SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apel do PO i Kukiz ’15: nie zgłaszajcie kandydatów do Rady Mediów Narodowych, zostawcie ją PiS-owi

Towarzystwo Dziennikarskie zaapelowało do ugrupowań opozycyjnych, żeby nie wyznaczały swoich kandydatów do Rady Mediów Narodowych. - Wchodząc do Rady nie uzyskacie żadnego realnego wpływu na media publiczne, za to weźmiecie odpowiedzialność za ich kształt - uważa organizacja.

PAP / Tomasz Gzell Article

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że jego kandydatami do Rady Mediów Narodowych są posłowie tej partii: Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk i wiceminister kultury Krzysztof Czabański. Dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne, Platforma Obywatelska i Kukiz ’15, mają prawo zgłosić prezydentowi swoich kandydatów do Rady. Przedstawiciele obu ugrupowań powiedzieli w czwartek portalowi Wirtualnemedia.pl, że wskażą jako kandydatów osoby niepełniące obecnie funkcji politycznych.

Towarzystwo Dziennikarskie w piątek skierował apel do ugrupowań opozycyjnych, żeby nie wskazywało swoich kandydatów. - Wchodząc do Rady nie uzyskacie żadnego realnego wpływu na media publiczne, za to weźmiecie odpowiedzialność za ich kształt. Udział przedstawicieli opozycji w Radzie Mediów Narodowych pełni tylko funkcję alibi dla dalszego upartyjniania TVP i PR i ich podporządkowania rządzącej partii. W ostatecznym rachunku będziecie ponosić odpowiedzialność za rządową propagandę. Polityków opozycji, którzy mają w tej sprawie wątpliwości zapraszamy do oglądania TVP - uważa organizacja.

- Apelujemy raz jeszcze do opozycji: zostawcie Radę Mediów Narodowych Prawu i Sprawiedliwości. Przeforsowali ustawy podporządkowujące bezpośrednio media publiczne politykom, spacyfikowali te media i przeprowadzili w nich personalną czystkę - niech ponoszą teraz za to odpowiedzialność - dodało Towarzystwo Dziennikarskie

Rada Mediów Narodowych zostanie utworzona na mocy tzw. pomostowej ustawy medialnej, która weszła w życie 7 lipca. Rada będzie liczyć pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję: trzech będzie wybieranych przez Sejm, a dwóch przez prezydenta spośród andydatów zgłoszonych przez dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne. Główną kompetencją Rady będzie przeprowadzanie konkursów do władz firm mediów publicznych.

Krzysztof Czabański, rządowy pełnomocnik ds. reformy mediów publicznych, stwierdził niedawno, że Rada Mediów Narodowych może rozpocząć funkcjonowanie już pod koniec lipca, a na przełomie bieżącego i przyszłego roku powinna zorganizować konkursy do władz firm mediów publicznych. Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział już, że weźmie udział w takim konkursie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apel do PO i Kukiz ’15: nie zgłaszajcie kandydatów do Rady Mediów Narodowych, zostawcie ją PiS-owi

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koń pociągowy
A ja bym namawiał Polskie Stronnictwo Ludowe, by nie poszło za tym apelem i mimo wszystko zgłosilo swojego kandydata do tej Rady. Uważam, że najlepszym kandydatem z ramienia tej partii byłby redaktor Kkrzysztof Nerć, publicysta z Telewizji Regionalnej. Wybitny fachowiec i na pewno dużo wniesie do prac tej rady. Ma też jedna wielka zaletę . Małomówny.
13 10
odpowiedź
User
Sola
I bardzo dobrze , ja nie chcę aby w Radzie Mediów był ktoś z poza PiS.
12 11
odpowiedź