SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bluźniercza kreskówka w MTV

Mimo protestów Kościoła katolickiego i wielu środowisk religijnych w Niemczech stacja telewizyjna MTV wyemitowała kontrowersyjny film ''Popetown'' (Miasto Papieża).

Tego samego dnia Sąd Krajowy w Monachium odrzucił wniosek arcybiskupstwa Monachium i Fryzyngi o wstrzymanie emisji filmu.

- Rozpowszechnianie filmu nie narusza porządku społecznego, a normy prawne nie zostały przekroczone - uzasadnił sąd.

Kościół w Niemczech uznał kreskówkę za bluźnierczą. Skarga dotyczyła zarówno samego filmu animowanego, jak i jego reklamy.

''Popetown'' przedstawia życie codzienne Watykanu w sposób, który stanowi zbiorową zniewagę wobec praktykujących katolików - głosiła skarga złożona w monachijskim sądzie.

Zdaniem przedstawicieli archidiecezji, dialogi filmu w wersji niemieckiej są jeszcze bardziej bluźniercze w stosunku do papieża i Eucharystii niż we fragmentach oryginału, dostępnych w Internecie. Papież jest tam m.in. przedstawiany jako ktoś, kto nienawidzi sierot jak dżumy, a ich przyjmowanie jest dla niego czymś odrażającym.

Po emisji w berlińskim studio MTV odbyła się transmitowana na żywo dyskusja na temat filmu. Wzięli w niej udział m. in. przewodniczący Związku Katolickiej Młodzieży Niemieckiej (BDKJ), Dirk Tänzler, dyrektor wykonawczy społecznej organizacji kontroli telewizji - FSF, Joachim von Gottberg, przewodniczący młodych liberałów Johannes Vogel i piosenkarz Smudo.

Tänzler powiedział, że emisja filmu zraniła uczucia wielu ludzi. Podkreślił, że nie można robić sobie kpin czyimś kosztem. - Film zniesławia krzyż i znak krzyża - krytykował Tänzler.

Von Gottberg wyraził zrozumienie dla oburzenia katolików, gdyż papież w ''Popetown'' został wyśmiany. Równocześnie film według kryteriów FSF nie mógł zostać zakwestionowany. Jego zdaniem instytucja Kościoła została przedstawiona w fikcyjnej formie, która stwarza dystans i każde dziecko, czy młody człowiek wie, że nie chodzi o krytykę Kościoła.

Smudo odrzucił żądanie zakazu emisji filmu i nazwał je naruszaniem wolności demokratycznych.

Dziesięcioodcinkowa kreskówka ''Popetown'' została wyprodukowana przez brytyjską telewizję BBC, jednak z powodu protestów nie doczekała się emisji w Wielkiej Brytanii. Wydano ją natomiast na płytach DVD.

 MTV Polska nie ma zamiaru emitować serialu "Popetown

- Nigdy nie planowaliśmy emitować tego serialu i nadal nie zamierzamy. Zresztą, nie jest to nawet produkcja MTV, tylko BBC. MTV Central (niemieckie MTV) jest jedynym oddziałem MTV, który postanowił pokazać "Popetown" - mówi nam Dominika Płaza z MTV Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bluźniercza kreskówka w MTV

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl