SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brak decyzji

Wyniki przetargów na radiowy dostęp do telefonii stacjonarnej opóźnia się.

Zakończenie 317 postępowań przetargowych na rezerwację częstotliwości z zakresu 3,6-3,8 GHz może bardzo poważnie się opóźnić ze względu na planowaną likwidację Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) i wprowadzenie nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, powiedział w środę prezes regulatora Witold Graboś.

„Postępowania te prowadzone są na poziomie oddziałów urzędu, a one zgodnie z prawem w ciągu trzech miesięcy mają zostać zlikwidowane. Obawiam się o dalsze prace nad oceną zgłoszonych ofert, prowadzone przez odpowiednie komisje przetargowe” – powiedział Graboś podczas konferencji prasowej.

Od 7 listopada trwa ocena ofert. Łącznie zostało ich złożonych 1201. Urząd zakłada wstępnie, że pierwszych rozstrzygnięć w przypadku tych przetargów należy oczekiwać w pierwszym kwartale tego roku.

„Obawiam się zawikłania prawnego, który poważnie opóźni rozstrzygnięcie tych przetargów” – dodał Graboś.

PRZENOŚNOŚĆ NUMERÓW

Zdaniem Grabosia, w Prawie telekomunikacyjnym jest jasno podane, kiedy usługa przenośności numerów miała zostać wprowadzona przez operatorów.

„Trudno przyjąć do wiadomości, że trwają jakieś testy u operatorów. Termin ten był znany od dawna” – dodał prezes.

„Myślę, że pełna przenośność zarówno w sieciach telefonii stacjonarnej, jak i mobilnej, włączając w to pre-paid, jest możliwa w ciągu trzech miesięcy” – powiedział Graboś.

Graboś poinformował także, że ameryakńska spółka Clearwire zamierza na bazie częstotliwości radiowej 3,6-3,8 GHz znacznie rozwinąć swoją działalność w Polsce. Według niego, spółka ta jest powiązana z firmą E-internets, która posiada już odpowiednie rezerwację tych częstotliwość.

„Clearwire zapowiedział znaczne inwestycje na rynku telekomunikacyjnym, a swoją działalnością zamierza objąć kraje sąsiednie. Główna siedziba ma się jednak mieścić w Warszawie” – powiedział Graboś.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brak decyzji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl