SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie pięć kolejnych multipleksów lokalnych. UKE rozpoczyna konsultacje

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konsultacje dotyczące dokumentacji konkursu na emisję kanałów na pięciu kolejnych lokalnych multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Mają one zostać uruchomione w województwach dolnośląskim i lubuskim.

Article

Konsultacje dotyczą częstotliwości znajdujących się na obszarach rezerwacji Świdnica/Wrocław (MUX L4), Gorzów Wlkp. 2 (MUX L5), Zielona Góra 1 (MUX L6), Głogów/Legnica/Lubin (MUX L7) i Jelenia Góra 1 (MUX L8).

Jak informuje UKE, na tych multipleksach nadawać będzie mogły lokalne stacje Telewizji  Odra, która do 2013 roku emitowała w tych regionach sygnał analogowy (była to retransmisja programu TV4 wzbogacona o pasma lokalne).  Obecnie Telewizja Odra programu nie nadaje, ale posiada ważną do 2015 roku koncesję. Jej właścicielem jest Telewizja Polsat, która w 2013 roku kupiła Polskie Media, kontrolujące Odrę.

Miejsca na multipleksach będą mogli też otrzymać inni nadawcy, którym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyzna koncesję, z wyjątkiem stacji, które już emitują swój program na multipleksach ogólnokrajowych.

Podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska na temat dokumentów konkursowych muszą złożyć je do 1 sierpnia 2014 r. w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Dotąd uruchomiono w Polsce dwa lokalne multipleksy. Operatorem MUX L3, nadającego w Częstochowie, Kamieńsku i Tomaszowie Mazowieckim, jest stacja NTL Radomsko, należąca do Grupy TVN (więcej na ten temat). Z kolei MUX L2, emitowanym z nadajników w Rybniku i Ornontowicach, zarządza telewizja TVT. Na obu multipleksach pojawiły się też kanały muzyczne 4fun.tv, TV.Disco i Stars.tv (dowiedz się więcej).

Niedawno konkurs na operatora trzeciego multipleksu lokalnego MUX L1, który ma objąć obszar takich miast jak Lubań, Jelenia Góra, Bolesławiec i Chojnów oraz ich okolic, wygrała Telewizja Łużyce. Multipleks ten ma zostać uruchomiony w lipcu br. (więcej na ten temat).


 

Dołącz do dyskusji: Będzie pięć kolejnych multipleksów lokalnych. UKE rozpoczyna konsultacje

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ex
W Żółwim tempie UKE wraz z KRRiT te multipleksy lokalne uruchamiają. Ten proces trzeba zdecydowanie przyspieszyć ponieważ im później będą te multipleksy uruchamiane tym mniej będzie chętnych do nadawania na nich. A sprawa Multipleksu Regionalnego jest niesłychanie ważna dla zainteresowanych regionów. Im dłużej będą zwlekać tym większy monopol będzie miała TVP Regionalna, a taka monopolizacja niczym dobrym nie jest....
odpowiedź
User
ani grosza
No to się KRRiTV obudziła jak kramy już zamknięto i ludzi zwolniono. Odbudowanie regionalnych stacji np. sieci Odra po ich całkowitym zamknięciu jest o wiele trudniejsze niż jakby po prostu zamieniono im koncesję na cyfrową i pozwolono dobrać do multipleksu kompanów, żeby podzielić koszty. Filozofia dawania wszystkiego TVP to jest patologia, gdyż jako 1 podmiot i tak dostała zbyt wiele miejsca w eterze
odpowiedź