SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty

Banki oczekują dalszego wzrostu popytu na kredyty korporacyjne zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich firm.

Spodziewają się także wzrostu popytu na kredyty ze strony gospodarstw domowych, szczególnie w segmencie kredytów konsumpcyjnych, wynika z opublikowanej w czwartek ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Banki przewidują, że w II kwartale 2006 r. popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw będzie nadal rósł. Utrzymują się przewidywania wysokiego wzrostu popytu w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw; banki oczekują również wyższego wzrostu popytu w sektorze dużych przedsiębiorstw, w szczególności w segmencie kredytów krótkoterminowych” – napisał NBP w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym. Wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych. II kwartał 2006”.

W I kwartale br. wzrósł popyt na kredyt ze strony przedsiębiorstw. Procent netto, wyrażający tendencje w całym sektorze bankowym, nieznacznie zmniejszył się w sektorze dużych przedsiębiorstw w stosunku do poprzedniego kwartału, zaś w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw banki odnotowały silny wzrost popytu – procent netto przyjął tu najwyższą wartość od początku prowadzenia badań w segmencie kredytów krótkoterminowych i najwyższą od czwartego kwartału 2004 roku w segmencie kredytów długoterminowych.

„Warto zaznaczyć, że tendencje w zakresie zmian popytu na kredyt w I kwartale 2006 r. banki przewidziały zdecydowanie trafniej, niż w poprzednich edycjach ankiety” – podkreśla bank centralny.

W przypadku gospodarstw domowych, odnotowano ujemny procent netto zarówno w segmencie kredytów mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych, który sugeruje słabszy popyt w całym sektorze. NBP uważa, że wynika to głównie z zanotowania spadku popytu przez banki mające duży udział w danym segmencie kredytów dla gospodarstw domowych.

„Banki przewidują jednak, że w II kwartale 2006 r. popyt będzie rósł, szczególnie silnie w segmencie kredytów konsumpcyjnych” – czytamy w raporcie.

Banki prognozują złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych w drugim kwartale 2006 roku, podał też NBP.

„Polityka kredytowa w segmencie kredytów mieszkaniowych ma zostać nieznacznie zaostrzona, co prawdopodobnie związane jest z dostosowaniem warunków i kryteriów udzielania kredytów do Rekomendacji S uchwalonej przez KNB” – czytamy w raporcie.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2006 roku wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 78,3%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl