SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apel szefowej KRRiT

Waniek za poprawkami Jakubowskiej

W piątek szefowa KRRiT Danuta Waniek wystosowała list szefa klubu SLD w którym zwraca się z prośbą o podjęcie pilnej decyzji w sprawie czytelnych rozstrzygnięć w sprawie poprawek do ustawy o mediach.

- Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z uwagą i niepokojem śledzą zawirowania wokół nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawy, która przecież określa funkcjonowanie konstytucyjnego organu państwa jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Z jednej strony nowelizacja jest aktem niezwykle ważnym i pilnym przed akcesją Polski do Unii Europejskiej, z drugiej strony brak szybkich rozstrzygnięć w sprawach abonamentu, koncentracji, archiwów, kanałów tematycznych TVP i multipleksów wpływa destabilizująco na funkcjonowanie rynku mediów. Przekonujemy się o tym obserwując go na bieżąco.
Przypominam, że podczas wcześniejszych dyskusji byłam zwolenniczką jednej nowelizacji i nieoddzielania części europejskiej od krajowej. Skoro jednak rząd przyjął koncepcję dwóch aktów prawnych i zapowiedział szybkie przygotowanie drugiego /projekt miał być gotów do końca lutego/, Krajowa Rada oczekiwała takiego właśnie rozwoju wydarzeń. Zwłaszcza, że przebieg i organizacja październikowej konferencji na Uniwersytecie Warszawskim z szerokim udziałem przedstawicieli wszystkich mediów elektronicznych oraz KRRiT dobrze rokowały.
Kilka dni temu do prawie gotowej noweli europejskiej, otrzymaliśmy blisko 100 poselskich poprawek . Te poczynania sugerują, że rząd nie będzie gotów w szybkim tempie przygotować drugiej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, dotyczącej części krajowej. Być może w ogóle chce odstąpić od tego zamierzenia. Dziedziny unormowań, które w szczególności poseł Aleksandra Jakubowska chce włączyć do prawie gotowego już aktu prawnego są niezmiernie istotne. Nie tylko dla funkcjonowania mediów publicznych, ale dla całego rynku: po to, by wszyscy jego uczestnicy, zarówno publiczni jak i prywatni, mogli na nim współdziałać wedle unormowanych prawem zasad, a nie walczyć. Bez tych unormowań nie jest też możliwa harmonijna realizacja "nowego otwarcia w TVP" o którą zabiegałam, a za którą opowiedziało się również tak wiele środowisk, zainteresowanych ochroną polskiego rynku mediów elektronicznych.
Zwracam się więc do posłów z klubu parlamentarnego SLD o podjęcie w poniedziałek czytelnych rozstrzygnięć. W obecnej sytuacji nie wiadomo, czy te niezwykle ważne dla rynku mediów problemy, mają być włączone do nowelizacji europejskiej, czy odesłane do części krajowej? Uważam, że tu i teraz stanowione prawo powinno być spójne we wszystkich aspektach
Przypominam też, że zgodnie z postanowieniami art.6 ust.2 pkt. 1 obowiązującej ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, do zadań Krajowej Rady należy w szczególności: "projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji. Ze względów oczywistych w imieniu wszystkich członków KRRiT deklaruję wszelką pomoc podczas oczekiwanych inicjatyw ustawodawczych - czytamy w liście Danuty Waniek.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apel szefowej KRRiT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl