za euro płacono 4,0200 zł, a za dolara 2,9380 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3700.

W poniedziałek ok. godz. 16:40 za euro płacono 3,9979 zł, a za dolara płacono 2,9227 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3680.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 4,08 zł za euro - politycy zaszkodzili polskiej walucie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl