SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Analitycy JP Morgan nie oczekują już obniżki stóp w 2006 r.

Analitycy JP Morgan zmienili prognozy dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce w 2006 roku.

Wcześniej bank prognozował jeszcze jedną obniżkę w 2006 roku, do 3,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej, a obecnie jest zdania, że dalszych obniżek w tym roku nie będzie. Jednocześnie analitycy JP Morgan oceniają, że Polska wypełni kryteria z Maastricht do 2009 roku.

Przedstawiciele banku JP Morgan byli z wizytą w Polsce, gdzie spotkali się zarówno z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, jak i Narodowego Banku Polskiego (NBP), w tym z jednym członkiem Rady Polityki Pieniężnej (RPP), a także politykami z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz Samoobrony.

„Po spotkaniu z Narodowym Bankiem Polskim, a także z jednym członkiem Rady Polityki Pieniężnej zmieniliśmy nasze prognozy obniżek stóp procentowych. Obecnie utrzymujemy, że stopy pozostaną niezmienione do końca 2006 roku, a jeśli RPP zdecyduje się na obniżkę, to dopiero w 2007 roku” – czytamy w raporcie JP Morgan.

Ponadto analitycy podkreślają, że po spotkaniu z członkiem RPP widać wśród członków rady przekonanie, iż stopy procentowe są blisko neutralnego poziomu.

„W związku z tym publikacje kolejnych danych musiałyby być wielce zaskakujące, żeby RPP poluźniła politykę monetarną” – napisano w raporcie.

„Nawet prognoza deflacji w III kwartale 2006 roku prawdopodobnie nie zmieni nastawienia rady, bo będzie postrzegana jako czasowa” – czytamy dalej.

Po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Finansów bank ocenia, że Polska jest w stanie wypełnić kryteria z Maastricht do 2009 roku.

„Wejście Polski do strefy euro zdaje się nie być priorytetem dla obecnego rządu, ale jednocześnie widać zaangażowanie by wypełnić kryteria z Maastricht do 2009 roku, a później określić ramy czasowe wejścia do eurolandu” – napisano w komunikacie.

„Jeśli wybory odbędą się w 2009 roku, wówczas Polska wstąpi do ERM2 w 2010 roku, a do strefy euro najwcześniej w 2012 roku” – czytamy dalej.

W przypadku prognoz dla polskiej waluty, JP Morgan podwyższył prognozy dla złotówki z 3,60 za euro pod koniec 2006 roku, do 3,80 zł.

„Pozostając w przekonaniu, że dane fundamentalne będą nadal bardzo dobre i jednocześnie nie spodziewając się powiększenia deficytu na rachunku obrotów bieżących powyżej 2% PKB w 2006 roku, oceniamy, że rachunek finansowy prawdopodobnie będzie mniej pozytywny dla polskiej waluty, niż wcześniej prognozowaliśmy” – napisali analitycy JP Morgan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Analitycy JP Morgan nie oczekują już obniżki stóp w 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl