SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agnieszka Odorowicz: produkcja filmowa to dla Grupy Polsat inwestycja, szukamy dobrych projektów

Grupa Polsat uruchamia program Cyfrowa Strefa Twórców, w ramach którego będzie finansować projekty filmowe i serialowe. - Chcemy wykorzystać potencjał naszych spółek i wybrać takie projekty, które okażą się sukcesem, także finansowym - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Odorowicz, członek zarządu Cyfrowego Polsatu.

Andrzej Papis, Maciej Stec, Aleksander Myszka i Agnieszka Odorowicz, fot. Łukasz BrzezickiArticle

Program Cyfrowa Strefa Twórców przeznaczony jest dla scenarzystów i producentów. Grupa Polsat będzie rozpatrywać projekty wizualne zarówno autorstwa uznanych twórców jak i debiutantów na rynku filmowym. Aby zgłosić swój projekt należy dokonać rejestracji na stronie internetowej cyfrowastrefatworcow.pl.

- Głównym celem, który przyświecał nam przy projektowaniu Cyfrowej Strefy Twórców było stworzenie miejsca, za pośrednictwem którego twórcy w prosty sposób będą mogli komunikować się z nami i zgłaszać swoje pomysły, idee i ciekawe scenariusze, jednocześnie do wszystkich spółek z Grupy Polsat - mówi Agnieszka Odorowicz, członek zarządu Cyfrowego Polsatu. - Jako Grupa Polsat mamy znaczące możliwości dotarcia do milionów widzów - dzięki wspólnemu działaniu stwarzamy producentom unikalną możliwość pozyskania finansowania na produkcję oraz profesjonalnej promocji i dystrybucji filmu - dodaje.

Grupa Polsat zapewnia, że współpraca z twórcami w ramach uruchomionego programu będzie miała charakter indywidualny. Dla twórców, z którymi Grupa będzie chciała współpracować nad realizacją projektów przewidziane są korzystne modele współpracy, określające wspólne cele artystyczne i biznesowe, a także wspólna praca nad jakością we wszystkich fazach realizacji projektów. Grupa Polsat zapewnia także ochronę prawnoautorską zgłaszanym projektom.

Projekty będą oceniane przez komisję, w skład której powołani zostaną przedstawiciele spółek Grupy Polsat, m.in. Agnieszka Odorowicz, Jarosław Sander, Magdalena Janeczek, Justyna Wieczorek-Żmudzka i Aleksandra Kułakowska. Komisja będzie brać pod uwagę pomysł, a także potencjał dotarcia filmu do szerokiej publiczności kinowej i telewizyjnej, również międzynarodowej.

Odpowiedź w sprawie podjęcia współpracy ze zgłaszającym lub braku zainteresowania zgłoszonym projektem ma być przekazywana w ciągu 30 dni. W ramach programu Grupa obejmie wybrane projekty opieką produkcyjną, promocyjną i dystrybucyjną.

Inicjatorzy Cyfrowej Strefy Twórców liczą na projekty m.in. fabularnych filmów kinowych, skierowane do szerokiej widowni (filmy sensacyjne, komedie, kryminały, thrillery, komediodramaty, filmy familijne), oryginalne projekty filmów kinowych, projekty biograficzne, debiuty filmowe w gatunkach atrakcyjnych dla widowni kinowej, a także pełnometrażowe filmy animowane.

Grupa Polsat zainteresowana jest także międzynarodowymi koprodukcjami filmowymi, jak również pomysłami na seriale, odbiegającymi od nurtu popularnego, które wyróżniają się oryginalnością, niestandardowym sposobem opowiadania i mają potencjał na międzynarodową sprzedaż.

Zgłaszane projekty nie mogą być zakupione przez innych producentów, rozpatrywane będą także projekty w fazie developmentu czy te posiadające pierwsze wersje scenariusza. Inicjatorzy programu czekają także na propozycje seriali posiadające storyline, dla których rozwinięte scenariuszowo zostały przynajmniej trzy odcinki, projekty filmowe, które nie posiadają zamkniętych źródeł finansowania i dystrybucji.

Inicjatorami projektu Cyfrowa Strefa Twórcą są: Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, platforma Ipla, Polkomtel oraz Dystrybucja Mówi Serwis. Przy programie Grupa Polsat współpracuje z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Porozumienie Grupy Polsat z PISF przewiduje merytoryczną współpracę podmiotów zakładającą udostępnienie (za zgodą twórców i producentów) efektów Programu Operacyjnego PISF Produkcja Filmowa oraz zapewnienie przez Grupę Polsat wsparcia finansowego, rzeczowego i dystrybucyjnego wybranym projektom filmowym zgłaszanym do PISF i spełniającym warunki programu Cyfrowa Strefa Twórców.


od lewej: Maciej Stec, Agnieszka Odorowicz i Magdalena Sroka, dyrektor PISF


Łukasz Brzezicki, Wirtualnemedia.pl: Dlaczego Grupa Polsat wchodzi na rynek kinowy?

Agnieszka Odorowicz: Polacy coraz częściej wybierają rodzime produkcje, są one w czołówkach oglądalności zarówno w kinach jak i w telewizji czy internecie. Po przeanalizowaniu rynku kinowego zdecydowaliśmy, że jest to odpowiedni moment na wejście na ten rynek. Byliśmy tam obecni dosyć sporadycznie jako producenci.

W ramach Cyfrowej Strefy Twórców chcemy wykorzystać potencjał naszych spółek i wybrać takie projekty, które z dużym prawdopodobieństwem okażą się sukcesem, także finansowym. Oczywiście produkcja filmowa to taki biznes, w którym nie ma nigdy pewności, co się stanie z filmem w czasie jego produkcji. Jednak wykorzystując potencjał całej Grupy będziemy starali się to ryzyko zmniejszać i uczestniczyć w produkcji filmów o dużym potencjale komercyjnym.

Nie macie na początku ustalonego budżetu, jaki przeznaczycie na realizację projektów filmowych, ani ilości projektów do realizacji. Ale jakie są wstępne założenia?

Nie zakładamy żadnej liczby. Uważamy, że na rynku jest mało projektów dopracowanych, które są gotowe do produkcji i jedynie szukają dofinansowania. Zazwyczaj jest tak, że projekty potencjalnie atrakcyjne dla widzów wymagają dopracowania, to znaczy pracy nad scenariuszem czy dobrania odpowiedniej obsady. Chcemy inwestować także w development filmu, w związku z czym bardzo trudno jest mi powiedzieć o konkretnej liczbie filmów. Będziemy wspierać projekty na różnym etapie.

Czyli może się tak zdarzyć, że na początku Grupa Polsat zainwestuje w dużą ilość projektów, a potem będzie wybierać te najlepsze?

Możliwe, że projekty, które zostaną poddane wstępnemu rozwojowi, po rozwinięciu scenariusza nie będą spełniały warunków naszego programu. To znaczy będą miały niższą komercyjność niż zakładaliśmy. Ale takie projekty zostaną zaoferowane na rynku, ponieważ istnieje wielu producentów, którzy zajmują się produkcją filmów o mniejszym potencjale komercyjnym. Takie filmy wspiera również Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Chcemy się włączać w projekty filmowe od samego początku, a to minimalizuje ryzyko rozejścia się z producentem filmowym w oczekiwaniach artystycznych i rynkowych. Znając ten rynek bardzo dokładnie, jestem pewna, że Grupę Polsat stać na to, aby zaangażować się właściwie we wszystkie bardzo dobre komercyjnie projekty filmowe, które są na rynku. Nie ma ich wiele.

Prawdopodobnie program Cyfrowa Strefa Twórców będzie zachęcał twórców do sięgania po filmy gatunkowe, nie tylko do kina autorskiego, z którego słynie polska kinematografia. Czekamy na propozycje thrillerów, filmów sensacyjnych, komediodramatów czy komedii. Takich filmów brakuje, a badania pokazują, że widzowie chcą oglądać filmy gatunkowe.

Liczycie na propozycje filmowe i serialowe głównie uznanych twórców czy także młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynają karierę?

Jesteśmy zainteresowani udziałem w dobrych projektach zarówno debiutantów jak i uznanych twórców. Natomiast cały czas poszukujemy projektów, które na końcu przyniosą wynik finansowy, z jednego lub wielu rynków. Traktujemy to jako inwestycję i uważamy, że na polskim rynku, zwłaszcza kinowym, jest miejsce na udane inwestycje biznesowe.

Agnieszka Odorowicz zasiada w zarządzie Cyfrowego Polsatu od 1 marca br. Wcześniej od 2005 roku do października ub.r. była dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W latach 2003-2005 Odorowicz pracowała w Ministerstwie Kultury, pełniąc kolejno funkcje pełnomocniczki ministra kultury ds. funduszy strukturalnych oraz sekretarza stanu.

Dołącz do dyskusji: Agnieszka Odorowicz: produkcja filmowa to dla Grupy Polsat inwestycja, szukamy dobrych projektów

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojteq
Pani Odorowicz to zawsze spadnie na cztery łapy. Z PISF do Polsatu.
odpowiedź
User
jadek
A te jej początki w resorcie praca dzienna i nocna😉
odpowiedź
User
AuTor
Piszczcie, piszczcie! Dzieci magnatów potrzebują nowych zabawek i inspiracji, bo umierają ze zblazowania i nudów. A czasem może jakiś ochłap z pańskiego stołu spadnie. Piszcie, piszcie!
odpowiedź