SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Balcerowicz wzywa do "masowej mobilizacji"

Prof. Leszek Balcerowicz wzywa do "masowej mobilizacji" na rzeczdobrego państwa. Twórca programu polskich reform gospodarczych chcepoświęcić się edukacji obywatelskiej w tym zakresie.

Balcerowicz wzywa do

Balcerowicz nie zamierza jednak wracać do bieżącej polityki.

Swoją działalność, mającą na celu przekonanie obywateli dodobrych dla rozwoju Polski rozwiązań, b. prezes Narodowego BankuPolskiego chce realizować w ramach powołanej przez siebie fundacjiForum Obywatelskiego Rozwoju FOR. Jej częścią mają być m.in.otwarte wykłady oraz przygotowywane przez fundację analizy iopracowania na ważne społecznie tematy.

"Uznałem, że warto zwracać się do ludzi zainteresowanych własnymlosem, losem swojej rodziny i własnego kraju nie tylko w sposóbindywidualny, ale i zorganizowany. Powołałem do życia organizację onazwie FOR (...). To nie jest partia polityczna. Uspokajamzaniepokojonych - gdybym chciał powołać partię polityczną, to bympowiedział" - mówił w poniedziałek Balcerowicz do studentówUniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Według niego, oprócz lepszych partii politycznych, Polskapotrzebuje organizacji, które "w sposób maksymalnie przystępny iatrakcyjny będą przekazywać elementarne fragmenty obywatelskiejwiedzy, tak aby w Polsce więcej ludzi mądrzej głosowało". Jako wzórwskazał podobne organizacje w USA.

"Chcemy dojść do sytuacji - to jest taki ambitny cel - aby nawetpopulista, który chciałby utrwalić politykę w przedsiębiorstwach,własność państwową, naruszać praworządność, zwiększać wydatki bezpokrycia, nie zrobi tego w obawie, że przegra wybory" - mówiłprofesor podczas wykładu "O ograniczonym państwie".

Wykład w Katowicach zainaugurował cykl otwartych spotkań"Rozmowy o dobrym państwie", organizowany przez Fundację FOR i"Gazetę Wyborczą". To jedna z inicjatyw FOR; fundacja przygotowujeteż m.in. raporty dotyczące np. kosztów wcześniejszych emerytur,zaniechania prywatyzacji, bezrobocia.

Wśród najważniejszych cech dobrego państwa Balcerowicz wymieniałefektywny wymiar sprawiedliwości, dobrą edukację, zdrowe finanse idobre, respektowane prawo. Za niedopuszczalne uznał niewprowadzaniew życie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, stojącego na strażyprzestrzegania prawa.

"Kilkadziesiąt orzeczeń TK nie jest wykonanych. Władzapolityczna nie bierze tego pod uwagę. To jest prawie tak, jak gdybykonstytucja była zawieszona. Gdzie jest ruch protestu przeciwkotakiej sytuacji w Polsce? Ile osób o tym wie? Mało osób wie, a cico wiedzą, się nie przejmują. Jak można mieć w praktyce dobrąkonstytucję przy takiej bierności ludzi?" - mówił profesor.

"Dobry ustrój, którego podstawą jest efektywna, dobrakonstytucja, wymaga systematycznego, stałego zaangażowaniaodpowiednio dużej liczby ludzi w danym kraju (...). To jest tenpatriotyzm w Polsce, którego jest za mało - patriotyzm dniacodziennego w warunkach wolnego kraju" - przekonywałBalcerowicz.

Za inną podstawę dobrego państwa b. prezes NBP uznał sprawnywymiar sprawiedliwości. Wskazał m.in. na powolność sądów."Dramatycznymi" nazwał przypadki związane z działalnością aparatupaństwa w sprawach zabójstwa Krzysztofa Olewnika, śmierciprowadzącego w areszcie głodówkę obywatela Rumunii (według niego,zmarły to "ofiara wymiaru sprawiedliwości") czy spektakularnearesztowania.

"Inne przypadki to są demonstracyjne aresztowania; jedna znajbardziej haniebnych rzeczy, która powinna być zawsze przedmiotemmasowego potępienia. Próba używania najtwardszej, najbardziejgroźnej części państwa - aparatu ścigania - dla korzyściosobistych. Dlatego sprawa Barbary Blidy powinna być do końca igłęboko wyjaśniona" - ocenił prof. Balcerowicz.

Wśród reform, od których zależy tempo rozwoju gospodarczegoPolski, b. szef NBP wymienił m.in. ograniczenie wydatków państwaoraz ograniczenie przywilejów emerytalnych. Przypomniał, że wPolsce obniża się efektywny wiek emerytalny, przy wydłużaniu sięśredniej długości życia, co zwiększa koszty emerytur. Balcerowiczopowiedział się za przyspieszeniem prywatyzacji; według analiz FORbierność w tym zakresie za rządów PiS kosztowała państwo ok. 5 mldzł.

Pytany przez dziennikarzy po wykładzie Balcerowicz zapewnił, żenie zamierza wracać do bieżącej polityki. "Jeżeli chodzi o kontaktyz ludźmi, to taką politykę będą uprawiał do końca życia. Natomiastto nie jest polityka w takim sensie, jak się potocznie sądzi, czyliubiegania się o urzędy polityczne. Nie, takich zamiarów nie mam" -powiedział.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Balcerowicz wzywa do "masowej mobilizacji"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl