SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Balcerowicz: Chciałem podnieść stopy procentowe już w ubiegłym roku

Polska jest coraz mniej normalna, ale trudno ocenić, jak to się odbije na naszej przyszłości i postrzeganiu przez inwestorów, powiedział w poniedziałek agencji ISB Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmuje spóźnione decyzje, a rząd udaje, że reformuje finanse publiczne.

"Dążyłem do podniesienia stóp procentowych już w ubiegłym roku, ale nie znalazłem większości w Radzie. Już wówczas wyraźnie widoczne były problemy polskiej gospodarki - migracja pracowników, presja płacowa oraz problemy w otoczeniu Polski" - powiedział ISB Balcerowicz.

Były prezes Narodowego Banku Polskiego, że zadaniem RPP jest analizowanie przyszłych wydarzeń, a nie reagowanie na bieżące problemy. "Dzisiejszą sytuację porównam do samochodu i kierowcy. Dobry kierowca przewiduje zagrożenia z wyprzedzeniem, a nie reaguje dopiero wtedy, gdy auto jest już w poślizgu" - tłumaczy były szef RPP.

Balcerowicz skrytykował też brak reformy finansów publicznych oraz "marazm" w resorcie finansów.

"To, co trafiło do Sejmu, to nie jest reforma. Nie usunięto głównych problemów - nadmiernych wydatków oraz długu publicznego. W tej chwili zamiast reformować finanse publiczne przejadamy owoce wysokiego wzrostu gospodarczego" - wyjaśnił Balcerowicz.

Według niego, podstawowym błędem było zapisanie wszystkich zmian w jednym dokumencie, co juz z założenia rozmywa każdy pomysł.

A jeszcze gorzej, że tym dokumentem jest budżet państwa. Balcerowicz za mrzonkę uważa także pomysł równoważenia budżetu w najbliższym czasie, przedstawiony niedawno przez Platformę Obywatelską (PO).

"Patrząc na deficyt budżetowy, widać wyraźnie, że po odjęciu czynników o charakterze przejściowym, jego struktura nie uległa zupełnie zmianie. Nie jest więc możliwe jego równoważenie bez głębokich reform" - uważa Balcerowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Balcerowicz: Chciałem podnieść stopy procentowe już w ubiegłym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl