SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro, GG, OLX, Ceneo na sprzedaż. Wśród chętnych Onet i WP

Według nieoficjalnych informacji południowoafrykański koncern Naspers dopuszcza możliwość sprzedaży swoich polskich aktywów, wśród których są między innymi serwisy Allegro i OLX, porównywarka Ceneo oraz komunikator GG. - Nie potwierdzamy i nie zaprzeczamy informacjom na ten temat - mówi Wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro.

Article

Informacje o tym, że Naspers przygotowuje się do sprzedaży wszystkich swoich spółek, które funkcjonują obecnie w Polsce, pojawiły się za pośrednictwem Reutersa. Agencja powołała się na pragnące zachować anonimowość źródło, według którego „Biznes Allegro dojrzał. Naspers szuka kupca na wszystko”.

Według doniesień agencji wystawienie na sprzedaż przez Naspersa należących do niego polskich firm jest związane z tym, że koncern zamierza się skupić na działalności na innych rynkach, głównie w Brazylii oraz Chinach. Wśród potencjalnych kupców Allegro wymienia się między innymi Grupę WP oraz Grupę Onet/RASP.

- Nie potwierdzamy i nie zaprzeczamy informacjom podanym przez Reutersa – powiedział Wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro. Według pragnących zachować anonimowość źródeł, z którymi rozmawiały Wirtualnemedia.pl sprzedaż polskich spółek przez Naspersa nie jest wykluczona biorąc pod uwagę, że większość z nich jest w dobrej kondycji biznesowej. Serwis Allegro to obecnie największa w Polsce platforma e-commerce, którą Napster kupił w 2008 roku za 950 mln funtów.

Inne podmioty wchodzące w skład portfolio Naspersa także dobrze radzą sobie na rynku. Zdaniem rozmówców Wirtualnemedia.pl jest to zatem dobry moment na ich sprzedaż za najbardziej korzystną cenę. Naspers istotnie może chcieć skierować więcej swojej biznesowej aktywności na inne obszary – Brazylię i Chiny – jest tam bowiem od dawna obecny posiadając na przykład 20 proc. udziałów w chińskim portalu internetowym Tencent.

Pochodzący z RPA koncern Naspers prowadzi obecnie biznesową aktywność związaną z e-commerce i mediami w wielu regionach świata. Firma startująca jako lokalny wydawca prasowy jest obecnie wyceniana na 60 mld dol.

Kilka dni temu w ramach restrukturyzacji Allegro sprzedało całościowe udziały Grupy Bankier.pl spółce Bonnier Business Polska (więcej informacji tutaj).

W listopadzie ub.r. Grupa Allegro zanotowała 15,1 mln użytkowników - serwisy Grupy Onet - 15,4 mln użytkowników a Grupy WP - 14,6 mln (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Dołącz do dyskusji: Allegro, GG, OLX, Ceneo na sprzedaż. Wśród chętnych Onet i WP

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
znawca rynku
wp po serii inwestycyj nie stac juz nawet na papier toaletowy. niebawem beda sie podcierac w tej firmie tabloidami, ktore przepisuja na potęgę w ramach "prawa cytatu". dla pjaru jednak postrasza ze kupió.
odpowiedź
User
reuters
Panowie, ale kopiujcie ze zrozumieniem, Allegro nie jest warte $8B. "Allegro is the largest company in the 30-billion zloty ($8.2 billion) Polish e-commerce market. "
odpowiedź
User
Rafał Głogowski
nie byłoby źle, gdyby marki wryte w świadomość każdego polskiego internauty, należały do polskich firm. Z drugiej jednak strony, przyglądając się jakości usługi jakie świadczy WP - e-mail, który można otworzyć grzebieniem czy paździerzowy serwis informacyjny, można się spodziewać, że po kilku latach takiego zarządzania i Allegro i OLX skończyłoby jak grono.net. Mam więc mieszana uczucia. Jeszcze taka refleksja ogólna: wg badań w 2014 roku zmniejszyła się liczba osób deklarująca stały dostęp do internetu w Polsce. Wg mnie to jest kwestia coraz droższych opłat za sieć. O ile przed dziesięciu lat za stałe łącze od lokalnego - obejmującego często dwa, trzy bloki w Warszawie - można było mieć za 30 zł. Tak teraz za najniższą przepustowość od duopolitów - UPC czy Vectry, trzeba płacić 45 zł. By można było bez cięć oglądać YouTube - wybulić trzeba 60 zł... To są paradoksy. Ten pseudo liberalny rząd jeszcze skasował ulgę na sieć...
odpowiedź