SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BCC za dofinansowaniem ochrony zdrowia, przeciw równym podwyżkom

Dofinansowanie sektora ochrony zdrowia jest konieczne, ale tylko, jeśli będzie poparte głębokimi reformami całej służby zdrowia, w tym zmianami organizacyjnymi w strukturach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i Ministerstwa Zdrowia.

Oceniają eksperci Business Centre Club (BCC).

„W opinii BCC dofinansowanie tak istotnej społecznie sfery funkcjonowania państwa jest koniecznością i sposobem na likwidację ‘dowodów wdzięczności’, które stały się obowiązującą codziennością w publicznych placówkach służby zdrowia” – napisano w komunikacie BCC.

„Nasze poparcie dla propozycji ministra [zdrowia Zbigniewa] Religi nie jest jednak bezwarunkowe. Służba zdrowia wymaga przeprowadzenia radykalnej reformy, w tym zmian organizacyjnych. W przeciwnym razie, każde dofinansowanie ochrony zdrowia będzie niewystarczające” – czytamy dalej.

Zdaniem ekspertów BCC, reformie muszą ulec rozbudowane struktury organizacyjne ochrony zdrowia – NFZ oraz Ministerstwo Finansów.

„Są one zdolne do przejedzenia każdych pieniędzy bez odczuwalnych przez pacjentów rezultatów” – ocenia BCC.

BCC podkreśla, że opowiada się za dofinansowaniem ochrony zdrowia pod warunkiem, że nie będzie to jedynie prosty sposób na sfinansowanie obiecanych przez ministra Religę podwyżek płac w służbie zdrowia.

Obecnie wydatki w Polski na ochronę zdrowia to 4,2% PKB. W Czechach wydatki te osiągają poziome 7,0% PKB, a na Węgrzech 8,0% PKB.

Jednocześnie eksperci BCC zaznaczają, że zapowiadane przez ministra zdrowia trzydziestoprocentowe podwyżki dla wszystkich lekarzy mogą zadziałać demotywująco.

„Równe dla wszystkich podwyżki godzą w podstawowe zasady zarządzania i demotywują pracowników, pozbawiając jednocześnie szefów ośrodków zdrowia instrumentów zarządzania zasobami ludzkimi” – ocenia BCC.

Wśród propozycji ministra Religi na zreformowanie służby zdrowia znalazło się m.in. zwiększenie do 2009 roku nakładów budżetowych do 5% PKB. Już w 2007 roku do systemu mają trafić dodatkowe 4 mld zł, a w kolejnych trzech latach 11 mld zł.

Resort proponuje również, aby do 2007 roku część świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego była opłacana z budżetu, a nie przez NFZ. Na ten cel ma być przeznaczone 1,2 mld zł. Ok. 1 mld więcej państwo zapłaci za składki zdrowotne dla bezrobotnych i rolników, a kolejne 2 mld zł w 2007 roku ma pochodzić ze wzrostu gospodarczego, składki zdrowotnej oraz jej lepszej ściągalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BCC za dofinansowaniem ochrony zdrowia, przeciw równym podwyżkom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl