SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Borek, Kopińska, Werner, Osica, Łazarewicz i Radziwinowicz wśród laureatów MediaTorów 2016

W tegorocznej edycji konkursu Mediatory, w którym nagrody przyznają studenci dziennikarstwa, zwycięzcami zostali Justyna Kopińska, Roman Osica, Mateusz Borek, Cezary Łazarewicz, Paweł Reszka, Bożena Aksamit i Piotr Głuchowski, Anita Werner, Wacław Radziwinowicz oraz Mariusz Szczygieł.

Laureaci MediaTorów 2016, fot. Łobzowska StudioArticle

Dziennikarz Radia ZET Roman Osica został nagrodzony w kategorii TORpeda (definiowanej „za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać”). W uzasadnieniu nominacji dla Osicy napisano: „Za wzorowe dziennikarstwo radiowe. Za ekspresowe informowanie o najgłośniejszych aferach ostatniego roku. Za śledzenie sprawy podsłuchiwania dziennikarzy i prawników, za odkrycie audytu, będącego dowodem w sprawie oraz ujawnienie próby zatajenia jego wyników, a także za śledzenie zamieszania wokół reprywatyzacji działki Chmielna 70”. Do nagrody nominowani też byli Jakub Krupa z PAP, Tomasz Sekielski z Nowa TV, Piotr Witwicki z Polsat News i Tomasz Włodarczyk z „Przeglądu Sportowego”.

W kategorii AkumulaTOR nagrodzono Mateusza Borka z Polsatu za „uświetnienie mistrzostw Europy 2016 w piłce nożnej szczerymi emocjami i humorem, za wspieranie polskiej reprezentacji na każdym kroku, bez względu na wyniki i za odnajdywanie się w komentowaniu wielu dyscyplin sportowych”. Nominacje otrzymali też Janek Koza z „Polityki”, Paweł Łukasik z TVN24, Sławomir Mizerski z „Polityki” i Kamil Nosel z Radia ZET.

Cezary Łazarewicz został zwycięzcą w kategorii ObserwaTOR za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. - Za opisanie, po ponad 30 latach, sprawy Grzegorza Przemyka, maturzysty śmiertelnie pobitego przez milicję. Za dotarcie do akt, opowieści świadków i niesłusznie oskarżonych oraz za ukazanie kulis działań komunistycznej władzy, tuszującej jedno z najgłośniejszych zabójstw w PRL-u. Za skrupulatność w odtwarzaniu przebiegu wydarzeń i zaskakującą formę reportażu. Za pokazanie zatwardziałości systemu bezpieczeństwa narodowego oraz urzędowych koneksji, które przyczyniły się do komplikacji procesu - stwierdzono w uzasadnieniu. Pozostałymi nominowanymi byli Katarzyna Boni (za „Ganbare! Warsztaty umierania”), Paweł Drozd (za „Świat z lotu Drozda” w radiowej Trójce), Marcin Kącki (za „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”) i Ziemowit Szczerek (za „Tatuaż z tryzubem”).

Justyna Kopińska z „Gazety Wyborczej” została nagrodzona w kategorii ReformaTOR za reportaż „Bo to tylko kobiety były” w „Dużym Formacie”. - Za zwrócenie uwagi na problem gwałtów, aktów molestowania i mobbingu wobec kobiet w polskiej armii. Za skłonienie ich do mówienia, pomimo traumy oraz możliwych poważnych konsekwencji ze strony przełożonych. Za głośną publikację, po której Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął kontrolę w służbach mundurowych - argumentowano nominację.

Na liście nominowanych znaleźli się też Endy Gęsina-Torres (za „Uwaga! po stronie Michała Kłysa” w „Uwaga!” TVN), Szymon Jadczak (za teksty o Jakubie Meresińskim zamieszczone na blogu eszjot.wordpress.com), Paweł Kaźmierczak (za reportaże „Zamieciona sprawa” i „Dojść do prawdy” w „Magazynie Ekspresu Reporterów” w TVP2) i Tomasz Pupiec (za reportaż o sprawie Feliksa Meszki w „Blisko Ludzi” w TTV).

W kategorii Prowokator nagrodzono dziennikarza „Tygodnika Powszechnego” Pawła Reszkę za książkę „Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy”. - Za ujawnienie rozbudowanego systemu oszustw i zasad funkcjonowania największych polskich banków oraz firm ubezpieczeniowych. Za chęć pokazania prawdziwego oblicza manipulacji, której ofiarą może paść każdy. Za przekonanie rozmówców do wyjawienia tajemnic ich pracy oraz przedstawienia schematu bezwzględnych działań stosowanych w celu uzyskania korzyści. Za sprowokowanie do myślenia i postawienie pytania: jak funkcjonuje świat finansów? Za pokazanie, że chciwość to nie tylko cecha firm, ale także klientów - czytamy w uzasadnieniu.

Szanse na tę nagrodę mieli jeszcze Witold Gadowski, Maciej Grabysa i Michał Król ” (za rozmowę z żołnierzem Państwa Islamskiego „Zginiecie jak wszyscy niewierni”), Ewa Kaleta (za reportaż „Test gołębia” w „Dużym Formacie”), Izabela Leśkiewicz, Małgorzata Serafin i Magdalena Siemiątkowska (za sprzeciw wobec pominięcia przez TVP Info marszu KOD w marcu br.) oraz „Tygodnik Powszechny” oraz Magdalena Kicińska (za okładkę z napisem: „Idą po nas. Jak nacjonaliści kradną Polakom święta, symbole i patriotyzm”).

Statuetkę w kategorii DetonaTOR 2016 otrzymały Bożena Aksamit i Piotr Głuchowski za dziennikarskie śledztwo „Zatoka świń”. Jak uzasadniono „Za szczegółowy i wstrząsający opis jednego z największych w ostatnich latach seksskandalu w Polsce - wykorzystywania kilkudziesięciu nieletnich dziewczyn przez jednego mężczyznę. Za dotarcie do nowych faktów w sprawie i pokazanie, że za aferą stoją powiązane ze sobą wpływowe osoby z różnych branż. Za dziennikarskie dążenie do prawdy oraz wytrwałość w prowadzeniu wielomiesięcznego śledztwa, a także wykazanie się odwagą i determinacją”.

Pozostali nominowani to: Izabela Kacprzak (za artykuł „Prawda o wypadku prezydenta Andrzeja Dudy” w „Rzeczpospolitej”), Michał Krzymowski i Wojciech Cieśla (za teksty „Hotel robotniczy” i „Bałtyk, moja własność” w „Newsweeku”), Bianka Mikołajewska i Jakub Stachowiak (za artykuł „Unijne miliony Edwarda Szydły” w OKO.press) oraz Iwona Szpala i Małgorzata Zubik (za teksty „Kto zarobi na pl. Defilad? Ujawniamy kulisy reprywatyzacji” i „Układ warszawski. Czy reprywatyzacja w stolicy zatrzęsie polską polityką?” w „Gazecie Wyborczej”).

W kategorii InicjaTOR nagrodę przyznano Anicie Werner z „Faktów” TVN za materiał „Miss więzienia” wyemitowany w TVN Style. - Za bezbłędne odnalezienie się w innej niż dotychczas formie oraz tematyce. Za poruszający reportaż z brazylijskiego więzienia dla kobiet, do którego dziennikarka i polska ekipa zostali wpuszczeni jako pierwsi i, jak na razie, jedyni na świecie. Za zdobycie pozwoleń oraz skłonienie do rozmów kobiet skazanych za najcięższe przestępstwa. Za ukazanie ich od innej strony - uzasadniono. Nominacje przyznano też Wirtualnej Polsce za program „#dziejesięnażywo”, Łukaszowi Orbitowskiemu (za program „Dezerterzy” w TVP Kultura), Filip Springer (za książkę „Miasto Archipelag”) oraz Patrycji Wanat (za programy „Do zobaczenia” i „Kultura osobista” w TOK FM).

Z kolei w kategorii NawigaTOR nagrodę otrzymał dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wacław Radziwinowicz za książkę „Crème de la Kreml. 172 opowieści o Rosji”. - Za zbiór opowieści, który zabiera nas w podróż po wciąż tajemniczym, niebezpiecznym, a zarazem urokliwym kraju. Za bezkompromisowe opisy realiów putinowskiej Rosji w swoich korespondencjach, za które został ostatecznie wydalony z tego państwa. Za stworzenie kopalni wiedzy na temat tamtejszej sceny politycznej - napisano w uzasadnieniu. Nominowani byli też Ewa Czaczkowska z „Gościa Niedzielnego” i Areopag21.pl, Krzysztof Kłopotowski i Jakub Moroz (za „Tanie dranie” TVP Kultura), Agnieszka Kublik z „Gazety Wyborczej” oraz Magdalena i Maksymilian Rigamonti (za cykl wywiadów „Rigamonti razy 2” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”)

W połowie listopada ogłoszono, że zwycięzcą kategorii AuTORytet został reporter i pisarz Mariusz Szczygieł. Wszystkie nagrody został wręczone w sobotę podczas gali w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

W tym roku odbyła się dziesiąta edycja MediaTorów. O nagrodach jak zwykle zdecydowali w głosowaniu studenci ze szkół wyższych, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek (do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. osób z 22 uczelni).

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu były Stowarzyszenie MediaTory i Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, a współorganizatorem - Uniwersytet Jagielloński.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Borek, Kopińska, Werner, Osica, Łazarewicz i Radziwinowicz wśród laureatów MediaTorów 2016

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pycha
Nigdy nie zrozumiem fenomenu Mediatorów. Dziennikarze, którzy co dzień pomiatają studentami praktykantami w swoich redakcjach w tym jedynym dniu w roku są dumni z siebie, że dostali nagrodę od studentów, którzy nie mają pojęcia jak wygląda rzeczywista praca dziennikarza...
odpowiedź
User
ede
ot jaka gimbaza takie laureaty !
odpowiedź
User
ju
Odkąd pamiętam jak tylko zobaczyłem w tv Szczygła to natychmiast wyłączałem
odpowiedź