SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Barbara Stanisławczyk: Polskie Radio jako medium publiczne ma służyć społeczeństwu i państwu oraz promować polską kulturę

Barbara Stanisławczyk, nowa prezes Polskiego Radia, stwierdziła, że każda z jego rozgłośni powinna zachować swój odrębny charakter, przy czym wszystkie powinny spełniać misję publiczną. Jednym z jej elementów jest promowanie rodzimej kultury.

Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia (fot. Polskie Radio)Article

Powołana w piątek na stanowisko prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk w poniedziałek na antenie Jedynki została poproszona o zdefiniowanie misji w kontekście mediów publicznych. - Pełnienie roli kulturowej, służenie społeczeństwu, państwu, narodowi - wyliczyła. Z kolei każde z mediów narodowych, które zgodnie z przygotowywanym przez PiS projektem nowej ustawy o radiofonii i telewizji mają zastąpić obecne media publiczne, według niej „odzwierciedla rzeczywistość społeczną, zapewnia sprawiedliwy udział w debacie publicznej, jest informatorem i oddaje właściwą rzeczywistość, kreuje pozytywne wzorce kulturowe, dobre snobizmy”.

Nowa szefowa Polskiego Radia zasugerowała, że zostanie zachowana różnorodność jego poszczególnych stacji i audycji. - Każdy z programów musi mieć swój charakter, żeby się nie powielać, ale misja powinna przyświecać każdemu. Różnorodność jest zasadą dziennikarstwa, podstawą tego, żeby medium przyciągało odbiorców. Nad szczegółami będziemy pracować - stwierdziła. O konkretnych planach nie chciała jeszcze mówić, tłumacząc, że dopiero co objęła swoje stanowisko. - Jeśli spotkamy się za parę dni, to na to pytanie będę mogła odpowiedzieć w sposób kompetentny. Teraz jest za wcześnie, żebym mówiła o takich szczegółach - wyjaśniła. - Gdybym kilka tygodni temu miała świadomość, że będę pełnić tę funkcję, ta rozmowa pewnie inaczej by wyglądała. W tej sytuacji proszę dać mi czas, po prostu startuję w tej roli - dodała.

Zdaniem Barbary Stanisławczyk publiczne radio i telewizja powinny promować polską kulturę. - Oczywiście nie chodzi o eliminację muzyki zagranicznej czy tego co się dzieje na świecie, ale powinniśmy zachować pewną równowagę. Zresztą robią to wszystkie media publiczne - i nie tylko - na zachodzie, gdzie są - powiedziała. - Powinnyśmy nie zapominać, że mamy świetnych twórców, bardzo dobrą kulturę, bogatą historię i tradycję. Nie wyrzekajmy się tego, pomóżmy naszej kulturze - stwierdziła.

Razem ze Stanisławczyk w nowym zarządzie Polskiego Radia są Jerzy Kłosiński i Maciej Palade. W piątek zarząd odwołał dyrektora Jedynki Kamila Dąbrowę (na którego polecenie stacja co godzinę grała przez kilka dni na przemian hymny Polski i Unii Europejskiej, żeby zwrócić uwagę na zagrożenie dla wolności słowa wiążące się z przyjęciem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji), przyjął wcześniej złożone dymisje dyrektor Trójki Magdaleny Jethon i dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej Mariusza Borkowskiego oraz odwołał dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy Juliusza Maliszewskiego i dyrektor Agencji Promocji Violettę Suchecką.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Barbara Stanisławczyk: Polskie Radio jako medium publiczne ma służyć społeczeństwu i państwu oraz promować polską kulturę

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Trzeba temu kibicować, nie zważając na piski pożytezcznych idiotów i oportunistów, którym się urywają stołki i pensje. Chyba, że ktoś z tego wywiadu wnioskuje, że teraz będzie zamordyzm, ciemnogród i katolicyzm. To przepraszam.
odpowiedź
User
ancymon
Trzeba temu kibicować, nie zważając na piski pożytezcznych idiotów i oportunistów, którym się urywają stołki i pensje. Chyba, że ktoś z tego wywiadu wnioskuje, że teraz będzie zamordyzm, ciemnogród i katolicyzm. To przepraszam.


Zapytam się: słuchasz w ogóle polskiego radia? To o czym fanzolisz, kapsztońcu?
odpowiedź
User
Emil
Jako wierny słuchacz Jedynki i Trójki muszę stwierdzić, że Polskie Radio zawsze promowało polską kulturę i służyło społeczeństwu. W przeciwieństwie do TVP, której poziom jest raczej kiepski, Polskie Radio zasługiwało w pełni na opłaty z abonamentu.

I mam nadzieję, że różnorodność stacji, ich wysoka jakość i przyjemność ze słuchania pozostaną teraz takie same. Zobaczymy, ale trochę się boję.
odpowiedź