SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Millennium przyspieszy budowę oddziałów

Bank Millennium przyspieszy proces budowy nowych oddziałów o 6 miesięcy i zakończy go latem 2008 roku.

W IV kwartale planowane jest otwarcie kolejnych 26 placówek. Jeszcze w tym roku bank przeprowadzi proces sekurytyzacji portfela kredytów nieregularnych o wartości ponad 500 mln zł, poinformowali przedstawiciele banku w czwartek.

„Przyspieszamy realizację projektu budowy placówek, nie zmieniamy natomiast kwoty nakładów na rozbudowę sieci. Pewne nakłady finansowe, których poniesienie planowaliśmy na 2008 rok będą zrealizowane w 2007. Nadal będziemy w stanie wykazać kontynuację poprawy wyników z działalności powtarzalnej” – powiedział prezes banku Bogusław Kott podczas konferencji prasowej.

W styczniu tego roku bank ogłosił projekt rozbudowy oddziałów o 158 nowych placówek w ciągu trzech lat, co ma pochłonąć kwotę 188 mln zł, z uwzględnieniem kosztów zmiany wizerunku.

Do końca września bank otworzył 31 nowych lub zmodernizowanych oddziałów, w tym 14 centrów finansowych, 12 oddziałów detaliczno-biznesowych oraz 5 oddziałów detalicznych i centrów kredytowych. Zatrudnił w nich 450 pracowników. W ostatnim kwartale planowane jest uruchomienie kolejnych 26 placówek.

„Po pierwszym 9 miesiącach realizacji projektu spodziewamy się, że rozbudowa sieci oddziałów może zakończyć się 6 miesięcy przed terminem, czyli latem 2008 roku” – powiedział Fernando Bicho, członek zarządu Banku Millennium.

W wyniku rozbudowy sieci, rebrandingu i silnego wzrostu biznesu, koszty banku wzrosły w ciągu trzech kwartałów br. o 6,9% do 601,3 mln zł. Bez tych elementów koszty wzrosły o 2,1%. Pomimo pierwszych skutków kosztów rozbudowy bankowi udało się poprawić wskaźnik koszty do dochodów do 67,1% na koniec trzeciego kwartału tego roku z 73,4% rok wcześniej.

Głównym elementem wzrostu przychodów banku w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku był wynik z tytułu prowizji, napędzany przez fundusze inwestycyjne, zarządzanie aktywami oraz działalność maklerską. Wynik ten wzrósł o 28,1% r/r do 251,6 mln zł na koniec września 2006 roku.

Wynik z tytułu odsetek wzrósł o 9,2% do 504,1 mln zł, przy marży odsetkowej pozostającej na poziomie 3,1%.

Pierwsze dziewięć miesięcy tego roku przyniosło Bankowi Millennium wzrost portfela kredytowego o 51% r/r do 13,557 mld zł.

„Głównym czynnikiem wzrostu portfela były kredyty detaliczne, ale rosły także kredyty dla przedsiębiorstw” – powiedział Bicho.

Na koniec września w strukturze kredytów banku 48,4% zajmują kredyty hipoteczne, 30,3% kredyty dla firm, 13,5% leasing, a 7,8% pozostałe kredyty klientów detalicznych.

Portfel kredytów hipotecznych ogółem osiągnął wartość 6,563 mld zł wobec 2,904 mld zł rok wcześniej, co daje bankowi 9,2% udziałów w rynku i 13,7% w zakresie nowej sprzedaży. Łączna wartość wypłat uległa podwojeniu do wartości 3,271 mld zł na koniec trzeciego kwartału 2006 roku.

„Po raz pierwszy kredyty z utratą wartości osiągnęły poziom poniżej 1 mld zł. Poprawiliśmy także wskaźnik pokrycia rezerwami do 75% na koniec września z 65% na koniec ubiegłego roku” – powiedział Bicho.

Na koniec września bank posiadał 228 tys. kart kredytowych wobec 99 tys. rok wcześniej.

Dzięki funduszom inwestycyjnym i depozytom o 17,7% r/r wzrosła także wartość środków klientów w banku do 17,5 mld zł na koniec września. Kwota ta nie obejmuje 357 mln zł w postaci produktów oszczędnościowych podmiotów zewnętrznych sprzedawanych klientom Banku Millennium.

Wzrost funduszy inwestycyjnych o 118% r/r do 2,562 mld zł umożliwił bankowi zwiększenie udziału w rynku o 0,8% do 3%.

Jak powiedział Bicho, Millennium zamierza przeprowadzić proces sekurytyzacji kredytów nieregularnych od ponad 300 klientów bankowości przedsiębiorstw na kwotę ponad 500 mln zł. Przewidywane zakończenie transakcji planowane jest na styczeń przyszłego roku.

„Operacja już funkcjonuje, zostały wystosowane zaproszenia do inwestorów. Obecnie nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic o ostatecznej cenie” – powiedział Bicho.

Dodał, że jest to pierwsza sekurytyzacja kredytów nieregularnych, jaką zrealizuje bank. Niewykluczone, że w przyszłości będzie chciał sprzedać kredyty nieregularne klientów detalicznych, ale niekoniecznie poprzez sekurytyzację.

Jeszcze w tym roku bank chce zaciągnąć pożyczkę o początkowej wartości minimum 250 mln franków szwajcarskich, które przeznaczy na sfinansowanie portfela kredytów hipotecznych.

Jak poinformował Kott, aplikacja o zgodę na podwyższenie udziałów z 50% do 66% przez BCP, głównego akcjonariusza Banku Millennium jest już złożona w Komisji Nadzoru Bankowego (KNB).

„Po naszej stronie wszystkie dokumenty zostały już złożone. Czekamy teraz na decyzję Komisji. Być może wniosek będzie rozpatrzony na którymś posiedzeniu w listopadzie” – powiedział Kott.

O zamiarze zwiększenia udziałów w Banku Millennium, portugalski akcjonariusz banku informował w kwietniu tego roku.

Według wstępnych danych, zysk netto grupy Banku Millennium po trzecim kwartale wyniósł 211,9 mln zł, co oznacza wzrost o 41% licząc rok do roku, zaś po wyeliminowaniu zdarzeń jednorazowych 2005 roku (rozliczenie dywidendy PZU wysokości 39,3 mln zł) wynik wzrósł o 12% w porównaniu z końcem września ubiegłego roku.

Wskaźnik zwrotu z kapitałów wzrósł do 12,8% wobec 10,2% rok wcześniej. Współczynnik wypłacalności banku wyniósł 14,6% na koniec września tego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Millennium przyspieszy budowę oddziałów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl