SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Banki centralne podgrzały atmosferę na rynku walutowym

W czwartek rynek walutowy był bardzo rozchwiany, a złoty wyraźnie stracił wobec głównych walut. Zdaniem analityków "odpowiedzialne" są za to banki centralne, które zdecydowały się dziś na niespodziewanie duże cięcia stóp procentowych.

Banki centralne podgrzały atmosferę na rynku walutowym

"Dziś na rynku walutowym działo się naprawdę dużo, sporo zamieszania wprowadziły banki centralne w Europie, a dodatkowo rynki pozostają pod wpływem zmian na rynkach akcji. Europejskie waluty traciły dziś wobec dolara i działo się to właśnie z powodu kontynuacji spadków na rynkach akcji" - powiedział analityk X-Trade, Przemysław Kwiecień.

Ekonomista przypomniał, że Bank Anglii zaskoczył obniżką rzędu 150 bp, niespodziewanie stopy obniżyły także Bank Szwajcarski (o 50 bp) i Bank Czech (o 75 bp). Tylko Europejski Bank Centralny (ECB) zachował się zgodnie z tym, czego wcześniej oczekiwał rynek i obniżył stopy o 50 bp.

"Bardzo prawdopodobne, że gdyby ECB poszedł w ślady Banku Anglii i też agresywnie obniżył stopy mielibyśmy do czynienia ze wzrostami na euro/dolarze, gdyż sytuacja na giełdach wyglądałaby bardzie pomyślnie. Tak się jednak nie stało i pod koniec handlu w Europie ta para oscyluje wokół poziomu 1,28 wobec 1,2930 dziś rano" - tłumaczył Kwiecień.

Analityk wyjaśnił, że to nie mogło być korzystne dla złotego, który tracił od początku dnia. W jego ocenie rynek chyba coraz bardziej zaczyna wierzyć, że i w Polsce obniżka stóp może nadejść dość szybko.

W czwartek, o godz. 17:05 jedno euro kosztowało 3,6179 zł, a dolar 2,8331. Euro/dolar kwotowany był na 1,2772.

Rano, ok. godz 10:00 za euro inwestorzy płacili 3,5378 zł a za dolara 2,7403 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2910.

W środę o godz. 16:35 za jedno euro inwestorzy płacili 3,5255 zł, a za dolara 2,6919 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3094.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki centralne podgrzały atmosferę na rynku walutowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl