SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BIEC: W nadchodzących miesiącach nie grozi nasilenie bezrobocia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia w lipcu wzrósł, po raz trzeci z rzędu. Wzrost ten był jednak nieznaczny i w nadchodzących miesiącach nie grozi nam nasilenie bezrobocia, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wzrost ten [WRP - przyp. ISB] był jednak nieznaczny i w nadchodzących miesiącach nie grozi nam nasilenie bezrobocia. Wolniejsza kreacja nowych miejsc pracy powoduje jednak, że zatrudnienie wzrasta coraz wolniej, a w najbliższym czasie przewidujemy kontynuację tej tendencji" - głosi raport.

W lipcu stopa bezrobocia spadła z 9,6% do 9,4%. "Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, które powodują, że pracodawcy mają obecnie zwiększone zapotrzebowanie na pracowników wyniosła ona 9,6% wobec 9,7% w miesiącu poprzednim" - oblicza BIEC.

Analitycy podkreślają, że spadek ten był nieco mniejszy niż przed rokiem. Jednak, jak zauważają, tempo, w jakim zmniejsza się stopa bezrobocia od początku roku, utrzymuje się na względnie stałym poziomie.

Zmniejszające się tempo wzrostu zatrudnienia wynika ze stopniowego ograniczania zapotrzebowania na pracę przez przedsiębiorców, co potwierdza już wiele czynników.

"Pierwszym z nich jest sukcesywne pogarszanie się sytuacji finansowej przedsiębiorstw, na co wskazują m. in. ostanie dane GUS oraz pogłębiające się minorowe nastroje gospodarcze menedżerów firm" - czytamy w raporcie.

Jednak, według BIEC, pogarszająca się koniunktura nie odbije się szybko na sytuacji na rynku pracy. Nie będzie to również proces nagły i ostry, a stopniowy i powolny.

"Obecnie nieznaczne redukcje kadrowe planuje część przedsiębiorstw przemysłowych oraz niewielkie firmy handlowe. Nie przewidują ich natomiast firmy nadal poszukujące wykwalifikowanych pracowników, a więc przede wszystkim budowlane oraz np. producenci różnorodnych maszyn i urządzeń. Wśród firm handlowych jedynie te małe przewidują zmniejszenie liczby pracowników. Natomiast handlowcy zajmujący się sprzedażą dóbr trwałego użytku oraz większość firm usługowych nie przewiduje redukcji zatrudnienia w nadchodzących miesiącach" - głosi raport.

BIEC zwraca też uwagę, że stale zmniejsza się napływ nowych bezrobotnych. "W ubiegłym miesiącu zarejestrowało się ich o prawie 9 tys. mniej niż przed rokiem. W zasobach bezrobotnych coraz mniej jest również osób zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. W ostatnich miesiącach ich napływ stanowił jedynie ok. 0,2% wszystkich nowo rejestrowanych bezrobotnych" - napisano w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: W nadchodzących miesiącach nie grozi nasilenie bezrobocia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl