SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bill Gates zrezygnuje z kierowania Microsoftem

Założyciel informatycznego giganta, firmy Microsoft. Corp., Bill Gates oznajmił w czwartek, że będzie stopniowo ograniczał swoją rolę w bieżącym kierowaniu firmą.

W lipcu 2008 r. całkowicie poświęcić się pracy na rzecz jego fundacji charytatywnej.

Bill and Melinda Gates Foundation zajmuje się promowaniem i finansowaniem projektów w dziedzinie ochrony zdrowia i oświaty na całym świecie.

Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, pozostanie jednak prezesem firmy a także jej czołowym doradcą.

Gates poinformował też, że sprawowane dotychczas przez niego obowiązki naczelnego twórcy oprogramowania, przejmie szef pionu technicznego Microsoftu Ray Ozzie. Natomiast strategią i pracami badawczymi będzie kierował Craig Mundie.

"Nasze interesy i technologiczna przewaga nigdy nie były silniejsze a Microsoft jest na drodze do sukcesu w przyszłości. Mam szczęście posiadać w firmie tak wspaniałych liderów technicznych jak Ray i Craig - powiedział Gates. - Swoją pracę w całości poświęcam Microsoftowi do czerwca 2008 i będę ściśle współpracował z Rayem i Craigem, aby zapewnić bezkolizyjne przekazanie obowiązków."

"To była trudna decyzja dla mnie - dodał Gates. - Mam szczęście posiadać dwie pasje, które uważam za ważne i motywujące. Przygotowując się do tej zmiany, wierzę, ze droga Microsoftu jest niezagrożona."

We wrześniu 2005 dyrektor zarządzający Microsoftu Steve Ballmer podzielił firmę na trzy jednostki organizacyjne z prezesami Jimem Allchinem, Kevinem Johnsonem, Robbiem Bachem i Jeffem Raikesem, którzy otrzymali więcej obowiązków związanych z rozwojem produktów i decyzjami strategicznymi w swoich oddziałach. W sierpniu 2005 firma mianowała Kevina Tunera na głównego specjalistę operacyjnego.

"Bill i ja mamy wspaniały zespół, który może z powodzeniem przejąć stery i kierować innowacyjnymi rozwiązaniami Microsoftu bez zaprzepaszczenia szans - powiedział Ballmer. - Będziemy kontynuować wykorzystywanie najlepszych światowych technicznych talentów i dawać im narzędzia do najlepszej pracy, a także będziemy podejmować największe wyzwania dla naszych klientów poprzez długofalowe inwestycje."

Ballmer i Gates zauważyli, że Microsoft w ostatnich latach stale rozszerza kierownictwo wyższego szczebla i że dzisiejsza informacja jest kontynuacją okresu przejściowego, który trwa się już od kilku lat. W styczniu Gates objął stanowisko głównego architekta oprogramowania a Ballmer objął stanowisko dyrektora zarządzającego odpowiedzialnego za codzienną strategię biznesową.

"To bardzo rozważne i dokładne podejście. Dwuletni okres przejściowy zapewni bezkolizyjny transfer wiedzy i strategii z rąk Billa dla następnego pokolenia kierownictwa - powiedział dr James I. Cash, członek zarządu Microsoftu i były profesor  James E. Robison, Harvard Business School. - Steve i jego zespół zarządzający odnoszą sukcesy i jestem przekonany, że firma nie zaprzepaści swoich szans."

Ozzie (50) pracował nad pierwszym elektronicznym arkuszem kalkulacyjnym, VisiCalc, we wczesnych latach '80, potem dołączył do Lotus Development Corp. w 1983 w celu rozwinięcia Lotus Symphony, bazującego na MS-DOS(R) zintegrowanego produktu do zarządzania oprogramowaniem, które łączyło edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, grafikę biznesową, zarządzanie danymi oraz funkcje komunikacyjne. W 1984 roku Ozzie stworzył Iris Associates Inc. w celu rozwinięcia Lotus Notes. W 1997 Ozzie stworzył Groove Networks, gdzie powstał Groove Virtual Office. Microsoft nabył Groove Networks w kwietniu 2005 i powołał Ozziego na stanowisko głównego specjalisty technicznego.

Mundie (56) dołączył do Microsoftu w 1992, aby stworzyć i prowadzić Consumer Platforms Division, która była odpowiedzialna za platformy nie bazujące na komputerach osobistych oraz usługi typu system operacyjny Microsoft(R) Windows(R) CE, oprogramowanie dla urządzeń przenośnych typu handheld PC, Pocket PC i Auto PC oraz wczesne produkty telefonii komputerowej. Mundie zapoczątkował także cyfrową telewizję w Microsofcie oraz nabył i zarządzał spółką zależną WebTV Networks Inc. Mundie jest także liderem Trustworthy Computing Initiative w Microsofcie, która miała wpływ na strategię rozwoju oprogramowania w Microsofcie. Jego obecne obowiązki obejmują także globalną politykę technologiczną oraz działania mające na celu rozwój rozwiązań biznesowych i technologicznych.

Ozzie i Mundie będą wciąż przygotowywać sprawozdania dla Gatesa. W odpowiednim czasie podczas dwuletniego okresu przejściowego zaczną przygotowywać sprawozdania dla Ballmera.

Gates (50) stworzył Microsoft w 1975 z kolegą z dzieciństwa Paulem Allenem. Wprowadził Microsoft na giełdę w 1986 roku i był prezesem oraz dyrektorem zarządzającym firmy do 2000 roku, kiedy Ballmer przejął obowiązki dyrektora zarządzającego. Przez sześć ostatnich lat Gates skupił się na rozwoju oprogramowania Microsoftu jako prezes i główny architekt oprogramowania. W 2000 wraz z żoną założył Bill & Melinda Gates Foundation, której aktywa wynoszą obecnie 29,1 mld dolarów.

Microsoft, stworzony w 1975, był pionierem w wielu innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu oprogramowania, które były podstawą rewolucji informacji cyfrowej i stworzył przemysł komputerów osobistych. Począwszy od MS-DOS, pierwszego systemu operacyjnego Microsoftu, oraz produkty takie jak Microsoft Office, Microsoft Windows oraz Xbox(R), firma rozwinęła szeroki zakres oprogramowania, usług i rozwiązań, które przekształciły sposoby pracy, komunikacji i rozrywki. Microsoft zatrudnia 63 000 ludzi w więcej niż 100 krajach i generuje roczną sprzedaż powyżej 40 miliardów dolarów. Microsoft pozostaje liderem w dziedzinie produktów dla komputerów osobistych, serwerów i urządzeń przenośnych, pomaga ludziom i światu biznesu w rozwinięciu ich pełnego potencjału.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bill Gates zrezygnuje z kierowania Microsoftem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl