SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora zdeterminowana, by długo bronić pozycji ‘GW’

Zbigniew Bąk, wiceprezes Agory: bardzo negatywnie oceniamy wyniki Agory za drugi kwartał. Co dalej z inwestycjami?

Agora jest zdeterminowana, by bronić pozycji rynkowej „Gazety Wyborczej”, jeżeli będzie to konieczne, nawet przez kilkanaście najbliższych kwartałów. Na pewno będzie to główne zadanie spółki w ciągu najbliższych kilku miesięcy, stąd mało prawdopodobne są nowe akwizycje, chyba że za granicą pojawi się do przejęcia większa spółka, poinformował w czwartek wiceprezes Agory Zbigniew Bąk.

Wiceprezes Agory zapowiada, że decyzja o ewentualnym skupie własnych akcji będzie podjęta najwcześniej jesienią, po tym ,jak sytuacja konkurencyjna na rynku dzienników stanie się bardziej przejrzysta.

W komentarzu do raportu kwartalnego Agora podała, że działania mające na celu obronę pozycji rynkowej „Gazety Wyborczej”, takie jak decyzja o obniżce ceny gazety, będą negatywnie wpływać na wyniki finansowe Agory w średnim okresie.

„Długość tego średniego okresu będzie zależała od tego, jak bardzo będzie zdeterminowana nasza konkurencja. Według naszych szacunków ‘Dziennik’ przynosi co miesiąc straty liczone w milionach złotych, a nie setkach tysięcy. Średni termin to może być zarówno kilka, jak i nawet kilkanaście kwartałów” – powiedział w rozmowie z agencją ISB Bąk.

Wiceprezes Agory powiedział, że bardzo negatywnie ocenia wyniki Agory za drugi kwartał i zapewnił, że spółka będzie starała się je szybko poprawić.

„Sporo przychodów straciliśmy po obniżce ceny ‘Gazety Wyborczej’. Jednocześnie musimy ponosić wyższe wydatki promocyjne ze względu na sytuację konkurencyjną. Z drugiej strony jako zarząd nie chcemy, by wyniki w kolejnych kwartałach były tak słabe jak w drugim kwartale. Przejrzymy wszystkie kategorie kosztów i poszukamy oszczędności. W tej chwili omawialiśmy te plany tylko na szczeblu kierownictwa spółki” – powiedział Bąk.

Koncentracja spółki na obronie pozycji jej sztandarowego produktu oraz poprawie efektywności operacyjnej będzie, zdaniem Bąka, oznaczać mniejszą aktywność na rynku potencjalnych akwizycji. Obecnie Agora ani w Polsce, ani za granicą nie widzi zbyt wielu możliwości przejęć.

„Od dawna jesteśmy zainteresowani kupnem aktywów za granicą, spółek z obszarów, w których mamy doświadczenie. Ale możliwości akwizycji nie jest dużo, a poza tym nas interesują raczej większe spółki” – powiedział Bąk.

Prezes Agory Wanda Rapaczyńska mówiła pod koniec czerwca, że Agora jest nadal zainteresowana przejęciami na rynku medialnym. Ale, o ile nie pojawią się inne możliwości wykorzystania wolnych środków, możliwe, iż jeszcze w tym roku spółka przeprowadzi kolejny buy-back.

Bąk poinformował, że decyzja o ewentualny buy-backu zapadnie najwcześniej jesienią.

„Musimy mieć większą przejrzystość na rynku dzienników. Decyzja zapadnie nie wcześniej niż jesienią” – powiedział Bąk.

Pod koniec ub.r. Agora przeprowadziła skup akcji własnych z giełdy w celu umorzenia. Przeznaczyła na to 120 mln zł. W wyniku buy-backu spółka nabyła 3,14% kapitału zakładowego.

Wiceprezes Agory zapowiedział, że grupa, aby unowocześnić strukturę przychodów, zamierza zainwestować znaczne środki w internet.

„Chcemy zwiększyć i przyspieszyć nasze inwestycje w internecie. Jednak nawet mimo bardzo szybkiego wzrostu reklamy internetowej przychody z tego tytułu nie zastąpią w krótkim, ani nawet w średnim okresie przychodów z innych źródeł” – powiedział Bąk.

Agora miała 8,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2006 roku wobec 49,3 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 9,8 mln zł wobec 55,9 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 294,0 mln zł wobec 325,3 mln zł rok wcześniej.

Był to wynik znacznie gorszy od oczekiwań rynkowych, których średnia dla zysku netto wynosiła 17,4 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w przedziale 5,6-27,5 mln zł.

W całej pierwszej połowie 2006 roku grupa miała 9,6 mln zł zysku wobec 92,6 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 589,1 mln zł wobec 615,9 mln zł.

W czwartek kurs Agory spadał o 11,3% i wyniósł 31,50 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora zdeterminowana, by długo bronić pozycji ‘GW’

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl