SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona

O "rozwagę i umiar w rozpowszechnianiu treści, które wkraczają w sferę intymnych spraw życia prywatnego każdego człowieka" zaapelowała do dziennikarzy, wydawców i właścicieli mediów Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona

Jej zdaniem, informowanie o prywatnych sprawach znanych osób, niezwiązanych z działalnością publiczną, to przekroczenie granic wolności słowa, naruszenie dziennikarskiej etyki i profesjonalizmu. Uchwała wiąże się z opublikowanymi ostatnio przez "Super Express" materiałami filmowymi, które mają być dowodem, że senator Krzysztof Piesiewicz (PO, znany adwokat i scenarzysta filmowy) nie dość, że posiadał narkotyki, to je zażywał. Materiały te zostały wykorzystane do szantażowania senatora.

"Komisja wyraża zaniepokojenie ujawnionymi ostatnio przez media przypadkami przekraczania granic swobody wypowiedzi i wyrażania opinii. (...) Zdaniem Komisji środki przekazu społecznego powinny kierować się poszanowaniem dla godności każdego człowieka oraz respektowaniem jego praw" - napisali adwokaci w uchwale .

Według komisji podawane w formie sensacyjnych wiadomości informacje o sprawach życia prywatnego stanowią "bulwersującą ingerencję w prawo do prywatności oraz naruszenie profesjonalizmu i etyki dziennikarskiej".

"Komisja, mając na względzie godność ludzką, moralność publiczną i poszanowanie prawa, apeluje do dziennikarzy, wydawców i właścicieli mediów o rozwagę i umiar w rozpowszechnianiu treści, które wkraczają w sferę intymnych spraw życia prywatnego każdego człowieka" - czytamy w podjętej uchwale.

Wcześniej działanie "SE" skrytykowali m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rada Etyki Mediów i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Redaktor naczelny "SE" Sławomir Jastrzębowski mówił w zeszłym tygodniu, że opublikowany przez jego gazetę materiał był rzetelny i prawdziwy. "Pokazaliśmy prawdę o polityku. Trudną, ale prawdę" - powiedział. "Zrobiłem to z poczucia obowiązku i uważam, że dziennikarze powinni tak robić" - dodał. Przyznał, że rozumie, iż nie wszyscy mają taką samą wrażliwość i te same materiały mogą być różnie odbierane przez różne osoby.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Adwokaci ws. Piesiewicza: wolność słowa została przekroczona

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sąsiad
Uważam, że Pan Piesiewicz miałby za sobą sympatię wielu ludzi gdyby nie poddał się szantażowi. Bo wygłupianie się we własnym domu nie jest żadnym problemem. Wiele osób tak robi, chociaż, gdyby pokazano to na "poważnie", to już nie było by wesoło. Ale, powtażam, problemem jest brak silnego charakteru i poddanie się szantażystom, którzy już w pierwszym podejściu, wzięci powinni być za "twarz".
8 8
odpowiedź
User
hinek
Spitzer, Blagojevich, Clinton, Lepper, Piesiewicz - w przypadku polityków hipokryzja Spitzer, Lepper, Clinton) i przestępstwo (Piesiewicz, Blago) to nie prywatna sprawa a próby zamknięcia ust mediom poprzez oskarżenia o szantaż to gruby skandal.
'Źyjemy w wolnym kraju dzięki filozofii, którą głosili Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, ale i Jacek Kuroń' cytat ze strony Piesiewicza.
No i filozofii, którą głosi Krzysio P. ze swoimi 'dziweczkami w d... je..mi' i jego koledzy ...
8 8
odpowiedź