SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Będzie ulga na internet?

Poparcie dla ulgi internetowej w podatkach od osób fizycznych

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej zwróciła się do klubów parlamentarnych i ministra finansów z prośbą o poparcie poprawki do projektu nowelizacji ustawy o PIT, wprowadzającej ulgę na korzystanie z  internetu.

Zdajemy sobie sprawę, że najlepszym sposobem kreowania wzrostu gospodarczego są niskie i proste podatki - napisano w liście do posłów. Ponieważ na taka reformę obecnie nie ma szans, popieramy poprawkę zgłoszoną przez posła Marka Zagórskiego, rekompensującą częściowo wzrost kosztów ponoszonych przez obywateli za korzystanie z internetu z powodu podwyższenia stawki podatku VAT do 22%.

Zdaniem OIGKK, nie ma prostego, bezpośredniego przełożenia stawki VAT na cenę usługi dostępu do Internetu. Nie można więc twierdzić, że wprowadzenie 22% VAT spowoduje wzrost cen na usługi internetowe o 22%, gdyż lwią część kosztów stanowi zakup ruchu od dużych operatorów (głównie TP SA). VAT naliczany przy tej okazji, a także VAT naliczany przy okazji wszelakich zakupów materiałów i środków trwałych, także inwestycji, będzie teraz mógł być odliczany. Trudno więc szacować zmianę ceny usług dostępu do Internetu, na razie jest zbyt wiele niewiadomych.

Zdaniem OIGKK, wprowadzenie jednolitej stawki VAT na wszystkie usługi transmisji danych przyniesie kilka pozytywnych skutków:
1. nie będzie już trzeba wieść niekończących się dyskusji z urzędami
skarbowymi, czy np. spółka z o.o. jest indywidualnym użytkownikiem czy nie;
2. zmniejszy się szara strefa, gdyż wszyscy "pajęczarze" będą musieli zacząć porządnie rozliczać się z urzędami skarbowymi, bo inaczej będą tracić VAT i ich pozycja konkurencyjna ulegnie osłabieniu;
3. koszty świadczenia usług ulegną obniżeniu (o czym już było wyżej),
4. inwestycje w infrastrukturę, które z natury mają długi czas zwrotu staną się znów opłacalne;
5. zmniejszą się koszty transakcyjne z uwagi na uproszczenie księgowości.

Z kolei wprowadzenie ulgi w PIT z tytułu korzystania z internetu powinno mieć wpływ na zwiększenie popytu na usługi transmisji danych ze wszystkimi pozytywnymi skutkami dla rozwoju rynku i gospodarki w ogóle. Internetyzacja społeczeństwa przekłada się bowiem na wiele innych dziedzin życia: edukację, przedsiębiorczość, odciążenie administracji i zmniejszenie jej kosztów,  informatyczne cywilizowanie społeczeństwa, wyrównywanie szans.  Koszty budżetowe takiej ulgi, o ile prawdą jest deklaracja rządu, że nie chce zarobić na podwyżce stawki VAT na internet, zdaniem OIGKK, będą nikłe, albo wręcz żadne, bowiem wpływy z podatku VAT są wpływami bieżącymi, a odliczenia są dokonywane dopiero w następnym roku. Ponadto nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z ulg, gdyż po potrąceniu składki zdrowotnej nie mają już z czego ich potrącać. Doświadczenie dotychczasowe wskazuje również, iż wprowadzenie ulgi niejako mentalnie wymusza popyt, na którym w tym przypadku Państwu powinno bardzo zależeć.
Tak więc, choć zdajemy sobie sprawę, że ulga internetowa jest rodzajem protezy do czasu obniżenia i uproszczenia podatków, co dałoby szansę likwidacji wszelkich ulg, to jednak popieramy takie rozwiązanie.
Jednocześnie powinniśmy zabiegać o to, by rząd, zgodnie ze złożonymi wcześniej obietnicami, negocjował z Unią Europejską wprowadzenie obniżonej stawki na usługi transmisji danych.

List podpisał w imieniu Izby Jerzy Straszewski - prezes Zarządu OIGKK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie ulga na internet?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl