SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC uruchomi telewizję informacyjną dla Iranu

Za pieniądze brytyjskiego rządu z Londynu nadawać będzie w języku farsi kanał informacyjny.

Powstanie kanału zapowiedział sekretarz stanu rządu Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Telewizja kosztować będzie 15 milionów funtów rocznie, finansowana ma być przez rząd brytyjski. Za uruchomienie odpowiedzialny jest BBC World Service, kanał ma być dostępny w regionie przez satelitę i telewizję kablową.

Nowy projekt BBC uruchomiony zostanie najprawdopodobniej na początku 2008 roku. Nadawany będzie z Londynu w języku farsi.

W specjalnym przemówieniu poświęconym terroryzmowi Brown zapowiedział, że kanał Farsi TV będzie niezależną telewizją informacyjną przeznaczoną głównie dla obywateli Iranu. Potwierdził też uruchomienie odpowiednich źródeł finansowych na ten cel.

Dyrektor BBC World Service – Nigel Chapman wyraził wielką radość, że jest już zgoda i odpowiednie środki na powstanie telewizji: „Radio BBC Persian jest bardzo cenione przez Irańczyków, szczególnie przez opiniotwórcze elity. W Iranie jesteśmy postrzegani jako najbardziej zaufani i obiektywni spośród wszystkich międzynarodowych nadawców. Telewizja w Iranie staje się w tej chwili najpopularniejszym medium dostarczającym wiadomości. Takim źródłem informacji są między innymi serwisy BBC, dlatego nowa stacja ma być uniezależniona od rządu brytyjskiego”.

Przed podpisaniem umowy rządu z BBC pomysł musiał zostać zaakceptowany przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Na początku tego roku rząd irański zablokował dostęp do strony internetowej BBC w języku farsi. Od tego czasu Irańczycy zostali pozbawieni niezależnego i popularnego źródła informacji mówią przedstawiciele organizacji monitorującej wolność mediów w różnych krajach - Reporters Sans Frontieres. Organizacja ta twierdzi, że strona BBC w języku farsi była bardzo ważna dla osób posługujących się tym językiem już od powstania w 2001 roku. Będąc jednocześnie najchętniej odwiedzaną obcojęzyczną stroną BBC. Prawie 30 milionów wejść zostało zarejestrowanych w grudniu 2005 roku, z czego połowa z Iranu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC uruchomi telewizję informacyjną dla Iranu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl