SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ASTRA zamówiła dwa nowe satelity

Start satelitów planowany jest odpowiednio na drugą połowę 2005 roku i 2006 rok

SES ASTRA poinfomowała, iż wybrała Lockheed Martin, aby zaprojektował i wyprodukował dwa satelity komunikacyjne, które zostaną ulokowane na pozycji orbitalnej ASTRY 19.2° East. Warunki kontraktu pozostają poufne.

Start satelitów planowany jest odpowiednio na drugą połowę 2005 roku i 2006 rok, a okres ich działania na orbicie ma być nie krótszy niż 15 lat. Satelity zostaną zbudowane na platformie Lockheeda A2100 oraz projekt ma być kompatybilny z wszystkimi komercyjnymi rakietami nośnymi. SES ASTRA planuje dokonać wyboru odpowiedniej firmy wynoszącej satelity jeszcze w tym roku.

Pierwszy satelita, ASTRA 1KR, będzie posiadał 32 aktywne transpondery działające w paśmie Ku (FSS), dysponował TWTA o mocy wyjściowej 140 watów oraz zasięgiem paneuropejskim. Po stracie satelity ASTRA 1K w listopadzie 2002 roku głównym celem ważącego na starcie około 4200 kg satelity, będzie zastąpienie ASTRY 1B wystrzelonego w 1991 roku i ASTRY 1C wyniesionego na orbitę w 1993 roku.

Drugi, budowany równolegle, satelita ma spełnić dwie misje: zastąpi satelitę ASTRA 1KR, jeśli jego wyniesienie na orbitę zakończy się niepowodzeniem. W przypadku sukcesu, drugi satelita zostanie rekonfigurowany w celu dodania pojemności w paśmie Ka i będzie ASTRĄ 1L. Ma on również zastąpić satelitę ASTRA 1E oraz wzmocnić znany, wciąż unikatowy system bezpieczeństwa intersatelitarnego SES ASTRA na jednej pozycji orbitalnej zapewniając transmisję satelitarną w pasmach Ku (FSS & BSS) i Ka. Dodatkowo, ASTRA 1L zapewni dalszą optymalizację floty, a więc umożliwi przesunięcie ASTRY 2C z zajmowanej obecnie pozycji na 19.2° East. Satelita posiadać będzie 29 aktywnych transponderów działających w paśmie Ku oraz 2 transpondery w paśmie Ka wykorzystywanym dla takich interaktywnych aplikacji, jak ASTRA BBI (szerokopasmowe usługi interaktywne) oraz Satmode (zaproponowany przez ASTRĘ niedrogi satelitarny kanał zwrotny dla odbiorników satelitarnych). Po starcie ASTRA 1L będzie ważyć około 4300 kilogramów, zaoferuje zasięg paneuropejski, a moc wyjściowa TWTA to 140 waty.

Ferdinand Kayser, Prezes i CEO firmy SES ASTRA, jest przekonany, iż: "zamawiając nowe satelity, SES ASTRA wzmocni na kolejną dekadę nie tylko swoją konkurencyjną pozycję, ale także najbardziej wszechstronny na świecie system bezpieczeństwa intersatelitarnego na wiodącej w Europie jednej pozycji orbitalnej. Cieszymy się z góry na współpracę z Lockheed Martin i jesteśmy przekonani, że planowane odnowienie naszej floty jeszcze bardziej wzmocni nasze zobowiązanie do świadczenia naszym klientom usług najwyższej jakości."

"Jesteśmy ogromnie zadowoleni z zaufania, jakim obdarzyła nas SES ASTRA" powiedział Ted Gavrilis, Prezes Lockheed Martin Commercial Space Systems. "Nasz A2100 jest rozwiązaniem, na którym mogą polegać nasi klienci na całym świecie i cieszymy się z nawiązania długoterminowych stosunków z SES ASTRA."
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ASTRA zamówiła dwa nowe satelity

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl