SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa OFE wzrosły w grudniu o 4,7% m/m do 86,08 mld zł

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosły w grudniu o 3,83 mld zł do 86,08 mld wobec 82,24 mld zł zanotowanych na koniec listopada.

Wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

„Suma środków ulokowanych w OFE zwiększyła się w grudniu aż o 3,83 mld zł (4,7%), co było drugim największym przyrostem w historii emerytalnego rynku (wyższy odnotowaliśmy we wrześniu 2005 r.). W wypracowaniu tak imponującego rezultatu pomogła w szczególności fantastyczna końcówka roku na GPW w Warszawie oraz dobry sentyment na rynku papierów skarbowych” – czytamy w raporcie.

Według szacunków Analiz Online, osiągnięty przez OFE wynik z zarządzania przyczynił się do wzrostu wartości aktywów netto funduszy o 1,85 mld zł. Znacznie niższy od ubiegłorocznej średniej (1,17 mld zł) był natomiast grudniowy przelew z ZUS-u (0,73 mld zł).

„Na wzrost wartości aktywów wpłynęło również rozliczenie na początku grudnia dodatnich przepływów z listopadowej sesji transferowej” – czytamy także.

„W ciągu minionych 12 miesięcy drugofilarowe aktywa zwiększyły się aż o 23,45 mld zł. W ujęciu nominalnym ubiegłoroczny wzrost był aż o 5,66 mld zł większy od zanotowanego w 2004 roku” – szacują analitycy z Analiz Online.

Grudniowa dynamika zmian wartości aktywów netto poszczególnych funduszy wahała się od 3,8% w przypadku OFE Pocztylion do 8,1% dla OFE Ergo Hestia oraz 8,9% dla OFE Winterthur.

„Największy wzrost udziału w rynku odnotowały OFE Winterthur (+15 pkt. bazowych) i OFE Ergo Hestia (+7 pkt. bazowych), zaś najwięcej straciły OFE CU (-15 pkt. bazowych) oraz OFE ING NNP (-8 pkt. bazowych)” – napisali analitycy w raporcie.

Według Analiz Online, w skali całego ubiegłego roku najwyższą dynamikę wzrostu aktywów zanotowały także fundusze Winterthur (65,3%) oraz Ergo Hestia (49,7%), natomiast najniższą, podobnie jak przed rokiem, Skarbiec-Emerytura (21,0%).

„Pozycję rynkową najbardziej umocniły OFE Winterthur (wzrost udziału w rynku o 49 pkt bazowe) oraz OFE ING NNP (wzrost o 43 pkt bazowe), zaś największą stratę pod tym względem poniosły OFE CU (spadek o 34 pkt bazowych) i OFE Skarbiec-Emerytura (spadek o 38 pkt bazowych)” – podaje spółka.

Udział w rynku czterech największych funduszy obniżył się w grudniu o 24 pkt bazowe do najniższego historycznie poziomu 72,23%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE wzrosły w grudniu o 4,7% m/m do 86,08 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl