SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank BPH wprowadza ograniczenia dot. kredytów mieszkaniowych

Bank BPH od 15 lipca wprowadza nową politykę w zakresie walutowych kredytów na finansowanie nieruchomości, udzielanych klientom indywidualnym.

Zawarte wcześniej umowy kredytowe nie ulegają zmianie - poinformowała spółka w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z tzw. Rekomendacją „S”, wydaną w marcu przez Komisję Nadzoru Bankowego, która wprowadza ograniczenia jakościowe na banki, które udzialają kredytów na zakup nieruchomości w walutach obcych. Rekomendacja wchodzi w życie 1 lipca 2006 r.

W pierwszym etapie nadzór nałożył na banki wymóg informowania klientów indywidualnych o ryzyku, wynikającym z ewentualnej zmiany kursu waluty obcej, w jakiej kredyt został udzielony. Kredyty walutowe będą udzielane pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej w złotych.

W przypadku Banku BPH wprowadzenie nowej polityki podyktowane jest także uchwałą KNB, zezwalającą UniCredito Italiano na wykonywanie prawa głosu w Banku BPH – podał bank w komunikacie.

Od 15 lipca 2006 roku Bank BPH będzie oferował kredyty walutowe wyłącznie klientom uzyskującym dochody w walutach obcych lub posiadającym w banku aktywa w tej samej walucie, co wnioskowany kredyt, minimum w wysokości wnioskowanej kwoty kredytu. Kredyty w walutach obcych będą dostępne także dla segmentu zamożnych klientów – podał bank w komunikacie.

Bank poinformował także, że zmianie ulegnie maksymalny poziom tzw. wskaźnika LTV, określającego relację kwoty kredytu do wartości nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu. Dla kredytów budowlano-hipotecznych i hipotecznych w walutach obcych będzie on wynosił 70%.

Wprowadzenie „Rekomendacji S” to pierwszy etap stosowania ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych.

Jak poinformował we czwartek Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes zarządu Związku Banków Polskich, wszystkie banki zdążyły już z wdrożeniem Rekomendacji "S". Obecnie trwają prace nad dokonaniem pełnej analizy ryzyk związanych z udzielaniem kredytów walutowych na cele mieszkaniowe przez banki.

„Wyniki tych prac będą znane na przełomie lipca i sierpnia. Ewentualne wprowadzenie uregulowań o charakterze ilościowym, a więc dotyczących m.in. wielkości dodatkowego wymogu kapitałowego dla banków, które będą oferować kredyty w walutach, może nastąpić jeszcze w tym roku”- powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank BPH wprowadza ograniczenia dot. kredytów mieszkaniowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl