SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Blogerzy i youtuberzy: podsumowanie 2015 roku, prognozy na 2016

W kolejnej części naszego podsumowania roku w mediach i marketingu zajmujemy się branżą twórców internetowych. O najważniejszych wydarzeniach minionych 12 miesięcy i prognozach na rozpoczęty rok mówią znani blogerzy, youtuberzy i analitycy tego rynku.

Article

Jacek Gadzinowski, twórca wideo, specjalista od komunikacji internetowej

Wydarzenie roku
W Polsce aktywne działania wokół treści video w kampanii wyborczej oraz po niej. Np. Facebook Mentions - backstage transmisje z wizyt państwoych, konferencji czy panelów, debat to strzał w dziesiątkę. Co mogło zaszokować niektórych obserwatorów, prym w wykorzystaniu wideo w internecie do komunikacji wiedzie partia konserwatywna, czyli PiS. Dzisiaj ta organizacja zbudowała cały ekosystem swoich mediów internetowych (także wideo) dostarczającego codziennie nowe partie treści dla dyskusji internetowych. Pozostałym uczestnikom tego „rynku” trudno będzie szybko zniwelować tą przewagę.

Na świecie, coraz więcej budżetów dużych reklamodawców jest przeznaczana na działania wideo. To co kiedyś było głownie domeną firm takich jak Red Bull czy Burton, dzisiaj staje się codziennością dla P&G czy Coca Coli. Te firmy, jako najwięksi światowi reklamodawcy wyznaczają trend który przyjdzie za chwilę do Polski.

Sukces roku
Mój sukces - to rozwój koncepcji reportażu: #wjazdnachatę, czyli Youtube Cribs, wideo ukazujące codzienne życie twórców video, sportowców, ludzi pasji oraz ich domy, miejsca dla nich ważne w życiu. Mając pod górkę - nie będąc nastolatkiem, nie idąc na kompromisy dotyczące treści wideo. Bez wsparcia agencji PR, bez wsparcia sieci partnerskich. Bez ogromnych budżetów. Bez zbędnego przepychu, 100 proc. realizmu, z kamery sportowej i ze specyficzną formą montażu. Zaczynałem w lutym 2015 przy 8,5 tys. subskrybcji, dzisiaj dobijam do 185 tys. subskrybentów oraz 4 miliony widzów w grudniu. W 2016 chciałbym podwoić te cyfry oraz rozwinąć format wideo w kierunku muzyki, sportu, być może współprac zagranicznych w 2017 i 2018.

Trasa Rich Tour w grudniu 2015, na tyle ciekawego przedsięwzięcia że twórcy wideo utożsamiani dotychczas z gamingiem (Rich Zone) potrafili zrealizować z rozmachem wydarzenie łączące elementy muzyki, eventu, gamingu i socjalne.

Działania koncernu Coca Cola i wsparcie wydarzeń związanych z gamingiem. Dynamiczny zasiegowo rozwój platformy do streamowania - Twitch.

Porażka roku
W Polsce, zjawisko „grodzenia się” twórców w niektórych sieciach partnerskich. Przenoszenie modelu znanego z telewizji, gdzie „gwiazdy” są przypisane do danej stacji na wyłączność. To nie w grodzeniu jest rozwój rynku, ale w kooperacji twórców miedzy sobą. Na rynku wygrywają ci, którzy rozumieją siłę współpracy z różnymi częściami rynku. Takim pozytywnym przykładem - może być Krzysztof Golonka (seria TurboKrzych) czy CyberMarian / współpracujący z szeregiem twórców w zwoich realizacjach filmowych.

Freebooting na Facebooku. Znany serwis społecznościowy za nic ma szacunek do praw autorskich oraz poszanowanie pracy twórców wideo. Nie posiada dobrej metody wyszukiwania informacji, wideo oraz contentID, więc dochodzi do masowego łamania prawa oraz czerpania nieuzasadnionych korzyści z materiałów które nie są własnością serwisu. Oczekuję, że w najbliższych miesiącach nastąpi spektakularny proces sądowy, gdy któryś z dużych koncernów medialnych zdenerwuje się i wystąpi o ochronę swoich materiałów. Są to konkretne straty dla twórców które można liczyć w setkach tysięcy jeśli nie milionach dolarów rocznie. Inwestowanie w wideo na Facebooku, może być zatem bardzo niebezpieczne biznesowo z poziomu dużych firm, tak jak spadające wcześniej zasięgi z fanpage’y.

Człowiek roku
W Polsce - uznałbym za człowieka roku - zbiorowość tych twórców wideo, którzy rozwijają, a nie degenerują rynek. Współpracują ze sobą, niezależnie w jakim networku/sieci partnerskiej są.

Na świecie - twórca Fun4Louis oraz Devin SuperTramp. Pierwszy doskonale realizuje koncepcję daily vlogów podróżniczych, drugi potrafi nadal robić ekscytujące filmy, które motywują do aktywności, ale także miło dla oka się oglądają.

Projekt / kampania roku
Dla mnie osobiście - #wjazdnachatę dla firmy LG, film który pokazał że można robić inaczej, lepiej wideo korporacyjne. Ocieplić wizerunek, pokazać produkty oraz ludzi zaangażowanych w życie firmy. Film spotkał się z uznaniem nie tylko widowni na YouTube ale także specjalistów branży mediowej, którzy przyznali nagrodę Grand Video Awards. Klip pokonał wiele produkcji z dużymi budżetami i dużymi studiami produkcji.

Na świecie podziwiam rozwój oraz konsekwencje Vice. Materiały wideo, które realizują i monetyzują są na najwyższym światowym poziomie. Ich wycena - obecnie ok. 1,5 mld USD jako firmy - jest uzasadniona.

Trend roku
Wideo idzie szybkim krokiem by w 2018/2020 stanowić 70-75 proc. treści w internecie. I to nie mówi Pan Gadzinowski, ale osoby które mają dużo większe doświadczenie i potrafią interpretować trendy na rynkach rozwiniętych oraz zmianę zachowań konsumenckich.

Twórcy wideo stają się coraz bardziej samodzielni, nie potrzebują pośredników w realizacji wideo. Sami realizują kampanie, współpracują z firmami czy budują swój wizerunek. Takim przykładem na rynku polskim może być Rich Zone (grupa twórców video docierająca do 5 mln subskrybentów), który w grudniu zrealizował cykl spotkań z fanami w 10 miastach Polski. Spotkania te łączyły elementy - muzyki, eventu, gamingu oraz socjalne.

Prognoza na 2016 rok
Rozwój rynku wideo o co najmniej 35-50 proc. rok do roku. Wideo będzie stanowiło 7-8 proc. wydatków internetowych na reklamę. Powstaną kolejne firmy zajmujące się profesjonalną produkcją contentu wideo. Cześć twórców wideo odpadnie z rynku, nie potrafiąc wytrzymać „wyścigu zbrojeń” i ssania na lepsze merytorycznie materiały, za którymi idą budżety. Spadające stawki CPM oraz poszukiwanie innych form zarabiania na wideo przez twórców wideo.

 


Barbara Sołtysińska, CEO w LifeTube

Wydarzenie roku
W Polsce majowy Orange Video Fest by LifeTube zorganizowany z udziałem topowych gwiazd YouTube’a oraz ponad 10 000 fanów twórców wideo. Na świecie, oczywiście największa impreza wideo online - VidCon.

Sukces roku
W Polsce kontrowersyjna kampania społeczna ,,Smutny Autobus”, kampania Coca-Coli #DajCalusa”, ING - „Liczą się ludzie” oraz Sprite „Prawda Jest Taka”. Na świecie sukcesem jest przede wszystkim rozwój wideo i wprowadzone przez Facebooka wideo 360.

Porażka roku
W Polsce to wpadka Extra Żytniej, a na świecie - Go to hell oraz @SeaWorld.

Człowiek roku
Na świecie, ale też w Polsce, ludźmi roku 2015 są kochani przez fanów digital influencerzy, którzy mają realny wpływ na kształtowanie określonych postaw i poglądów.

Projekt / kampania roku
Coca-Cola „#Dajcalusa”.
„Gwiezdne wojny”.

Trend roku
Rozwój Snapchata, Instagrama i wideo 360 stopni oraz towarzyszący temu wzrost reklamy wideo. Według różnych zestawień ta część rynku zwiększyła się w 2015 roku o ok. 30-40 proc. i będzie rosnąć dalej.

Prognoza na 2016 rok
Zdecydowany rozwój Instagrama oraz wideo 360 stopni. Dziś na rynku nie ma jeszcze tak wiele profesjonalnie przygotowanego w ten sposób contentu, zatem najlepsze dopiero przed nami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Blogerzy i youtuberzy: podsumowanie 2015 roku, prognozy na 2016

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
sukces Arleny i Jacka to dwa najbardziej inspirujące i pozytywne case minionego roku. Brawo
11 8
odpowiedź
User
Realista
Ciekawe co przyniesie 2016. Kiedy TV sie obudzi i zacznie wiecej inwestowac w Youtube. Oni moga zaorac ten rynek.
9 8
odpowiedź
User
Observotuber
każdy ciągnie do swojego ogródka.
Porażka w Polsce:
"W Polsce - firmy, które wolą wydać pieniądze na reklamy w TV i prasie niż na YouTube i wideo marketing".

bzdura ! Sztuką jest połączyć wszystkie kanały. I weź chłopie pod uwagę targety. Jeśli moim targetem są kobiety oglądające M jak Miłość - to na pewno sukcesem marketingowym będzie przerzucenie budżetu na YT i oddanie oddanie go w Twoje ręce.
11 8
odpowiedź
User
a tucholski
to jest kim by się tam wypowiadać ?
8 8
odpowiedź
User
Anka
Zgadzam sie z Observotuberem, sukcesem będzie zrealizowanie kampanii do kobiet w Youtube. W konwergencji mediów jest przyszłość a nie w szukaniu dziury w całym. Kobiet jest dużo na Internecie i nie wiem skąd przekonanie ze siedzą w kuchni a nie na Internecie.
11 8
odpowiedź