SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aktywa OFE wzrosły do 116,6 mld zł

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosły w grudniu o 2,9% w porównaniu z listopadem i osiągnęły wartość 116,6 mld zł.

W ciągu minionego roku wartość środków zgromadzonych w funduszach wzrosła o 35,4%, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

„Najważniejszym czynnikiem mającym w minionym roku wpływ na zmiany wartości aktywów funduszy emerytalnych były przelewy z ZUS. Wartość środków przekazanych przez ZUS do funduszy emerytalnych przekroczyła w ciągu 12 miesięcy 16 mld zł, czyli była wyższa o 15,2% niż rok wcześniej” – czytamy w raporcie.

W ramach ubiegłorocznych przelewów blisko 1,2 mld zł trafiło do funduszy w postaci obligacji, a niemal 15 mld zł stanowiła gotówka. To więcej, niż zapisano w ustawie budżetowej na 2006 r. (12,8 mld zł).

Według szacunków Analiz Online, w całym 2006 roku przychody towarzystw z tytułu opłaty od składki sięgnęły 970 mln zł. Składnik ten stanowi około 2/3 łącznych przychodów PTE wypracowanych w minionym roku, szacowanych przez firmę na 1,4 mld zł.

Drugim czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu aktywów jest wynik z zarządzania. Wartość kont emerytalnych wzrosła z tego tytułu w 2006 roku o 14 mld zł.

Średnia stopu zwrotu funduszy emerytalnych w okresie minionych 12 miesięcy wyniosła 17% i była wyższa od poprzedniego maksimum z 2004 roku (14,4%).

Liderem dynamiki wzrostu w ubiegłym roku (+51,1%) został Winterthur OFE, którego aktywa w grudniu 2006 r. były aż o połowę wyższe, niż przed rokiem i wyniosły 4,88 mld zł. Na przeciwległym biegunie znalazł się OFE Skarbiec-Emerytura, którego dynamika wzrostu wyniosła 24,9%. Aktywa funduszy na koniec grudnia wyniosły 3,07 mld zł.

Pierwszy z tych funduszy był w ubiegłym roku liderem transferów, w trakcie których pozyskał ponad 50 tys. nowych uczestników, pozyskując tym samym ok. 400 mln zł aktywów. Z kolei OFE Skarbiec-Emerytura zanotował odpływ 21 tys. osób, a wartość aktywów, która odpłynęła z funduszu przekroczyła 200 mln zł.

Największy udział w rynku (26,6%) z aktywami wysokości 30,95 mld zł na koniec grudnia pozostaje Commercial Union OFE. Drugą pozycję zajmuje ING NNP OFE z 23,3% udziałów w rynku i aktywami pod zarządzaniem na wysokości 27,19 mld zł. Najmniejszym funduszem na rynku nadal pozostaje OFE Polsat, którego aktywa na koniec 2006 roku przekroczyły poziom 1 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE wzrosły do 116,6 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl