SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apella zainwestowała w firmę byłego szefa TAI produkującą cykl dokumentów dla TVP

Agencja Apella, obsługująca marketingowo m.in. Krajową SKOK i Kasę Stefczyka, przejęła większościowe udziały firmy Mewa Film zarządzanej przez Mariusza Pilisa, byłego dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Mewa Film wyprodukowała dla Telewizji Polskiej cykl dokumentalny „Pełny Obraz”.

Mariusz Pilis, fot. screen z youtube'aArticle

Spółka Mewa Film została założona pod koniec 2020 roku. Początkowo po 50 jej udziałów mieli Mariusz Pilis (jednocześnie prezes firmy) i wiceprezes Dagmara Pilis.

Kilka miesięcy temu w ramach podwyższenia kapitału zakładowego spółki 101 udziałów objęła agencja Apella. Nie podano, ile za nie zapłaciła.

Równocześnie utworzono radę nadzorczą Mewa Film, jej członkami zostali prezes Apelli Romuald Orzeł, Henryk Uzdrowski (to członek zarządu Fratrii, a od początku ub.r. członek rady nadzorczej ubezpieczyciela Link4 należącego do państwowego PZU) i Tomasz Kruszewski (członek rad nadzorczych Fratrii i będącego od ponad czterech lat w upadłości SKOK „Wybrzeże”).

Apella współwłaścicielem wydawcy „Sieci” i wPolityce.pl

Dlaczego Apella zdecydowała się zainwestować w Mewa Film? - Branża filmowa, jak też branża wydawnicza, to obszary działalności, w które Apella SA zaangażowana jest już od dawna i pozostają one przedmiotem zainteresowania spółki. Stąd zarówno obecność kapitałowa w Grupie Medialnej Fratria, jak też w spółce Mewa Film - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Szeleźniak, starszy specjalista ds. projektów wydawniczych w firmie.

Do Apelli należy 28,01 proc. udziałów Fratrii, wydającej „Sieci”, wPolityce.pl i „Gazetę Bankową” oraz nadającej Telewizję wPolsce.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Agencja Apella od lat zajmuje się obsługą marketingową podmiotów z systemu SKOK (m.in. Kasy Stefczyka, Krajowej SKOK, Stefczyk Finanse Towarzystwo Zarządzające SKOK, Fundacji im. Franciszka Stefczyka, Fundacji Sanitas), w ostatnich latach pozyskała zlecenie od dużych firm państwowych: Grupy Loto, Energi, PGNiG i Totalizatora Sportowego.

W 2020 roku przychody agencji zmalały o 27,9 proc. do 22,82 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 30,4 proc. do 21,19 mln zł jej zysk netto wzrósł z 562,9 tys. zł do 1,05 mln zł.

„Pełny obraz” w TVP1 od września

Mewa Film w ub.r. realizowała dla Telewizji Polskiej cykl dokumentów „Pełny obraz”. Mariusz Pilis jest ich pomysłodawcą, a reżyserią zajął się Krzysztof Brożek.

- Tematami odcinków są sprawy, o których chcą dyskutować Polacy. Cykl jest adresowany do osób, które starają się zrozumieć szeroki kontekst współczesnych problemów, chcą zobaczyć i wysłuchać kluczowych dla danej sprawy bohaterów i ekspertów - czytamy w opisie cyklu.

Od września do końca grudnia w TVP1 wyemitowano 10 dokumentów, m.in. o Mierzei Wiślanej, Trójmorzu, gospodarowaniu śmieciami, reprywatyzacji i mieszkańcach terenów po PGR-ach. Odcinki były zapowiadane w serwisach wGospodarce.pl i Stefczyk.info.

Według danych Nielsen Audience Measurement pierwsze trzy odcinki „Pełnego obrazu” oglądało średnio 422 tys. osób, co dawało TVP1 3,24 proc. udziału w oglądalności pasma.

Seria dokumentów Mariusza Pilisa dla TVP

Mariusz Pilis od dwóch dekad realizuje reportaże i filmy dokumentalne. W dorobku filmy m.in. o Kaukazie, Rosji, Ukrainie, Azji Centralnej, Bliskim Wschodzie, ponadto przygotowywał dokumenty o Polsce, m.in. „List z Polski” z 2010 roku na temat katastrofy smoleńskiej i „Bunt stadionów” z 2013 roku o konflikcie grup kibiców z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem.

Za realizację niektórych odpowiadała funkcjonująca od 1999 roku spółka cywilna IST Film Production należąca do Mariusza Pilisa i Dagmary Pilis.

W ostatnich latach wyprodukowała dla Telewizji Polskiej dokumenty „Sprawiedliwość” (o stratach Polski w czasie II wojny światowej i bezskutecznych próbach uzyskania reparacji od Niemiec), „Wygaszanie miasta” (o Krakowie w czasie epidemii), „Węgry. Ukryty płomień”, „Litwa. W cieniu wieży” i „Skrzywdzeni. O Polakach i Żydach”. Za niektóre był nagradzany w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Pilis dyrektorem TAI przez niecały rok

W styczniu 2016 roku, krótko po tym jak Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej, Mariusz Pilis objął stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Odpowiadał za pierwszą część ogromnych roszad w redakcjach programów informacyjnych i publicystycznych TVP.

Z nadawcą pożegnał się z sierpniu 2016 roku, zastąpił go Piotr Lichota. Równocześnie kilka innych osób straciło w firmie stanowiska dyrektorskie.

Mariusz Pilis już wcześniej był związany z Telewizją Polską. Był pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem uruchomionego w 2007 roku kanału TVP Info, pełnił funkcję korespondenta TVP na Ukrainie. Ponadto w przeszłości współpracował z TVN, BBC i Channel 4.

Wiosną 2017 roku Pilis na krótko został szefem redakcji opinii i komentarzy w Polskiej Agencji Prasowej, współpracował z TVP przy pracach nad kanałem TVP Wilno, uruchomionym we wrześniu 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Apella zainwestowała w firmę byłego szefa TAI produkującą cykl dokumentów dla TVP

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Chcąc
Zaraz to już Polacy nie chcą słuchać o katastrofie smoleńskiej?!
odpowiedź