SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alarm ws. VAT: Były minister zaprzecza

Były wiceminister finansów uważa, że zbyt alarmistyczne są doniesienia o zmianach, jakie znajdują się w projekcie nowej ustawy o VAT.

Według doniesień prasowych o kilkaset tysięcy osób wzrosłaby od nowego roku liczba płatników tego podatku. VAT-em byliby obciążeni - według tych doniesień - artyści, naukowcy i dziennikarze, a budżet na tych zmianach zyskałby miliard złotych.

Tym doniesieniom zaprzecza były wiceminister finansw Mirosław Barszcz, który był współautorem projektu nowej ustawy o VAT.

Jego zdaniem, jeśli nowe prawo zostanie uchwalone, to liczba nowych podatników VAT w stosunku do obecnej, niewiele się powiększy. Jego zdaniem nieprawdziwa jest także podawana przez media kwota miliarda złotych, dodatkowych z tego tytułu wpływów do budżetu.

Były wiceminister zwraca uwagę, że już z obecnie obowiązującego prawa o działalności gospodarczej wynika, że na przykład sprzataczki, sprzątające kilka mieszkań tygodniowo powinny płacić VAT. Podatnicy VAT, których dochód roczny nie przekracza kwoty odpowiadającej 10 tysiącom euro, czyli 40 tysiącom złotych są zwolnieni z płacenia tego podatku - podkreśla Mirosław Barszcz.

Mirosław Barszcz dementuje doniesienia, że twórcy czy naukowcy zostaliby podatnikami VAT. Były wiceminister zwraca uwagę na załącznik IV do ustawy VAT-owskiej, która - jak powiedział - z zasady przewiduje zwolnienie usług w zakresie kultury z płacenia VAT. To samo dotyczy usług świadczonych przez naukowców w zakresie edukacji - dodał.

Mirosław Barsz powiedział, że inne zwolnione obligatoryjnie z VAT usługi, niezależnie od poziomu obrotów, to na przykład usługi świadczone przez lekarzy czy pielęgniarki.

Jeśli chodzi natomiast o dziennikarzy, prowadzących działalność w oparciu o umowę zlecenie, czy umowę o dzieło, to jeśli jest ona wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany i prowadzona na przykład na rzecz kilku redakcji - to taka działalność może zostać uznana za gospodarczą, czyli podlegać VAT - tłumaczy były wiceminister. Gdyby projekt został przyjęty przez Sejm, to obowiązywałby od nowego roku.

Ekspert: VAT od bardzo wysokich dochodów

Jeśli uchwalone zostanie nowe prawo o VAT , to choć może rozszerzyć grupę płacących ten podatek, to zapłacą go jedynie ci, którzy będą mieli roczny dochód wyższy niż 39-40 tysięcy złotych.

Zwraca na to uwagę Marcin Chomiuk, specjalista do spraw VAT z firmy PricewaterhouseCoopers.

Rządowy projekt zmian do ustawy o VAT, znajdujący się w Sejmie zmienia definicję podatnika VAT. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, to więcej osób prowadzących osobiście działalność gospodarczą w oparciu o umowę zlecenie, czy umowę o dzieło, może zostać uznanych za podatników VAT. Jednak płaciliby ten podatek jedynie wtedy, gdyby spełniali warunki nowej definicji podatnika VAT, a ich roczny dochód byłby wyższy niż 10 tysięcy euro, czyli 39-40 tysięcy złotych - tłumaczy ekspert.

Według niego nową, bardzo liczną grupą VAT-owców byłyby osoby z niskim najczęściej wykształceniem, prowadzący prostą działalność jak sprzątanie, ochrona czy opieka nad dziećmi. Znacząca część tych osób, choć w świetle nowego prawa byłaby uznana za VAT-owców, to nie płaciłaby tego podatku ze względu na dochody niższe w skali roku niż 39-40 tysięcy złotych. Te osoby nie musiałyby też prowadzić buchalterii VAT-wskiej - mówi ekspert.

Druga, mniejsza grupa płacących VAT mogłaby objąć ludzi z wykształconych, takich jak menedżer pracujący nie na etacie, a na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Chodzi na przykład o tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą dla wielu różnych podmiotów. Jeśli natomiast nie ponoszą żadnego ryzyka działalności gospodarczej, wykonują swoje czynności pod kierownictwem zlecedniodawcy i on ponosi odpowiedzialność za wykonaną pracę - to taka osoba w świetle projektowanych zmian nie będzie podatnikiem VAT - wynika z projektowanych przepisów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Alarm ws. VAT: Były minister zaprzecza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl