SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Autorzy doniesień o programie PRISM z Pulitzerem

Dziennikarze amerykańskiego „Guardiana” i „Washington Post” zostali nagrodzeni tegorocznymi Nagrodami Pulitzera za ujawnienie istnienia programu PRISM - ogłoszono w poniedziałek w Nowym Jorku.

Article

Dziennikarze amerykańskiej, internetowej wersji dziennika „Guardian” oraz „Washington Post” otrzymali medale w kategorii służba publiczna (Public Service). Nagrodzono ich za publikacje z maja ubiegłego roku poświęcone informacjom uzyskanym od Edwarda Snowdena na temat inwigilacji internetu przez amerykańskie NSA. Według jury konkursu artykuły te miały realny wpływ na uświadomienie opinii publicznej o kwestiach bezpieczeństwa i prywatności, a także pomogły lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące współczesnym światem.

Za najlepszą informację (Breaking News Reporting) wyróżniono redakcję „The Boston Globe”, która zrelacjonowała zamach terrorystyczny podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu ubiegłego roku. W kategorii dziennikarstwa śledczego (Investigative Reporting) nagrodzono natomiast Chrisa Hamby’ego z „The Center for Public Integrity” za ujawnienie sprawy prawników i lekarzy utrudniających górnikom dotkniętym chorobą płuc uzyskanie odszkodowań. Eli Shalow z „Washington Post” otrzymał nagrodę w kategorii dziennikarstwa objaśniającego (Explanatory Reporting) za materiał na temat kartek na żywność w Ameryce w latach recesji, które doprowadziły pewien odsetek społeczeństwa na skraj ubóstwa.

Najlepszym lokalnym materiałem (Local Reporting) okazał się artykuł Willa Hobsona i Michaela LaForgia z „Tamba Bay Times”. Dziennikarze przeprowadzili własne śledztwo dotyczące warunków przyznawania mieszkań bezdomnym, co zaowocowało szybkimi zmianami w prawie. Nagrodę za najlepszy artykuł krajowy (National Reporting) przyznano natomiast Davidowi Philippsowi z „The Gazette” za materiał poświęcony złemu traktowaniu rannych weteranów wojennych. Wyróżnienie w kategorii międzynarodowej (International Reporting) otrzymali Jason Szep i Andrew R.C. Marshall z agencji „Reuters” za reportaż dotyczący brutalnych prześladowań Rohingya - muzułmańskiej mniejszości w Birmie.

Najlepszy komentarz należał w tym roku do Stephena Hendersona z „Detroit Free Press”, który opisywał kryzys finansowy w odniesieniu do swojego rodzinnego miasta. Za krytykę doceniono natomiast Ingę Saffron z redakcji „The Philadelphia Inquirer”, która negatywnie oceniała współczesną architekturę.

Kategorie fotograficzne zdominowali reporterzy „The New York Times”. Tyler Hicks otrzymał nagrodę za zrelacjonowanie ataku terrorystycznego na centrum handlowe Westgate w Kenii. Joshowi Hanerowi przyznano natomiast Pulitzera za reportaż o jednej z ofiar zamachu terrorystycznego podczas Maratonu Bostońskiego, która utraciła wówczas obie nogi i próbuje na nowo ułożyć swoje życie.

W tym roku jury nie przyznało żadnej nagrody w kategorii reportażu (Feature Writing).

Nagroda ufundowana przez amerykańskiego dziennikarza i wydawcę Josepha Pulitzera, jest przyznawana od 1917 roku w 21 kategoriach. W 20 z nich laureaci otrzymują dyplomy oraz nagrody w wysokości 10 tys. dolarów. W kategorii „służba publiczna” przyznawany jest natomiast złoty medal. Wśród laureatów Pulitzera znajduje się również Polak, Piotr Poraj Poleski, którego w 2006 roku nagrodzono za adaptację książki Iona Pacepy "Czerwone Horyzonty".


Wszystkie nagrody:

Dziennikarstwo

Służba publiczna

The Guardian US oraz The Washington Post

Dziennikarstwo informacyjne

Redakcja The Boston Globe

Dziennikarstwo śledcze

Chris Hamby - The Center for Public Integrity

Dziennikarstwo objaśniające

Eli Saslow - The Washington Post

Dziennikarstwo lokalne

Will Hobson i Michael LaForgia - Tampa Bay Times

Dziennikarstwo krajowe

David Philipps - The Gazette

Dziennikarstwo międzynarodowe

Jason Szep i Andrew R.C. Marshall - Reuters

Reportaż

Brak

Komentarz

Stephen Henderson - Detroit Free Press

Krytyka

Inga Saffron - The Philadelphia Inquirer

Redakcyjne materiały

Redakcja The Oregonian

Redakcyjne rysunki

Kevin Siers - The Charlotte Observer

Fotografia informacyjna

Tyler Hicks - The New York Times

Fotografia reportażowa

Josh Haner - The New York Times

Literatura, teatr i muzyka

Fikcja

The Goldfinch - Donna Tartt (Little, Brown)

Dramat

The Flick - Annie Baker

Historia

The Internal Enemy: Slavery and War in Virginia, 1772-1832 - Alan Taylor (W.W. Norton)

Biografia i autobiografia

Margaret Fuller: A New American Life - Megan Marshall (Houghton Mifflin Harcourt)

Poezja

3 Sections - Vijay Seshadri (Graywolf Press)

Oparte na faktach

Toms River: A Story of Science and Salvation - Dan Fagin (Bantam Books)

Muzyka

Become Ocean - John Luther Adams (Taiga Press/Theodore Front Musical Literature)

Dołącz do dyskusji: Autorzy doniesień o programie PRISM z Pulitzerem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sehn
a w Polsce Agora dziękuje za współpracę J. Szczepkowskiej za zbyt niezależne poglądy, niezależne od Agory oczywiście...
odpowiedź