SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BACA ma zostać w Europie sub-holdingiem grupy UniCredito

Akcjonariusze UniCredito Italiano oraz Banku Austria Creditanstalt (BACA) podpiszą wkrótce porozumienie, zgodnie z którym BACA przejmie funkcję sub-holdingu ds. działalności UniCredito Group w Europie Wschodniej.

Porozumienie to jednak nie będzie dotyczyło Polski, poinformował BACA w komunikacie.

Akcjonariusze UniCredito Italiano, Bayerische Vereinsbank (HVB), Bank Austria Creditanstalt AG (BACA), Fundusz Rady Zakładowej BACA oraz Privatstiftung zur Verwaltung von Anteilsrechten – AVZ-Stiftung (prywatna fundacja ds. zarządzania prawami do udziałów) podpiszą wkrótce porozumienie, zgodnie z którym BACA przejmie funkcję sub-holdingu ds. działalności Unicredit Group w Europie Wschodniej.

„Negocjacje w tej sprawie już się odbyły. Wkrótce zostanie zawarte porozumienie” – poinformował BACA w komunikacie.

Projekt porozumienia ustalony przez przedstawicieli banków przewiduje, że BACA jako sub-holding Unicredit Group w Europie Wschodniej będzie zarządzał – w obrębie rozporządzeń Unicredit – siecią bankową grupy w tym regionie.

„BACA przejmie spółki zależne i filie należące do Unicredit i HVB w tym regionie. Działalności w zakresie asset management Unicredit połączone zostaną pod jednym dachem, dlatego BACA dokona transferu swoich spółek Capital Invest i Asset Management (AMG) do odpowiedniej jednostki koncernu” – napisał bank w komunikacie.

Akcjonariusze ustalili, że po upływie piątego roku obrotowego od zawarcia porozumienia możliwe będzie przekazanie działalności bankowej w Austrii własnemu bankowi austriackiemu, który stanie się stuprocentową jednostką zależną BACA.

„Miałoby to służyć wzmocnieniu działalności bankowej w Austrii” – napisał BACA w komunikacie.

„Wszystkie konieczne transakcje wewnątrz grupy zostaną przeprowadzone na warunkach rynkowych” – zapewnił bank.

Zgodnie z ustaleniami, porozumienie nie będzie dotyczyło działalności w Polsce, którą będzie zarządzał bezpośrednio UniCredito. Decyzja w sprawie działań banku na rynku tureckim jest obecnie sprawdzana.

Planowane porozumienie akcjonariuszy ma zastąpić tzw. porozumienie zasadnicze oraz umowę banku regionów podpisane w 2000 roku i określające zadania BACA w grupie HVB. Po połączeniu HVB z UniCredito Group w 2005 roku okazało się, że BACA powinien mieć inne zadania.

Włoski bank UniCredito jest głównym akcjonariuszem Banku Pekao SA (52,93%), właścicielem 94,99% akcji BACA oraz 71,03% akcji Banku BPH. BACA jest głównym akcjonariuszem Banku BPH, należy do HVB.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BACA ma zostać w Europie sub-holdingiem grupy UniCredito

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl