SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża eventowa apeluje do rządu o wsparcie, przedstawia swoje propozycje

Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Klub Agencji Eventowych SAR oraz Stowarzyszenie Branży Eventowej SAR w piśmie do rządu apeluje o wsparcie i proponuje konkretne inicjatywy, jakich oczekiwaliby, by uratować przedsiębiorców w branży eventowej w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa.

fot. Shutterstock.comArticle

Do tej pory rozmowy z branżą eventową były prowadzone w ramach Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Teraz przedstawiciele tego sektora zdecydowali się napisać list do m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz posłów w związku z planowanym wprowadzeniem nowych instrumentów wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych pandemią.

Ponownie zaapelowali oni o "realne wsparcie finansowe dla branży eventowej".

- Przedsiębiorcy z sektora MICE, w skutek decyzji władz państwowych mających na celu przeciwdziałanie chorobie COVID-19, które wyłączyły możliwość prowadzenia działalności eventowej, odnotowali znaczny spadek przychodów w porównaniu do poprzednich lat, który de facto uniemożliwia dalszą egzystencję naszego sektora. Jednocześnie pragniemy wskazać, że popieramy przedstawione dnia 2 listopada 2020 r. propozycje sektorowych form pomocy, które zostały złożone przez przedstawicieli branż najbardziej dotkniętych skutkami decyzji władz tj. branży eventowej, hotelarstwa, gastronomii, oraz branży fitness. Prosimy o objęcie przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą z zakresu organizacji lub produkcji wydarzeń  i spotkań (eventów) wsparciem sektorowym – zwracają się do polityków przedstawiciele branży eventowej.

Zaapelowali również o uruchomienie dodatkowych form pomocy dedykowanych branży eventowej. Proponują:

- włączenie w pomoc sektorową biznesów z PKD 73.11.z (reklama, badanie rynku i opinii publicznej)

- abolicję składek ZUS oraz postojowego (w tym dotyczących umów cywilnoprawnych) od 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla agencji eventowych

- umorzenie subwencji PFR dla agencji eventowych, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50 proc., w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników

- dodatkowy nabór na fundusze z PFR dla firm, które zanotowały spadek obrotów minimum 55 proc., liczony rok do roku w ciągu dowolnych 3 kolejnych miesięcy, w okresie pół roku poprzedzającym złożenie wniosku

- uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia/spotkania B2B – gwarantującego zwroty po upływie 180 dni i stabilizującego sytuację klientów biznesowych przy nowych rezerwacjach (szczególnie istotne narzędzie w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do kredytów obrotowych).

Fundusz według ich propozycji miałby charakter kredytu obrotowego na okres 5 lat i powinien dotyczyć wydarzeń targowych, konferencyjnych, kongresów. - Pragniemy podkreślić, że dla naszego sektora zaproponowane do tej pory rozwiązania, jak np. zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 roku, nie przystają do wyzwań ekonomicznych, przed jakimi  - w związku ze skutkami pandemii - obecnie stoi nasza branża. Sytuacja ekonomiczna sektora organizacji lub produkcji wydarzeń i spotkań (eventów) pogarsza się z dnia na dzień. Co więcej, zgodnie z przewidywaniami, taka sytuacja potrwa co najmniej do czasu utrzymania ograniczeń w zakresie organizacji eventów wprowadzonych przez władze państwowe w celu przeciwdziałania chorobie COVID-19 – piszą przedsiębiorcy.

Dodają, że jedynie realna pomoc Państwa, podobnie jak w przypadku branży turystycznej, może uchronić przedsiębiorców działających w branży eventowej od zagrożenia utratą miejsc pracy, niewypłacalnością, a w konsekwencji upadłości.

W swoim liście przypominają także, że branża eventowa dostarcza 1,5 proc. PKB - mając bezpośredni wpływ na prawie 220 tys. miejsc pracy. - Te liczby wskazują na znaczący wkład branży, nie tylko do budżetu państwa, ale także w rozwój gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej – uzasadniają. - W obecnej sytuacji, wpływ pandemii na branżę eventową objawia się anulacją ok. 90 proc. planowanych na ten rok wydarzeń. Blokada branży trwa od marca br., zaś ostatnio wprowadzone ograniczenia (zakaz organizacji wydarzeń) oznaczają faktyczne zamknięcie możliwości prowadzenia przez agencje eventowe działalności – argumentują dalej przedsiębiorcy.

Od polityków – oprócz „zrozumienia i pozytywnej oceny, której skutkiem będzie przyznanie branży eventowej realnej pomocy ze strony państwa” oczekują także zaproponowania terminu spotkania roboczego na którym przedyskutowane zostaną powyższe propozycje.  

Dokument podpisało Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Klub Agencji Eventowych SAR, Stowarzyszenie Branży Eventowej SBE, otrzymał je premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin; Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Adam Abramowicz - rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz posłów.

Dołącz do dyskusji: Branża eventowa apeluje do rządu o wsparcie, przedstawia swoje propozycje

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zac
a ja jestem z branzy nauczania języków obcych. Jestem lektorem i też chcę kasy. Dlaczego niby nie?
odpowiedź
User
Shark
A ja powiem, dość rozdawnictwa.
Branża eventowa jest niepotrzebna, cześć z nich musi upaść. Nie chcę płacić podatków na ratowanie czegoś niepotrzebnego.
odpowiedź