SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Banki złagodzą warunki udzielania kredytów

Ankietowane przez NBP banki prognozują w IV kwartale złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw oraz w segmencie kredytów mieszkaniowych.

W trzecim kwartale banki odnotowały wzrost popytu na kredyty w sektorze przedsiębiorstw, ale był on słabszy niż w poprzednim kwartale. Banki prognozują złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw w IV kwartale 2005 roku, w szczególności w odniesieniu do sektora dużych przedsiębiorstw, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski (NBP).

„Poza kredytami długoterminowymi dla małych i średnich przedsiębiorstw, tendencja do wzrostu popytu była nieznacznie słabsza niż w poprzednim kwartale. Banki ponownie wskazywały, że popyt zwiększył się głównie w wyniku wzrostu zapotrzebowania na finansowanie inwestycji i aktywów obrotowych” – czytamy w raporcie NBP.

„Banki prognozują złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw w IV kwartale 2005 r., w szczególności w odniesieniu do sektora dużych przedsiębiorstw” – podano także.

NBP podał, że w trzecim kwartale 2005 roku banki nie zmieniły warunków i kryteriów udzielania kredytów w sektorze przedsiębiorstw. W sektorze gospodarstw domowych utrzymuje się słaba tendencja do łagodzenia polityki kredytowej zarówno w segmencie kredytów mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych.

Najważniejszą przyczyną zmian w polityce kredytowej jest wzrost wewnątrzbankowej presji konkurencyjnej.

W przypadku popytu na kredyty dla gospodarstw domowych banki odnotowały znacznie słabszy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych.

„W segmencie kredytów konsumpcyjnych procent netto przyjął po raz pierwszy od początku prowadzenia badań wartość ujemną, co wskazuje na spadek popytu w odniesieniu do całego sektora bankowego. Istnieją jednak przesłanki do przypuszczenia, że spadek popytu był jednorazowy – banki spodziewają się nadal silnego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne w IV kwartale 2005 r” – podał NBP.

„Poza egzogenicznymi czynnikami wzrostu popytu banki wskazują również, że popyt na kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych rośnie w wyniku łagodzenia polityki kredytowej. Wśród przyczyn spadku popytu na kredyty konsumpcyjne wymieniano najczęściej spadek zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku i pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych” – czytamy w raporcie.

NBP przeprowadził ankietę na przełomie września i października wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 79,3%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki złagodzą warunki udzielania kredytów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl