SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

94% 14-latków przyznaje, że piło alkohol

Sportowcy i artyści apelują do młodych ludzi, by ze spróbowaniem alkoholu poczekali do ukończenia 18 lat.

Z badań wynika bowiem, że pierwszy raz sięgamy po kieliszek w wieku od 12 do 14 lat. Wśród czternastolatków aż 94% przyznaje, że piło już alkohol.

Organizatorzy akcji "Alkohol nie dla nieletnich" zdają sobie sprawę, że apelowanie do młodzieży to bardzo delikatna sprawa. Bo im więcej apeli, tym mniejszy ich skutek. Postawili jednak nie na moralizatorski ton, ale na bohaterów, których zaprosili do akcji.

Koszykarz Polonii Warszawa Łukasz Koszarek pierwszy raz po alkohol sięgnął w wieku 17 lat - i jak mówi - żałuje, że to zrobił. Podkreślił, że trener nie musi drużyny pilnować, bo zawodnicy sami się kontrolują.

Numer Raz wie, że w środowisku hiphopowców z alkoholem trudno jest walczyć, bo młodzież z biednych rodzin właśnie w ten sposób próbuje rozwiązać swoje problemy. Podkreśla jednak, że alkohol jest dla ludzi, ale nie dla młodych ludzi. Ma nadzieję, że taki apel sportowców i muzyków przyniesie efekty.

Do akcji przyłączył się także poseł, były trener polskich piłkarzy Janusz Wójcik. Dwa miesiące temu wsiadł za kółko po balu mistrzów sportu pod wpływem alkoholu. Dziś, zapytany o tamto zdarzenie, mówi, by tych rzeczy nie łączyć, ale do błędu się przyznaje.

W apelu do młodzieży organizatorzy akcji napisali: "Picie alkoholu nie uczyni nas bardziej sprawnymi lub dorosłymi". Osobny apel wystosowali też do branży alkoholowej, by reklamami nie zachęcała młodych ludzi do sięgania po alkohol.

Z badań przeprowadzonych przez "Homo Homini - Badania Opinii i Komunikacja Społeczna" wynika, że 32% nieletnich upiło się do nieprzytomności. Blisko 50% straciło przytomność przynajmniej raz. 57% ankietowanych uważa, że reklamy alkoholu skierowane są do nich. Badania przeprowadzono w połowie lutego na próbie 1013 osób w wieku od 14 do 18 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 94% 14-latków przyznaje, że piło alkohol

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl