SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BOŚ powinien zachować większościowy udział strony polskiej

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) powinien pozostać w rękach polskich, ponieważ po części zabezpieczy to finansowanie dużych środków europejskich.

Ocenia szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Przemysław Gosiewski.

„Sądzę, że rozwiązanie [przyszła struktura akcjonariatu – przyp. ISB] powinno iść w kierunku zachowania większościowego udziału strony polskiej ze względu na rolę BOŚ-a w finansowaniu projektów unijnych” – powiedział dziennikarzom we wtorek Gosiewski.

„Rząd musi mieć rząd pewne narzędzia, z których będzie współfinansował inwestycje ze środków europejskich” – dodał.

Szef klubu PiS, zapytany o to, dlaczego PiS postuluje za tym, żeby BOŚ pozostał w państwowych rękach, powiedział, że „łatwiej jest to zabezpieczenie budować, gdy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma narzędzie w postaci BOŚ”.

„Wydaje mi się, że sprawność wykorzystania środków unijnych przemawia za tym, żeby przez okres kolejnej perspektywy finansowej BOŚ byłby, może nie bankiem państwowym, ale przynajmniej częściowo” – powiedział Gosiewski.

Wtorkowa „Gazeta Wyborcza” donosi, że NFOŚiGW chciałby, żeby 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które na inwestycje ekologiczne mają ponad 2 mld zł rocznie, kupiły co najmniej 10% akcji banku. Byłby to wydatek rzędu 120 mln zł z pieniędzy przeznaczonych na inwestycje ekologiczne.

Według „GW”, Narodowy Fundusz dał prezesom fundacji dwa tygodnie na odpowiedź, czy kupią akcje, a jeśli tak, to ile walorów chcą nabyć.

Pod koniec marca nowy prezes BOŚ Jerzy Pietrewicz zadeklarował, że bank planuje utrzymać pozycję lidera w obsłudze przedsięwzięć komunalnych i przemysłowych, chce także rozwijać się w segmencie obsługi projektów finansowanych przez Unię Europejską, a także w segmencie małych i średnich firm.

Na początku stycznia 2006 roku minister środowiska zgodził się na zakup akcji BOŚ przez NFOŚ. Wówczas resort informował, że zainteresowanie potencjalnych nowych inwestorów przekracza wielkość oferowanego im pakietu akcji banku.

Szwedzka grupa bankowa, Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), posiadająca 47,5% akcji BOŚ, postanowiła wcześniej o sprzedaży wszystkich posiadanych akcji polskiego banku na rzecz NFOŚ, który posiada obecnie 44,35% akcji BOŚ, a po przejęciu walorów od SEB będzie posiadał, wraz z funduszami wojewódzkimi, 97% kapitału i ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu banku. Tym samym zakończył się konflikt między głównymi akcjonariuszami banku.

SEB podał, że wartość transakcji wyniesie 576,86 mln zł, co odpowiada cenie 92 zł za akcję. Finalizacja transakcji ma nastąpić do połowy 2006 roku.

BOŚ miał po audycie 40,55 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w 2005 roku wobec 36,53 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BOŚ powinien zachować większościowy udział strony polskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl