SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bankowcy postrzegają negatywnie powołanie komisji śledczej

Powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania sektora bankowego wzbudza wśród bankowców negatywne odczucia.

 Jest to posunięcie postrzegane jako instrument czysto polityczny, wymierzony w Leszka Balcerowicza i poprzednich prezesów Narodowego Banku Polskiego (NBP), jak również w polityków odpowiedzialnych za prywatyzację polskiego sektora bankowego, wynika z najnowszego badania Pentor Research International, którego wyniki zostały zaprezentowane na środowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich (ZBP).

„Bankowcy raczej negatywnie odnoszą się do faktu powołania sejmowej komisji śledczej ds. sektora bankowego. Trzy czwarte ocenia takie posunięcie negatywnie, 7% pozytywnie. Co piąty kierownik placówki formułuje oceny neutralne. Niespełna piąta część banków postrzega powołanie komisji jako autentyczny krok w kierunku wyjaśnienia nieprawidłowości” – wynika z badań Pentora, których wyniki upubliczniono w środę.

Na pytanie „Jakie odczucia wzbudza w Panu(i) powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania sektora bankowego?”, 40% ankietowanych odpowiedziało: „zdecydowanie negatywne”, 34% „raczej negatywne”, 19,5% „ani pozytywne, ani negatywne”. Odczucia zdecydowanie pozytywne i raczej pozytywne wyraziło 6,5% badanych.

Przedstawiciele polskich banków uważają, że prace komisji pogorszą reputację i wizerunek banków wśród klientów i opinii publicznej.

„Bankowcy w bardzo ograniczonym stopniu podzielają negatywne opinie na temat funkcjonowania sektora bankowego formułowane przez część parlamentarzystów uzasadniających powołanie sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji banków” – czytamy w publikacji Pentora.

„Jedno pozostaje niezmienne: od 2000 roku większość badanych przez nas bankowców uważa, że w polskim systemie bankowym jest zbyt wiele kapitału zagranicznego” – stwierdził na konferencji ZBP prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski.

Sondaż Pentora został przeprowadzony w dniach 5-10 kwietnia br. Wzięło w nim udział 200 placówek bankowych z całego kraju reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bankowcy postrzegają negatywnie powołanie komisji śledczej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl