SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BIEC: WRP zapowiada coraz szybszy wzrost bezrobocia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, wzrasta coraz szybciej. Oznacza to nasilanie w najbliższej przyszłości negatywnych tendencji na rynku pracy, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

BIEC: WRP zapowiada coraz szybszy wzrost bezrobocia

"Dynamiczny wzrost wskaźnika jest również przejawem tego, że złe informacje napływają niemal ze wszystkich obszarów związanych z rynkiem pracy. [...] Świadczy to o istotnym wzroście bezrobocia wywołanego czynnikami o charakterze koniunkturalnym, co wskazuje, że nie będzie ono krótkotrwałe" - głosi raport.

BIEC zauważa, że wzrost bezrobocia wywołany przyczynami koniunkturalnymi jest już w znacznej mierze potwierdzony. Koniunktura gospodarcza szybko się pogarsza, na co wskazują zarówno coraz gorsze nastroje uczestników rynku, jak i wskaźniki produkcji i rentowności przedsiębiorstw. Coraz bardziej odczuwają to poszczególne sektory gospodarki, choć w największym stopniu spowolnienie gospodarcze dotknęło jak dotąd sektor produkcyjny oraz usługi związane z obsługą firm, a w tym przede wszystkim transport i gospodarkę magazynową.

"Sytuacja ta ma coraz większe przełożenie na zatrudnienie. Zarówno oceny sytuacji bieżącej, jak i prognozy dla najbliższych 3-4 miesięcy są pesymistyczne. Pracodawcy przewidują redukcje zatrudnienia. [...] Wraz z redukcją zatrudnienia przedsiębiorcy zgłaszają mniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników" - podkreślił BIEC.

Biuro zauważa, że stopniowej redukcji ulegają też wynagrodzenia, choć nie dotyczy to wszystkich branż w jednakowym stopniu. W przemyśle największe wzrosty wynagrodzeń notują firmy, podnoszące jednocześnie ceny swoich wyrobów oraz firmy duże. Są to głównie producenci energii, leków oraz produktów spożywczych. Lekki wzrost płac notowany jest również w handlu oraz sektorze budowlanym.

"Warto również zaznaczyć, że nawet jeżeli optymistyczne prognozy dla rozwoju polskiej gospodarki się spełnią i tempo wzrostu gospodarczego w 2010 roku wzrośnie, to sytuacja na rynku pracy nie poprawi się tak szybko, choć tempo wzrostu bezrobocia może wyhamować" - podsumował BIEC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: WRP zapowiada coraz szybszy wzrost bezrobocia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl