SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agora pozwała Leppera

Andrzej Lepper broni się immunitetem

Spółka Agora pozwała do sądu Andrzeja Leppera, który zarzucił jej korzystanie z miliardowych zwolnień podatkowych.

Pełnomocnik Leppera wniósł o odrzucenie pozwu, co uzasadniał immunitetem szefa Samoobrony.

Immunitet nie może dotyczyć tej sprawy - mówi mecenas Agory.

W 2002 r. Lepper w kilku wypowiedziach, m.in. na kongresie Samoobrony i w swej publikacji książkowej pt. "Lista Leppera", zarzucił Agorze - wydawcy "Gazety Wyborczej" - lub jej akcjonariuszom oraz Adamowi Michnikowi, że korzystali ze zwolnień podatkowych za 2000 r. Lepper podawał różne kwoty rzekomych zwolnień: 600 mln zł, 1,8 mld zł, 2 mld zł, a nawet wręcz "miliardy złotych".

"Stanowczo stwierdzamy, że informacje te nie są prawdziwe" - oświadczyła w maju 2002 r. spółka, która zaprotestowała przeciw rozpowszechnianiu przez Leppera "kłamstw i pomówień na temat Agory i prowadzonej przez nią działalności".

Zarząd spółki uznał, że proces jest koniecznością, ponieważ dalsze tolerowanie jego "kłamstw i pomówień" mogłoby przekonać opinię publiczną, że w wypowiedziach Leppera na ten temat kryje się jakaś prawda.

Agora pozwała Leppera za naruszenie dóbr osobistych, żądając od szefa Samoobrony publicznych przeprosin i wpłaty 50 tys. zł na cel dobroczynny - na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Na kolejnej rozprawie przed Sądem Okręgowym w Warszawie, pełnomocnik Agory mecenas Piotr Rogowski domagał się uznania przez sąd argumentów pozwu.

"Pod płaszczykiem immunitetu nie można oczekiwać bezkarności" - powiedział.

Argumentował, że immunitet obejmuje tylko sprawy, które wiążą się bezpośrednio z wykonywaniem mandatu posła. Podkreślał, że "mówienie kłamstw nie jest realizacją mandatu poselskiego, który trzeba wykonywać rzetelnie i zgodnie z prawem".

Pełnomocnik nieobecnego w sądzie Leppera, mecenas Henryk Dzido, domagał się odrzucenia pozwu ze względu na immunitet pozwanego.

"To, co mówił Andrzej Lepper, jest prawdą" - oświadczył.

Jego zdaniem, Lepper "nie mówił, że Agora wzięła, tylko, że dano jej taki prezent; nie mówił, że z tego prezentu skorzystano".

"To jak rozumieć cytaty z książki pozwanego: «Akcjonariusze Agory zarobili na tym ponad 600 mln zł» i «Zwolnienia podatkowe Agory liczone są w miliardach zł»?" - pytał mecenas Rogowski.

Mecenas Dzido powoływał się na publikacje tygodnika "Nie" na temat zwolnień podatkowych Agory; podkreślał, że w Sejmie mówili o tym, oprócz samego Leppera, także m.in. posłowie Antoni Macierewicz i Jan Olszewski.

"Z faktu, że coś mówi poseł Macierewicz, nie wynika, że to jest prawda" - replikował Rogowski.

Podkreślał, że tygodnik Jerzego Urbana zamieścił sprostowanie Agory po swej publikacji.

Sąd odroczył sprawę do 23 czerwca.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora pozwała Leppera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl