SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Błyskawiczny... superkomputer

Na Uniwersytecie San Francisco organizowany był flash mob, który miał posłużyć do stworzenia superkomputera

Błyskawiczny... superkomputer

Flash mob to akcje polegające na stworzeniu „błyskawicznego tłumu” z przypadkowych osób, które zachowują się w ustalony wcześniej sposób, a informację o przedsięwzięciu czerpią najczęściej z Internetu. Zjawisko zdobyło sporą popularność, także w naszym kraju. Na Uniwersytecie San Francisco organizowany był flash mob, który miał posłużyć do stworzenia superkomputera.

W sobotę, 3 kwietnia, na sali gimnastycznej uczelni zjawili się ludzie z notebookami. Dzięki specjalnej aplikacji, mogli połączyć swoje maszyny w jeden superkomputer. Organizatorzy oszacowali, że pojawiło się ponad 1000 uczestników i w ten sposób powstał system, który trafił na listę 500 najszybszych maszyn na świecie.

„Próbujemy spopularyzować ideę superkomputera” – mówi John Witchel, absolwent USF i organizator akcji. „Zwykli ludzie, osoby z dobrymi pomysłami, będą mieć możliwość organizowania flash mobów aby rozwiązać specyficzny problem”.

Większość superkomputerów działających dziś na świecie to maszyny warte miliardy dolarów. Dostęp do nich mają głównie instytucje rządowe i instytuty badawcze. Z kolei koszt organizacji kalifornijskiego flash mobu to kwestia zorganizowania kabli sieciowych i nagrania tysiąca płyt CD z aplikacją pozwalającą na połączenie wielu notebooków w jeden system. To oczywiście także wyzwanie programistyczne. Wydarzeniem w świecie superkomputerów była ubiegłoroczna budowa szybkiego systemu z 1,1 tys. komputerów Apple, a tym razem jest przecież znacznie trudniej – autorzy przedsięwzięcia nie wiedzą bowiem nic o konfiguracji maszyn, które przyjdzie im połączyć. Udało się jednak stworzyć odpowiedni program i teraz głównym problemem jest zapewnienie stabilnej pracy wszystkich maszyn. Wystarczy bowiem awaria lub brak zasilania w jednym komputerze, by cały mechanizm obliczeniowy legł w gruzach.

Aby pokonać ostatni komputer z listy 500 najszybszych maszyn świata, system musi przejść test programu Linpack z wynikiem 403 mld operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Akcja może się nie udać, jednak aplikacja do łączenia komputerów będzie udostępniana bezpłatnie w Internecie. Jest więc tylko kwestią czasu, kiedy na liście superkomputerów pojawią się systemy, działające zaledwie przez kilka godzin.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Błyskawiczny... superkomputer

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl