SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Axel Springer szykuje się do walki

Największy wydawca prasy w Europie - niemiecki koncern Axel Springer - szykuje się do walki prawnej i politycznej.

Informuje brytyjski dziennik ekonomiczny "Financial Times". Cel - uratować warte 2,5 mld dol. przejęcie telewizyjnej grupy ProSiebenSat.1 - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
 
Transakcję chcą zablokować obaj regulatorzy rynku - Komisja ds. Koncentracji Mediów (KEK) oraz urząd antymonopolowy (Bundeskartellamt). Pierwszy uważa, że koncern prasowo-telewizyjny może zdominować opinię publiczną, a drugi obawia się, że gigant zdominuje rynek reklamowy.
 
Żeby rozwiać te obawy, Axel Springer proponował sprzedaż Pro7 (jednego z dwóch flagowych kanałów grupy ProSiebenSat.1), ale dopiero po skonsumowaniu fuzji. Taki warunek był podyktowany względami podatkowymi, ale został odrzucony przez urząd antymonopolowy. Dlatego wydawca m.in. "Bilda" i "Die Welt" zrezygnował z tego pomysłu i czeka na decyzję urzędu, która ma być ogłoszona w ciągu najbliższego tygodnia.
 
Jednak Mathias Döpfner, prezes Axela Springera, nie próżnuje. W tym tygodniu spotykał się z Haimem Sabanem, największym udziałowcem ProSiebenSat.1, żeby renegocjować klauzulę w umowie sprzedaży, zgodnie z którą koncern wydawniczy płaci 0,8 mln euro kary za każdy dzień opóźnienia w zamknięciu transakcji. Według Axela Springera rozmowy te były wystarczająco "konstruktywne", żeby nie musiał się on liczyć z "efektem bijącego licznika".
 
Ale to nie wszystko. Zgodnie z umową Saban wciąż może zacząć rozglądać się za nowymi chętnymi do zakupu niemieckiej grupy telewizyjnej po 5 marca. "Jednocześnie niedawna gotowość Springera do daleko idących ustępstw w imię zgody antymonopolowych władz oraz kuluarowe kontakty z politykami po raz pierwszy wywołały polityczne poparcie dla tej transakcji" - czytamy w "Financial Times". Rząd w Berlinie może zmienić decyzję urzędu antymonopolowego, o ile zawiesi ona transakcję ważną z punktu widzenia interesów narodowych. Jednak taka możliwość do tej pory była postrzegana jako politycznie kontrowersyjna ze względu na dotychczasową niechęć wydawcy do kompromisów z władzami.
 
Bawarski przywódca konserwatystów Edmund Stoiber zaangażował w załagodzenie konfliktu szefa swego gabinetu Eberharda Sinnera. Oświadczył on, że "optymistycznie" patrzy na możliwość anulowania weta przez rządzącą koalicję na odpowiednich warunkach - donosi "GW".
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Axel Springer szykuje się do walki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl