SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

9 mln polskich użytkowników serwisów VoD. Nielegalne przyciągają młodych i ze wsi, legalne - wykształconych

10 czołowych serwisów VoD miesięcznie odwiedza 8-9 mln polskich internautów. Zdecydowanie popularniejsze są witryny legalne niż pirackie. Na tych drugich stosunkowo więcej jest internautów w wieku 15-24 lat i mieszkających na wsi, a na pierwszych - osób starszych i z wyższym wykształceniem.

Article

W maju br. 10 czołowych serwisów VoD (a także aplikacja Ipla, działająca też jako strona Ipla.tv) odwiedziło 8,31 mln polskich internautów, o 337,8 tys. więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 4,2 proc. - wynika z danych Megapanelu PBI/Gemius opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Rekordowy zasięg witryny VoD osiągnęły pod koniec ub.r. - w listopadzie i grudniu miały po 9 mln użytkowników, natomiast w lutym br. liczba odwiedzających zmalała do 7,8 mln. Spadek ten wynika częściowo z zamknięcia w połowie stycznia br. serwisu Kinomaniak.pl (więcej na ten temat), którego następca, Kinoman.pl, ma jak na razie o połowę mniejszy zasięg.

Po raz pierwszy poziom 8 mln użytkowników serwisy VoD osiągnęły w kwietniu ub.r., podczas gdy w styczniu ub.r. miały jeszcze poniżej 6 mln odwiedzających.

Ponieważ większość nielegalnych witryn VoD (działających bez odpowiednich umów z producentami i dystrybutorami treści) nie jest w Megapanelu objęta audytem site-centric, nie można określić średniej liczby odsłon czy przeciętnego czasu spędzanego przez użytkowników we wszystkich serwisach z tego segmentu.

Pięć czołowych legalnych serwisów VoD: VoD.pl,  Player.pl, Ipla.tv (wraz z aplikacją Ipla) i VoD.TVP.pl w maju br. zanotowało łącznie 6,51 mln użytkowników (uwzględniając współodwiedzalność). Z kolei pięć najpopularniejszych witryn nielegalnych (Zalukaj.tv, eKino.tv, Seans-online.eu, Serialnet.pl, Kinoman.tv) miało w sumie 3,27 mln odwiedzających.


Wśród odwiedzających legalne serwisy VoD nieznacznie więcej jest, według danych z maja br., kobiet (51,2 proc.) niż mężczyzn.


Prawie dwie trzecie (dokładnie 64,6 proc.) użytkowników legalnych stron to osoby w wieku 15-44 lat. Młodsi stanowią tylko 4,8 proc. ogółu, a starsi - 30,6 proc.


W maju br. legalne serwisy VoD odwiedziło 2,55 mln internautów ze średnim wykształceniem (stanowiąc 39,2 proc. wszystkich użytkowników) i 2,28 mln osób z dyplomami uczelni wyższych (35 proc. ogółu). Odwiedzających z wykształceniem zawodowym było 1,05 mln (16,2 proc. ogółu), a tych wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym - 621,4 tys. (9,5 proc. ogółu).

2,31 mln odwiedzających legalne serwisy (czyli 32,8 proc. wszystkich użytkowników) mieszka na wsi. Jeśli chodzi o miasta, to najwięcej użytkowników jest z tych średniej wielkości (od 20 do 500 tys. mieszkańców) - w maju br. było to 2,64 mln osób (40,6 proc. wszystkich odwiedzających).

Na drugiej podstronie dane o użytkownikach nielegalnych serwisów VoD oraz ich porównanie ze statystykami odwiedzających legalne serwisy

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 9 mln polskich użytkowników serwisów VoD. Nielegalne przyciągają młodych i ze wsi, legalne - wykształconych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nick
Czy wirtualnemedia moglyby przedstawiac dane w taki sposob, zeby bylo widac, jak wyniki w poszczegolnych grupach maja sie do wielkosci grupy, tzn. czy jest nadreprezentacja czy pod?

Teraz wykresy np. dotyczace mieszkancow wygladaja tak, jakby glownie uzytkownicy ze wsi wszedzie dominowali, podczas gdy to wynika z tego, ze tych uzytkownikow jest tak duzo (w porownaniu z innymi grupami)
Na alexa.com jest to jako tako sensownie rozwiazane.
odpowiedź
User
noco
Czekam NA POLSKIE HULU i Netflix, czekam i szczekam. Za Netflix i Hulu płacę i nie ma w w polskim vod porównywalnej oferty.
odpowiedź
User
agdybytak
Może porządne nowości po 2 zł, a starsze filmy po 1 zł? Na ilości da się więcej zarobić.
odpowiedź