SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bioton chce mieć 15% udziału w chińskim rynku insuliny w 2009 r.

Realizację tego celu ma umożliwić stworzenie tam spółki joint-ventures z udziałem chińskiej spółki Hefei i zależnej od Biotonu firmy SciGen.

Na początku 2009 r. w Chinach ruszy produkcja w fabryce Biotonu, wcześniej na ten rynek ma trafiać insulina wytwarzana w Polsce, poinformował na piątkowej konferencji prasowej prezes Biotonu, Adam Wilczęga.

Budowa fabryki w Chinach to kolejny z projektów, który będzie sfinansowany z przeprowadzonej przez Bioton emisji akcji serii G.

Bioton sprecyzował na piątkowej konferencji wcześniej podane informacje i podał, że chce dokonać splitu akcji w stosunku 1:5, a następnie wyemitować do 1,7 mld nowych akcji po cenie emisyjnej 21 groszy, co oznacza, że wpływy z emisji wyniosą do 357 mln zł wobec 340 mln zł o jakich informował giełdowy komunikat spółki i 300 mln zł, o jakich spółka informowała przed dwoma tygodniami. Na budowę zakładów w Chinach trafi 30 mln zł ze środków pozyskanych w wyniku emisji.

Chiny są dla Biotonu jednym z najważniejszych rynków, obok Rosji, Ukrainy, Indii i Polski. Dzięki rozwojowi sprzedaży i produkcji w tych krajach spółka chce osiągnąć swój strategiczny cel jakim jest zdobycie 5% światowego rynku insuliny ludzkiej mniej więcej do połowy 2008 roku.

„Szacuje się, że w Chinach jest 30 mln diabetyków, co stanowi 1/5 światowej populacji, a tylko 11% z tej liczby jest zdiagnozowana i przyjmuje insulinę. Dlatego rynek ten ma bardzo duży potencjał wzrostu” – powiedział Wilczęga.

Prezes Biotonu powiedział, że spółka chce pozyskać z emisji większe niż zakładane wcześniej środki, gdyż szybciej niż oczekiwał uda się zrealizować kolejne zakładane w emisji projekty, o których spółka jeszcze nie poinformowała. Wyjaśnił, że split akcji jest natomiast przeprowadzony po to, aby Bioton zachował status jednej z najbardziej płynnych spółek na warszawskiej GPW.

„Nowe projekty to sprawy związane z licencjami. Nie przewidywaliśmy, że tak szybko uda się dopiąć te projekty. Znajdują się one w fazie finalizacji, jeden z nich jest w zasadzie w przeddzień finalizacji” – powiedział Wilczęga.

Wcześniej Bioton podawał, że środki z planowanej emisji akcji chce przeznaczyć na rozbudowę swoich zakładów w Polsce kosztem 65 mln zł, zakup fabryki w trakcie budowy w Indiach za 20 mln USD.

Emisja posłuży też na sfinansowanie własnej fabryki form gotowych (produktu powstającego z substancji insuliny podczas jej dalszej obróbki) w Rosji. Koszt tej inwestycji to także 20 mln USD oraz objęcie kontrolnego pakietu ukraińskiego producenta insuliny firmy Indar, w której obecnie polska spółka posiada 21% akcji (30-50 mln zł).

Łącznie z inwestycją w Chinach obejmie od 255 do 275 mln zł środków z emisji.

Prezes Biotonu podtrzymał prognozę zakładającą uzyskanie przez Bioton trzycyfrowego (w mln zł) zysku brutto w 2006 roku.

„To jest ambitny cel jaki sobie postawiliśmy i ten cel się nie zmienia” – powiedział Wilczęga.

Dodał, że bardzo ważne dla realizacji zamierzeń Biotonu będzie rozpoczęcie sprzedaży insuliny w Rosji, co powinno się jego zdaniem stać w czerwcu. Rynek rosyjski ma przynieść w tym roku Biotonowi 20 mln USD przychodów.

Natomiast na rynku polskim Bioton potrzymał swój plan zwiększenia udziału w rynku insuliny na koniec tego roku do 28 % z 20 % na koniec 2005 r.

W 2005 roku Bioton miał 19,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy 151,6 mln zł przychodów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bioton chce mieć 15% udziału w chińskim rynku insuliny w 2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl