SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BCC: Zmniejszenie składki rentowej ZUS obniży koszty pracodawcy o 5 zł/ os.

Według wyliczeń Business Centre Club (BCC), proponowana przez resort finansów obniżka składki na ubezpieczenie rentowe o 4 pkt proc. i ubezpieczenie chorobowe o 0,65 pkt zmniejszy miesięczne koszty pracodawcy o ok. 5 zł na pracownika w perspektywie jednego miesiąca.

„Według wyliczeń BCC, pracodawca po wprowadzeniu zmian podatkowych, może zyskać ok. 5 zł miesięcznie na jednym pracowniku” – powiedział BCC dyrektor instytutu lobbingu Tomasz Uchman podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zdaniem prezesa BCC Marka Goliszewskiego, tak niewielka obniżka nie przyczyni się znacząco do zmniejszenia szarej strefy w zatrudnieniu.

„Niewielkie obniżenie klina podatkowego nie będzie miało wielkiego wpływu na decyzje przedsiębiorców, by zmniejszać szarą strefę i zatrudniać legalnie pracowników. Badania pokazują, że obniżenie klina podatkowego o ok. 3% na Słowacji było marginalnym wydarzeniem” – powiedział prezes BCC.

Jednocześnie prezes podkreśla, że przesunięcie radykalnych zmian podatkowych, w tym utworzenia dwóch progów 18% i 32% na rok 2009, nie budzi zaufania przedsiębiorców.

„Propozycja, by zmiany przesunąć na rok 2009, nie budzi zaufania, ponieważ przeszkodą jest niepewna sytuacja polityczna. Odkładanie reform jest błędem” – powiedział Goliszewski.

„Tym bardziej, że właśnie na rok 2009 przypada apogeum spłaty długu w Klubie Paryskim, czyli 7,5 mld USD” – dodał prezes.

Na piątkowej konferencji Ministerstwo Finansów przedstawiło nowe propozycje podatkowe, w których znalazły się obniżenie składki na ubezpieczenie rentowe do 9% z 13% płacy brutto, a także obniżenie składki na ubezpieczenie chorobowe o 0,65 pkt proc. do 1,80% i przerzucenie jej w pełni na pracodawcę.

Ponadto resort zaproponował, aby dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na poziomie 18% i 32% zostały wprowadzone od 2009 roku, natomiast progi podatkowe zostałyby odmrożone od 2007 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BCC: Zmniejszenie składki rentowej ZUS obniży koszty pracodawcy o 5 zł/ os.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl