SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bojkot rosyjskiego baletu - odwołano występy

Zaplanowany na wtorek w Olsztynie koncert galowy Teatru Bolszoj i Moskiewskiego Teatru Stanisławskiego został odwołany z powodu małego zainteresowania - poinformował organizator olsztyńskiego koncertu Wojciech Wojtanowski

Nie odbędą się także środowy koncert w Warszawie i sobotni w Lublinie.

"W niektórych miastach występ rosyjskich artystów jest wręcz bojkotowany, prawdopodobnie z powodu poniedziałkowego przemówienia prezydenta Rosji podczas obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny" - powiedział Wojtanowski. Prezydent Rosji Władimir Putin w wystąpieniu podczas moskiewskich obchodów 60. rocznicy zakończenia wojny nie wymienił Polski w gronie państw koalicji antyhitlerowskiej, nie odniósł się także do pojałtańskiego porządku w Europie.

Główny organizator, dyrektor Podlaskiej Agencji Koncertowej, Wiktor Świtoniak, tłumaczy odwołanie koncertów "masowym zwrotem biletów".

"W Lublinie do zwróconych biletów dołączone były listy. Ludzie pisali, że po poniedziałkowych wypowiedziach prezydenta Putina nie przyjdą na koncert. Dodawali w nich, że jest im przykro, iż bojkot dotyka rosyjskich artystów, ale był to jedyny sposób wyrażenia protestu" - powiedział PAP Świtoniak we wtorek po południu.

Dodał, że w wyniku zwrotu biletów i dołączanych do nich listów nie miał innego wyjścia jak odwołać koncerty w niektórych miastach. Świtoniak zapewnił, że odwołane koncerty mogą się odbyć w innym czasie.

"We wtorek rano zostałem poinformowany przez organizatora trasy koncertowej z Podlaskiej Agencji Koncertowej, że występ w Olsztynie został odwołany. Jeszcze wczoraj wieczorem wszystko miało się odbyć zgodnie z planem" - powiedział PAP Wojtanowski.

W Olsztynie na koncert w hali sportowej Urania sprzedano 1100 biletów na 2 tys. miejsc.

"Ponad 50 biletów zostało zwróconych do kas jednego dnia. Wycofują się także zakłady pracy, które zamawiały bilety dla swych pracowników. Jestem zmuszony odwołać spektakl" - powiedział PAP organizator spektaklu w Lublinie, Jerzy Janiszewski.

W Lublinie Teatr Bolszoj miał wystąpić przed tysięczną widownią. Janiszewski poinformował, że otrzymał od kilku osób wyjaśnienia na piśmie. Widzowie tłumaczyli, że powodem rezygnacji jest to, co wczoraj wydarzyło się w Moskwie. "Powodem tej sytuacji są wydarzenia polityczne. Niedawno na Lubelszczyźnie występował chór Aleksandrowa i cieszył się dużą popularnością" - dodał Janiszewski.

Nie odbędzie się także planowany na środę drugi koncert Teatru Bolszoj w Warszawie. "Z informacji, które posiadam, sprzedaż biletów na występy rosyjskich artystów w Polsce została źle zorganizowana" - powiedział PAP we wtorek impresario solistów Teatru Bolszoj, Cezary Szyjko.

Krytyk i znawca opery Bogusław Kaczyński powiedział przed południem we wtorek PAP, że organizator nie poinformował go o odwołaniu koncertów. "O godz. 14 miałem wyjeżdżać do Olsztyna, siedzę na walizkach i czekam na samochód. Pierwszy raz w życiu spotkałem się z taką sytuacją" - podkreślił Kaczyński.

Jego zdaniem łączenie obchodów w Moskwie z tournee rosyjskich artystów jest niedorzecznością i gdyby koncerty odwołano z powodu poniedziałkowego przemówienia prezydenta Rosji, byłaby to "barbarzyńska praktyka".

"Jak można łączyć pięknie tańczące rosyjskie primabaleriny z brudną polityką" - ocenił.

Artyści rosyjscy także nie zostali wcześniej poinformowani o odwołaniu koncertów przez głównego organizatora. O odwołaniu olsztyńskiego występu dowiedzieli się od dziennikarza PAP.

"Jesteśmy bardzo zaskoczeni tą decyzją, tym bardziej że nikt oficjalnie nas nie poinformował. Na koncertach w Bydgoszczy i Poznaniu w sobotę i niedzielę był nadkomplet, a w poniedziałek w Sali Kongresowej w Warszawie widownia była zapełniona tylko do połowy" - powiedział Cezary Szyjko.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bojkot rosyjskiego baletu - odwołano występy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl