SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa TFI wzrosły w marcu o 3,2 mld zł

Do funduszy inwestycyjnych działających na rynku polskim wpłynęło w I kwartale 2006 roku 18,4 mld euro.

W sumie fundusze inwestycyjne zarządzały na koniec marca środkami w wysokości 72,7 mld zł (69,5 mld zł na koniec lutego), wynika z raportu Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami (IZFiA) oraz firmy Analizy Online.

„Marcowy rezultat to 17. z kolei zwyżka wartości aktywów netto. Poprzednia tak długa seria trwała 27 miesięcy i zakończyła się we wrześniu 2003 roku” – czytamy w raporcie, opublikowanym w piątek.

Najwięcej zyskały na wartości aktywa skupione w funduszach inwestujących na zagranicznych rynkach akcji. Produkty inwestujące na polskim rynku akcji wypadają na tym tle słabiej - dynamika 8,7%. Większą, bo 9-proc. - marcową dynamiką mogą pochwalić się fundusze hybrydowe.

„W ramach funduszy akcyjnych najszybciej rozwijającym się segmentem były fundusze małych i średnich spółek, których aktywa wzrosły w marcu o blisko 1/5, osiągając poziom 630 mln zł” – głosi raport.

W rezultacie wszystkie fundusze akcyjne małych i średnich spółek zaprzestały przyjmowania nowych wpłat.

Aktywa funduszy stabilnego wzrostu zbliżają się do granicy 20 mld zł. „Przy korzystnych warunkach, ta umowna bariera zostanie zlikwidowana już w kwietniu” – uważają analitycy.

„Marcowe dane pokazują, że całkowicie straciliśmy zainteresowanie nowymi inwestycjami w jednostki funduszy papierów dłużnych. W przypadku wszystkich trzech grup, niezależnie od tego, z jaką walutą związane są ich inwestycje, odnotowaliśmy w marcu spadek wartości aktywów” – napisały Analizy Online.

Ze wstępnych danych wynika, że łącznie w marcu fundusze odnotowały wartościowo więcej wpłat niż umorzeń. „Szacujemy, że saldo to zamknęło się kwotą +2,5 mld zł i był to czwarty wynik w historii polskiego rynku powierników” – podsumowały raport Analizy Online.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI wzrosły w marcu o 3,2 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl