SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

A.T. Kearney wierzy w usługi dodane

41% użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie będzie regularnie korzystać z mobilnych usług przesyłania danych

Według najnowszej edycji badania Mobinet przeprowadzonych A.T. Kearney oraz Cambridge Judge Institute  do 2005 r. 41% użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie będzie regularnie korzystać z mobilnych usług przesyłania danych.

Odkąd telefony komórkowe z zaawansowanymi funkcjami multimedialnymi zaczęły trafiać do rąk coraz większej liczby użytkowników, zainteresowanie klientów bezprzewodowymi usługami przesyłania danych na całym świecie szybko rośnie. Potwierdziły to ostatnie badania rynku telefonii komórkowej - Mobinet, przeprowadzone wśród 4500 użytkowników telefonów komórkowych w 13 krajach przez globalną firmę doradczą A.T. Kearney oraz Cambridge Judge Institute. Użytkownicy objęci badaniem pochodzili z następujących krajów: Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Korea, Hiszpania, Szwecja, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.

Równocześnie jednak użytkownicy telefonów komórkowych wyrazili większe zaniepokojenie sprawami bezpieczeństwa i ochrony prywatności, cenami oraz małą szybkością przesyłania danych w sieci. Problemy te muszą zostać rozwiązane zanim wzrost zainteresowania bezprzewodowymi usługami przesyłania danych znajdzie odzwierciedlenie we wzroście przychodów operatorów.

Jak wykazały ostatnie badania Mobinet, 41% użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie deklaruje, że do 2005 r. będzie regularnie lub intensywnie korzystać z usług przesyłania danych. Wskaźnik Mobinet obejmuje bieżące i planowane wykorzystanie bezprzewodowych usług przesyłania danych, takich jak mobilna poczta elektroniczna, gry, pobieranie plików muzycznych, przesyłanie fotografii lub uaktualnianie wiadomości. Wzrost zapotrzebowania na te nowe usługi okazał się czterokrotnie wyższy niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że osiągnęły one punkt krytyczny pod względem poziomu zainteresowania i akceptacji na masowym rynku.

Wzrost ten był spowodowany dwoma czynnikami. Po pierwsze, liczba użytkowników, którzy dysponują multimedialnymi telefonami komórkowymi, wzrosła na całym świecie do 49%. Po drugie, po okresie eksperymentów podstawowe usługi przesyłania danych zostały zaakceptowane na rynku, a obecnie korzysta z nich ponad 25% klientów z docelowych segmentów.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego obecnie nie korzystają częściej z mobilnych usług przesyłania danych, 35% użytkowników wskazało na wysokie koszty, a 18% - na brak swobodnego dostępu do sieci. O ile wyniki te są podobne do uzyskanych w ubiegłorocznych badaniach Mobinet, to liczba użytkowników zaniepokojonych problemami bezpieczeństwa i ochrony prywatności wzrosła z 10% w roku ubiegłym do 22%.

Rosnące obawy użytkowników o bezpieczeństwo może zahamować wzrost wykorzystania mobilnych systemów płatności, którymi użytkownicy systemów bezprzewodowych są coraz bardziej zainteresowani. 10% ankietowanych stwierdziło, że regularnie nabywa usługi opłacane w ramach rachunku za korzystanie z telefonu komórkowego (w poprzednim badaniu Mobinet wskaźnik ten wynosił 3%).

Usługi bezprzewodowego przesyłania danych, które wykazują najszybszy wzrost sprzedaży na całym świecie, są następujące:

Przesyłanie fotografii. Na całym świecie ponad jedna piąta użytkowników ma telefony z aparatem fotograficznym, a 53% spośród nich twierdzi, że co najmniej raz w miesiącu za ich pomocą wysyła lub odbiera fotografie. W ciągu ostatniego roku wykorzystanie tej funkcji zwiększyło się trzykrotnie.

Rozrywka. W ciągu ostatniego roku liczba użytkowników telefonów multimedialnych, którzy pobierają i odtwarzają na swoich aparatach muzykę, prawie się potroiła, osiągając 21%. Niektóre popularne usługi rozrywkowe, takie jak pobieranie gier i utworów muzycznych, są już używane przez jedną trzecią użytkowników w wieku poniżej 25 lat.

Usługi informacyjne. Liczba użytkowników, którzy odbierają za pomocą swoich telefonów komórkowych takie informacje, jak wiadomości, informacje sportowe i notowania giełdowe, wzrosła prawie czterokrotnie, z 6% w 2003 r. do 25% w roku bieżącym.

Z mobilnych usług przesyłania danych korzystają już nie tylko nastolatki i młode osoby dorosłe, ale także klienci z innych kategorii wiekowych, dysponujący wyższymi dochodami. Spośród użytkowników telefonów komórkowych z aparatami fotograficznymi, którzy są w wieku 35-44 lat, 48% korzysta z funkcji przesyłania fotografii, a 66% z funkcji przesyłania tekstów. Mobilne usługi przesyłania danych są najintensywniej używane w Japonii. Kolejne miejsca zajmują Korea Południowa i Australia, a w Europie na czele listy znajdują się Niemcy.

Wyniki badań Mobinet wykazały oczywiste powiązanie między intensywnym wykorzystaniem funkcji przesyłania tekstów obecnie a zapotrzebowaniem na funkcje przesyłania fotografii w przyszłości. Korzyści z tej dochodowej usługi osiągną operatorzy, którzy dostarczą telefony z aparatami fotograficznymi klientom najintensywniej korzystającym z funkcji przesyłania tekstów.

gsmonline.pl

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: A.T. Kearney wierzy w usługi dodane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl